Справа №2а-4505/10
25 березня 2010 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі :
головуючого - судді Якухно О.М.
з секретарем Турбал В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про стягнення коштів, передбачених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -
Позивач просить визнати дії відповідача щодо нарахування їй коштів ЧАЕС неправомірними і стягнути на її користь з відповідача не виплачені кошти, що передбачені ст.51 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон), в сумі 3361,43 грн., мотивуючи тим, що вона є пенсіонеркою і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. Їй виплачувались доплати, що встановлені в ОСОБА_2, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, а згідно вказаних постанов КМУ, що призвело до порушення її прав. Розмір недовиплачених коштів за ст. 51 ОСОБА_2 становить вказану вище суму.
Позивач просить справу розглянути без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи повідомленим про час і місце розгляду справи. В своєму листі заперечує в задоволенні позову мотивуючи тим, що Пенсійний фонд не є розпорядником коштів по вказаному ОСОБА_2 і кошти Пенсійного фонду не можуть бути використані на зазначені цілі.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі позивач є пенсіонеркою та отримує додаткову пенсію і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорта. Також вона є потерпілою від аварії на ЧАЕС категорії 3.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, м.Овруч Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ст.51 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач має право на відповідні компенсації, доплати та допомоги.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючи виплати :
- - особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Постановою КМУ № 836 від 26.07.96 усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність в залежності від розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, які визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри таких доплат, зокрема :
- - для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії III - 498 тис.крб. (4,98 грн. за гр.реф.).
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій , передбачених цим ОСОБА_2 , відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Позивачем ставиться питання про стягнення коштів за ст.51 ОСОБА_2 за період з 1 квітня 2002 року по 31 грудня 2007 року, що вбачається з розрахунку, але вимоги за ст.51 ОСОБА_2 не підлягають задоволенню з 1 квітня по 30 червня 2002 року, оскільки доказів про отримання коштів за ці місяці не надано.
Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим ОСОБА_2. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього ОСОБА_2), а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягає стягненню з управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі. Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пеннсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату зазначених коштів останніми.
Відповідно до ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в частині, що стосується виплат в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, була зупинена, однак 9.07.07 Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп (справа про соціальні гарантії громадян) п.30 ст.71 ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано таким, що не відповідає Конституції України.
Відповідно до ст.73 ОСОБА_2 України "Про Конституційний Суд України" та п.3 резолютивної частини даного Рішення Суду вищевказаний п.30 ст.71 ОСОБА_2, що стосується неможливості застосування мінімальної заробітної плати, оголошений не чинним і втратив чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про її неконституційність.
На підставі викладеного вимоги позивача не підлягають задоволенню за безпідставністю за період з 1 січня 2006 року по 8 липня 2007 року.
Відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється річний строк.
Частиною 1 вказаної статті також визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами .
Частиною 3 вищезазначеної статті для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач просить врахувати строки давності.
У відповідності до ст.76 ОСОБА_2 України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров'ю особи, не обмежується строком давності, а тому на вимоги за ст.51 ОСОБА_2 строк давності не розповсюджується.
Розмір мінімальної пенсії за віком становив : з 1 квітня 2002 року - 47,3 грн., з 1 липня 2003 року - 50 грн., з 1 січня 2004 року - 92,45 грн., з 1 лютого 2005 року - 332 грн., з 1 червня 2007 року - 406 грн., з 1 вересня 2007 року - 411 грн..
В зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених коштів становить :
за ст.51 ОСОБА_2:
- з 1 липня по 31 грудня 2002 року : (47,3х25%х6)-4,98х6=41,07 грн.;
- з 1 січня по 31 грудня 2003 року : (47,3х25%х6+50х25%х6)-4,98х6-4,98х6=86,19 грн.;
- з 1 січня по 31 грудня 2004 року : (92,45х25%х12)-4,98х12=217,59 грн.;
- з 1 січня по 31 грудня 2005 року : (92,45х25%+332х25%х11)-4,98х12=798,33грн.;
- з 9 липня по 31 грудня 2007 року : (406х25%х3+411х25%х3)-4,98х6=582,87 грн., а всього 1726,05 грн..
В стягненні решти суми слід відмовити за безпідставністю.
Виходячи із вимог ст. 51 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач не погоджується із діями відповідача щодо порядку нарахування вищевказаної доплати на підставі постанови КМ України № 836 від 26.07.96, а тому, враховуючи вищевикладене, дії відповідача є протиправними.
Від сплати судового збору позивач звільнений згідно п.18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”. Керуючись ст.19 Конституції України, ст. 51 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі по застосуванню постанови КМ України № 836 від 26.07.96 в частині визначення ОСОБА_1 розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 1 липня 2002 року по 31 грудня 2005 року та з 9 липня по 31 грудня 2007 року протиправними.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, (ст.51 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”) за період з 1 липня 2002 року по 31 грудня 2005 року та з 9 липня по 31 грудня 2007 року в сумі 1726 грн. 05 коп..
В задоволені решти вимог відмовити за безпідставністю.
На постанову суду до апеляційного суду через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання її у повному обсязі, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.