09 серпня 2019 року Справа № 160/5207/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В.
розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
05 червня 2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» від 29.03.2019 року за № 0056172-5353-0464, прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позову зазначено, що посадовими особами відповідача складено податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» від 29.03.2019 року за № 0056172-5353-0464, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб за податковий період - 2019 рік в сумі 22 916,67 грн. Позивач вважає дане рішення податкового органу необґрунтованим, оскільки ОСОБА_1 набула право власності на легковий автомобіль Cadillac моделі Escalade, 2016 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу № 1246/2019/1313655 від 13.02.2019 року. Вказаний транспортний засіб був ввезений на територію України в аварійному стані, пошкодженим, не на ходу, а тому, не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році в силу вимог підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим, не може оцінюватись за ставками, встановленими для нового автомобіля, як це було здійснено відповідачем у спірному податковому повідомленні-рішенні.
Ухвалою суду від 10.06.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
27 червня 2019 року від Головного управління ДФС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу Cadilac моделі Escalade, 2016 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 6 162 куб. см., тип пального - бензин, номерний знак НОМЕР_1 . Дата набуття права власності 13.02.2019 року. Вказаний транспортний засіб, який належить на праві власності позивачу, є в переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 (звітного) року, опублікованому на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Згідно з розрахунком на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, середньоринкова вартість транспортного засобу, що належить позивачу, складає 2 175 441,18 грн. Враховуючи вищевикладене, контролюючим органом в межах чинного законодавства винесено податкове повідомлення-рішення від 29.03.2019 року №0056172-5353-0464 форми «Ф» по транспортному податку з фізичних осіб на суму 22 916,67 грн. за податковий період 2019 рік.
16 липня 2019 року від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зауважує, що контролюючим органом не враховано, що на момент ввезення в Україну та, в подальшому, придбання його позивачем, спірний транспортний засіб позивача не був новим, тоді як Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів визначає порядок вартості транспортних засобів саме для нових транспортних засобів.
За правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності (частина 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 є власником транспортного засобу Cadilac моделі Escalade, 2016 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 6 162 куб. см., тип пального - бензин, номерний знак НОМЕР_1 .
Вказаний автомобіль придбано позивачем на підставі договору купівлі-продажу №1246/2019/1313655 від 13.02.2019 року, укладеному між ОСОБА_2 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець). Пунктом 3.1. вказаного договору визначено, що ціна транспортного засобу складає 955 880,00 грн.
При цьому, як стверджує позивач, транспортний засіб - легковий автомобіль Cadillac моделі Escalade, 2016 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , ввезений на територію України в аварійному стані, пошкодженим, на підтвердження чого позивач надає фотографії автомобіля.
Відповідно до вантажно-митної декларації №UA500650/2017/007641 вартість ввезеного на територію України транспортного засобу складала 476 999,10 грн., що становило 18 000,00 доларів США.
29 березня 2019 року Головним управлінням ДФС в Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0056172-5353-0464, яким нараховано позивачу податкове зобов'язання з транспортного податку за 2019 рік у сумі 22 916,67 грн.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Статтею 67 Конституції України закріплено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
В силу приписів статті 265 ПК України, податок на майно складається, зокрема, з транспортного податку.
Згідно з підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 ПК України визначено, що базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно з пунктом 267.4 статті 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Базовий податковий (звітний) період, у відповідності до підпункту 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України, дорівнює календарному року.
Порядок обчислення та сплати податку врегульовано пунктом 267.6 статті 267 ПК України, відповідно до підпункту 267.6.1 якого обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами. З 1 квітня 2015 року органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця (підпункт 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 ПК України).
Підпунктом 267.6.7 пункту 267.6 статті 267 ПК України визначено, що у разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.
Зі змісту вищенаведених норм слідує, що об'єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які відповідають таким критеріям, а саме: 1) з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно); 2) середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) транспортний засіб зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.
У разі відповідності транспортного засобу наведеним ознакам об'єкта оподаткування, їх власники є платниками транспортного податку.
Перевіряючи наявність у транспортного засобу, належного на праві приватної власності позивачу, обумовлених ознак об'єкта оподаткування транспортним податком у 2019 році, судом враховано наступне.
Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком, затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів» від 18 лютого 2016 року №66 (далі - Методика №66).
Згідно з пунктом 2 Методики №66, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року №403.
Відповідно до пункту 13 Методики №66, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням Державної фіскальної служби та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 № 2629-VIII установлено у 2019 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 4173 гривні.
Таким чином, об'єктом оподаткування у 2019 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких станом на 01.01.2019 року становить понад 1564875 грн. = (375 х 4173 грн ).
