28 жовтня 2019 рокуСправа № 316/1859/19
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали адміністративного позову
1. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ); 2. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 )
до Енергодарського міського голови Музика Павла Олексійовича (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул. Курчатова, буд.11)
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач-1), ОСОБА_2 (далі - позивач-2) до Енергодарського міського голови Музика Павла Олексійовича (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати неправомірними дії Енергодарського міського голови Музики П.О. щодо відмови ОСОБА_1 , без рішення Енергодарської міської ради, у надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення 2-х земельних ділянок № НОМЕР_3 , НОМЕР_5, загальною площею 0.1200 га., що розташовані в м.Енергодарі Запорізької області, на території СГТ "Волна", на умовах безоплатної приватизації для ведення садівництва; 2) зобов'язати Енергодарського міського голову Музику П.О. внести в порядок денний чергової сесії Енерго дарської міської ради питання про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою відведення 2-х земельних ділянок НОМЕР_3, НОМЕР_5, загальною площею 0.1200 га., що розташовані в м.Енергодарі Запорізької області, на території СГТ "Волна", на умовах безоплатної приватизації для ведення садівництва; 3) зобов'язати Енергодарського міського голову Музику П.О. внести в порядок денний чергової сесії Енергодарської міської ради питання про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою відведення земельної ділянки № НОМЕР_4 , загальною площею 0.0700 га., що розташована в м.Енергодарі Запорізької області, на території СГТ "Волна", на умовах безоплатної приватизації для ведення садівництва.
Адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 КАС України.
Ухвалою судді від 30.09.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до Енергодарського міського голови Музика Павла Олексійовича про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху. Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі суду вказано, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду: позовної заяви з урахуванням усунення викладених у позові недоліків, її копій відповідно до кількості відповідачів (третіх осіб); нормативного обгрунтування - звернення з позовом до адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства, пред'явлення позову до Енергодарського міського голови Музики П.О.; доказів сплати ОСОБА_2 судового збору у розмірі ставки, встановленої ст.4 Закону України "Про судовий збір", за одну позовну вимогу немайнового характеру (768 грн. 40 коп.).
На виконання ухвали суду від 30.09.2019 позивачем надано до суду: адміністративний позов (уточнений); докази сплати судового збору у розмірі ставки, встановленої ст.4 Закону України "Про судовий збір", за позовну вимогу немайнового характеру саме до відповідного бюджету, на який зараховується сплачений судовий збір за пред'явлення позову до Запорізького окружного адміністративного суду.
Доводи позивачів наведені в позовній заяві (уточненій) щодо необхідності вирішення спору в адміністративному судочинстві суд до уваги не приймає через наступне.
Судом з позовної заяви (уточненої) та документів доданох до неї з'ясовано, що земельна ділянка перебуває у постійному користуванні СГТ "Волна" та позовні вимоги порушують цивільне право користування СГТ "Волна" земельною ділянкою.
Публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (п.2 ч.1 ст.4 КАС України ).
Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; 6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; 9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; 12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, предметом спору є дві земельні ділянки на території СГТ "Волна" в м.Енергодар та встановлення фактів, які мають юридичне значення стосовно цих земельних ділянок.
З огляду на викладене суд вважає, що спірні правовідносини пов'язані з правом постійного користування земельною ділянкою СГТ "Волна", а відтак вбачається спір про право, що виключає можливість розгляду даного спору за правилами адміністративного судочинства.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч.1 ст.293 Цивільного процесуального кодексу України).
Згідно з ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Отже, спірні правовідносини не пов'язані з публічними, а випливають з цивільних прав і підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви (ч.2 ст.170 КАС України).
Позивач звернувся до адміністративного суду з вимогами, які мають розглядатись за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України у Енергодарському міському суді Запорізької області.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що дана позовна заява не належить розгляду в порядку адміністративного судочинства, а отже у відкритті провадження у справі слід відмовити.
З викладеного слідує, що позивач має право звернутись з даним позовом до Енергодарського міського суду Запорізької області за правилами цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.170, 241-243, 248 КАС України, суддя,
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Енергодарського міського голови Музика Павла Олексійовича про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що розгляд позову за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України, має здійснюватись у Енергодарському міському суді Запорізької області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Суддя О.О. Прасов