Справа № 2а-539/10
іменем України
15 січня 2010 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області у складі: головуючого - судді Перетятька О.Ю.,
при секретарі Шульгун Г.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі міста Горлівки, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Державного Казначейства України в Донецькій області про визнання дій протиправними, перерахунок пенсії,
13 серпня 2009 р. позивач звернувся до суду з названим позовом, в якому зазначив наступне. В квітні 1998 р. у відповідності із Законом України «Про пенсійне забезпечення» за наявності у нього необхідного стажу роботи і досягнення пенсійного віку, йому була призначена пенсія. У січні 2004 р. у зав'язку із набранням чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 р. був проведений перерахунок пенсії по нормам нового пенсійного законодавства. У березні 2006 р. відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» був проведений черговий перерахунок пенсії по нормам нового пенсійного законодавства за додатково придбаним стажем та заробітною платою. У відповідності з ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для розрахунку пенсії враховується заробітна плата(дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу поряд на 01 липня 2000 року, незалежно від перерв за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. Згідно з ч. 2 ст. 40 названого Закону Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. У відповідності з ч. 4 ст. 42 названого Закону України у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. В даному випадку, на думку позивача, ця норма застосовувалася до осіб, які після призначення(попереднього перерахунку) пенсії придбали не менш 24 місяці страхового стажу, з моменту перерахування пенсії пройшло не менш 2 років і ці особи отримували більш високу заробітну плату, ніж та, з якої раніш була розрахована(перерахована) пенсія,тобто таким чином реалізовано право цих осіб на перерахунок пенсії з більш високого заробітку. З дотриманням цих норм Закону здійснений перерахунок пенсій в період з 2005 по 2006 р.р. 28 грудня 2007 р. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін в деякі законодавчі акти України» знов були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак ці зміни були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. Проте 28.05.2008 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту населення окремих категорій громадян», відповідно до підпункту 3 пункту 11 якого у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії у відповідності із цим законом продовжила працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв в роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, вказаного в статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. 06.01.2009 р. він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі міста Горлівки з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додатково отриманого стажу (33 місяці) і заробітку, тобто у відповідності зі ст. 40 і п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням № 5 від 15.01.2009 р. йому було відмовлено в перерахунку пенсії та фактично перерахунок пенсії проведений лише з 01.02.2009 р. При цьому була взята для розрахунку середньомісячна заробітна плата штатного працівника за 2007 р. - 1197,91 грн., а мала бути взята середньомісячна заробітна плата штатного працівника за 2008 рік, в сумі 1573,99 грн., затверджена 27.02.2009 р., тому вважав, що при проведенні перерахунку не може застосовуватися постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р., а мають бути застосовані норми Закону. Просив визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі міста Горлівки, яке відмовило в перерахуванні пенсії у відповідності до діючого законодавства. Також просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі міста Горлівки Донецької області здійснити йому з 01 січня 2009 р. перерахунок та виплату відповідно до вимог статті 40, частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік, тобто за календарний рік, що передує зверненню за перерахунком пенсії. Зобов'язати сплатити недоплату, що утворилася по цих виплатах.
У судовому засіданні позивач наполягав на позовних вимогах, мотивуючи їх аналогічно викладеному в позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав, подавши письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідач діяв на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині зазначеного показника визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії вищезазначених норм в попередній редакції не приймалися. У зв'язку із цим перерахунок пенсій провадився відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тобто із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік(1197,91 грн.)(а.с. 59-60). В подальшому представник відповідача доповнила свої заперечення, зазначивши, що відповідно до постанови правління Пенсійного Фонду України № 4-4 від 01.02.2008 р. «Про затвердження Порядку визначення показників середньої заробітної плати(доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування враховується для обчислення пенсії», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.02.2008 р. за № 146/14837 формування даних, що використовуються для розрахунків показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік та за місяць здійснюється Пенсійним фондом України. Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 р. № 201/01/12-09/039 та Пенсійним Фондом України від 11.03.2009 № 4096/02-04 визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік провадиться із застосуванням 1197 грн. 91 к. (а.с. 81). Також представник відповідача подав заяву з проханням розглянути справу в його відсутності, тому суд завершив розгляд справи у відсутності представника відповідача (а. с. 48-49).