Відповідно до витягу з офіційного сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкова вартість автомобіля марки Cadilac моделі Escalade, 2016 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 6,2 куб. см., внутрішнього згорання, бензин, у 2019 році складає 2 175 441,18 грн.
Крім того, згідно з Переліком легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2019 (звітного) року автомобіль марки Cadilac моделі Escalade, з об'ємом циліндрів двигуна 6,2 куб. см., рік випуску - до 5 років є об'єктом оподаткування згідно норм ПК України.
При цьому, суд звертає увагу на те, що технічний стан автомобіля відповідно до Методики не впливає на обрахунок середньоринкової вартості автомобіля.
Суд критично ставиться до посилання позивача на те, що автомобіль марки Cadilac моделі Escalade, 2016 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , 2016 року випуску не може бути об'єктом оподаткування транспортним податком, оскільки автомобіль було ввезено на територію України в пошкодженому стані, не на ходу, що значно впливає на визначення середньоринкової вартості належного позивачу транспортного засобу.
Так, позивач стверджує, що згідно з митною декларацією № UA500650/2017/007641 вартість ввезеного на територію України транспортного засобу становить 18000,00 доларів США, що еквівалентно (станом на дату ввезення) 476 999,10 грн.
Суд зауважує, що з вантажної митної декларації не вбачається, що автомобіль, який ввозиться, має механічні ушкодження.
На підтвердження здійснення ремонту спірного транспортного засобу позивачем надано акт виконаних робіт № 18450 від 19.02.2018 року та рахунок-фактуру від 16.02.2018 року.
Також позивач вказує, що за умовами договору купівлі-продажу №1246/2019/1313655 від 13.02.2019 року, продавець - ОСОБА_2 зобов'язується передати у власність покупцеві - ОСОБА_1 транспортний засіб марки Cadilac моделі Escalade, 2016 року випуску, номер кузова (шасі, рама) 1 НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_5 . За домовленістю сторін ціна транспортного засобу становить 955 880,00 грн.
Разом з тим, суд вважає викладені доводи безпідставними, оскільки Податковим кодексом України чітко передбачена процедура визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню. При цьому, зазначений Кодекс не містить застережень, що при визначенні автомобіля, як об'єкта податку на транспорт, існує необхідність визначати чітку вартість транспортного засобу з врахуванням його індивідуальних, якісних характеристик, в тому числі з урахуванням дефектів, пошкоджень, стану лако-фарбового покриття, салону чи будь-яких інших особливостей конкретного транспортного засобу. Визначальною для віднесення транспортного засобу до об'єкта оподаткування є саме його середньоринкова вартість, яка визначається відповідно до Методики.
Також, суд вважає, що митна декларація не може слугувати належним доказом реальної вартості автомобіля, оскільки даний документ лише підтверджує вчинення договору-купівлі продажу товару за певну ціну в межах іншої країни. При цьому, вартість автомобіля може змінюватись при переміщенні його з одного економічного ринку в інший.
Отже, положення статті 267 Податкового кодексу України не розмежовують осіб на різні категорії як платників транспортного податку за звітний податковий період в залежності від того, новий чи з певними пошкодженнями автомобіль був ними придбаний та яка сума була ними сплачена при купівлі такого автомобіля. Визначальними є рік випуску автомобіля та його середньоринкова вартість, яка розраховується Мінекономрозвитку, надсилається до органів ДФС та оприлюднюється на своєму офіційному сайті в мережі Інтернет.
Таким чином, оскільки фактична вартість автомобіля позивача марки Cadilac моделі Escalade, 2016 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 6 162 куб. см., тип пального - бензин, перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати, з року випуску минуло не більше п'яти років (включно), такий транспортний засіб є об'єктом оподаткування відповідно до статті 267 Податкового кодексу України.
Між тим, у відповідності до підпункту 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 ПК України фізичні особи - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо: а) об'єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку; б) розміру ставки податку; в) нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на об'єкт оподаткування, перехід права власності на об'єкт оподаткування), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
В ході розгляду справи судом не встановлено обставин, які б спростовували правомірність здійсненого розрахунку вартості належного позивачу транспортного засобу, у тому числі невідповідності застосованих при розрахунку складових транспортного засобу, які впливають на коефіцієнт коригування ринкової вартості. Не встановлено також і обставин звернення позивача до контролюючого органу для проведення звірки даних щодо об'єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку, у порядку підпункту 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 29.03.2019 року за №0056172-5353-0464.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що відповідач при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про визначення позивачеві суми грошового зобов'язання з транспортного податку за 2019 рік в сумі 22 916,67 грн., діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, а відтак, відсутні підстави для скасування вищевказаного рішення.
Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 139, 243, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 ) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49047, м. Дніпро, вул. Симферопольська, буд. 17-А, код ЄДРПОУ 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева