30 жовтня 2019 року о/об 09 год. 45 хв.Справа № 280/4759/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Туяк О.К., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 01.01.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 80% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення» 1-24.2.2/4604/19 від 06.08.2019 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру пенсії в сумі 20628 грн. 00 коп.
У позові зазначено, що відповідач листом від 29.08.2019 за №1964/м-9 відмовив у перерахунку пенсії позивачу на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення від 06.08.2019 за №1-24.2.2/4604/19. Позивач вважає таку відмову протиправною.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому зазначено, що оскільки жодний нормативний документ не визначає умови та порядок перерахунку пенсій у звязку з прийняттям наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 за №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 за №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами», відповідач не вчиняв жодних протиправних дій при перерахунку пенсії позивача, а діяв лише в межах наданих повноважень. Посилання позивача на ч.2 Розділу II Закону України від 08.07.2011 за №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» в частині незастосування до нього положення щодо обмеження максимального розміру пенсії не може бути взято до уваги виходячи з того, що дана норма передбачає право на виплату пенсії без обмеження тим пенсіонерам, пенсії яким призначено до набрання чинності цим Законом (Закон набрав чинності з 01.10.2011). Пенсія позивачу призначена з 23.08.2013, тобто після набрання чинності положень Закону України від 08.07.2011 за №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 01.10.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
З серпня 1986 року позивач проходив військову службу.
На підставі Наказу Міністра оборони України від 08.12.1999 за №704 позивач був відряджений із залишенням на військовій службі до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух).
На підставі Наказу Міністра оборони України від 24.07.2013 за №254 позивач був звільнений з військової служби у підставку за п.«б» ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я).
З урахуванням Наказу Міністра оборони України від 24.07.2013 за №254 генеральним директором Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух) Наказом від 20.08.2013 за №433/о «З особового складу» звільнено позивача з займаної посади 28.08.2013.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років з 29.08.2013. Пенсія за вислугу років була призначена (обчислена) позивачу із сум грошового забезпечення: 7100,00 грн. - посадовий оклад; 125,00 грн. - оклад за військове звання; 2890,00 грн. - процентна надбавка за вислугу років 40%; 00,00 грн. - премія %. Всього, у тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 10115,00 грн. Основний розмір пенсії: 8092,00 грн. - 80% грошового забезпечення (вислуга років 35).
Запорізьким обласним військовим комісаріатом листом від 22.08.2019 за №1059/с було надіслано на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області Довідку про розмір грошового забезпечення від 06.08.2019 за №1-24.2.2/4604/19, видану Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (Украерорух), для перерахунку пенсії позивачу.
Довідка про розмір грошового забезпечення від 06.08.2019 за №1-24.2.2/4604/19 видана з урахуванням наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух) від 11.01.2019 за №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 за №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами».
У Довідці про розмір грошового забезпечення від 06.08.2019 за №1-24.2.2/4604/19 зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01.01.2019 за прирівняною посадою інженер електрозв'язку 2-ї категорії РСП становить: 15850,00 грн. - посадовий оклад (ПО); 1340,00 грн. - оклад за військовим (спеціальним) званням (ОВЗ) майор; 8595,00 грн. - надбавка за вислугу років 50% (ПО+ОВЗ). Усього: 25785,00 грн.
ГУ ПФУ в Запорізькій області листом від 29.08.2019 за №1964/м-9 відмовило позивачу у перерахунку пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення від 06.08.2019 за №1-24.2.2/4604/19.
Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії за вказаних обставин позивач звернувся до суду з позовом.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи: Конституції України (ст.ст.22, 46, 64, 92); Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ст.ст.13, 43, 51, 63); постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 за №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій»; «Положення про об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України», затвердженого 19.07.1999 постановою Кабінету Міністрів України №1281; «Положення про Державну авіаційну адміністрацію України», затвердженого 08.06.1998 постановою Кабінету Міністрів України №815; «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Враховуючи приписи наведених нормативно-правових актів пенсії військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух), підлягають перерахунку відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух) від 11.01.2019 за №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 за №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами», якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.
Згідно з п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, зокрема, ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20.12.2016 відсутня ч.7 ст.43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 за №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 за №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня ч.7 ст.43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 за №1774-VIII до ч.7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Таке ж саме застосування норм права здійснено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах: від 15.04.2019 у справі №522/16973/17 (адміністративне провадження №К/9901/232/17); від 10.10.2019 у справі №522/22798/17 (адміністративне провадження №К/9901/59167/18); від 12.03.2019 у справі №522/3049/17 (адміністративне провадження №К/9901/36996/18).
Адміністративний суд не може застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду як підставу відмови у задоволенні позову у справах з вимогами, пов'язаними з виплатою компенсаторної складової доходу, та у справах з вимогами, пов'язаними з виплатою доходу як складової конституційного права на соціальний захист, до якого належить, зокрема, й пенсія.
Аналогічне застосування норм права відображено у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №646/6250/17 (адміністративне провадження №К/9901/261/18).
Таким чином, позивачем не пропущено строк звернення з позовом до адміністративного суду.
Враховуючи з'ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Суд відповідно до ст.382 КАС України не вбачає необхідності зобов'язувати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись приписами ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -
Позов задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) з 01.01.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) виходячи з розрахунку 80% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення від 06.08.2019 за №1-24.2.2/4604/19, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (Украерорух), в сумі 20628 грн. 00 коп. без обмежень максимального розміру пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у сумі 768 грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 30.10.2019.
Суддя О.О. Прасов