Представник третьої особи на стороні відповідача подав письмову заяву з проханням розглянути справу в його відсутності.
Суд, заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, вважає встановленим наступне.
Позивач з 20.04.1998 р. перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, що підтверджено копією пенсійного посвідчення. У січні 2004 р. у зав'язку із набранням чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. позивачеві був проведений перерахунок пенсії по нормам вказаного Закону України. В подальшому позивач продовжував працювати, що підтверджено довідкою про заробітну плату (а. с. 85-87). Зв'язку із цим згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Згідно з ч. 1 ст. 40 названого Закону України для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Відповідно до ч. 2 цієї ж статті Закону України заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії ; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи. У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії .
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в новій редакції, відповідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії. Законом України від 28.12.2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частину 2 ст. 40 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесені зміни, відповідно до яких заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів ; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз ); 1 2 3 n К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи. У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 у справі N 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 рік були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення названих змін. У вказаному рішенні Конституційного суду України було зазначено, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 22 травня 2008 року.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Таким чином, з 22 травня 2008 року була відновлена дія норм статті 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», в названій вище редакції, відповідно до якої у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії . Таким чином, на відміну від редакції, що була чинною за період з 01 січня 2008 р. по 22 травня 2008 р. не зазначалося, що Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів. До того ж, і в раніше чинній редакції Закону України не надавалися повноваження органам виконавчої влади встановлювати для розрахунків, інший період, ніж визначений Законом України (календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії). Тому посилання представника відповідача на те, що зазначеним порядком визначено, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України має бути прийнята із застосуванням показника заробітної плати(доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік 1197,91 грн. не можуть бути прийняті до уваги.
Це ж стосується і посилання на підпункт 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» згідно з яким у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії . При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону. Таким чином, і в цьому нормативному акті відсутня пряма вказівка про необхідність врахування при проведенні перерахунку пенсії, за яким звернулася особа в 2009 року, показника заробітної плати(доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.), як це зазначено у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. (а. с. 61).
Позивач звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Центрально- Міському районі міста Горлівки Донецької області про перерахунок пенсії 06.01.2009 р. у зв'язку із збільшенням стажу і заробітку (а.с. 82). Відповідач, не оспорюючи право позивача на отримання перерахунку пенсії, провів перерахунок пенсії з 01.01.2009 р., що підтверджено копією розпорядження № 180323 від 28.04.2009 р.(а.с. 83), однак при цьому був взятий в якості середнього заробітку за минулий рік заробіток за повний 2007 рік в сумі 1197,91 грн.(а.с 84-87). В подальшому після встановлення середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за повний 2008 р., відповідний перерахунок проведений не був, незважаючи на його письмову заяву з проханням провести перерахунок, на яку 08.05.2009 р. відповідач надав відповідь про відмову.
За таких обставин, суд вважає необхідним визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі міста Горлівки щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показників заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік відповідно до вимог статті 40, частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік, тобто за календарний рік, що передує зверненню за перерахунком пенсії.
Також слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі міста Горлівки Донецької області здійснити з 01 січня 2009 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 40, частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік, тобто за календарний рік, що передує зверненню за перерахунком пенсії, зобов'язавши сплатити недоплату, що утворилася по цих виплатах.
На підставі викладеного, статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Центрально - Міському районі міста Горлівки Головного управління Державного Казначейства України в Донецькій області про визнання дій протиправними, перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі міста Горлівки щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показників заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік відповідно до вимог статті 40, частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік, тобто за календарний рік, що передує зверненню за перерахунком пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі міста Горлівки Донецької області здійснити з 01 січня 2009 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 40, частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік, тобто за календарний рік, що передує зверненню за перерахунком пенсії, зобов'язавши сплатити недоплату, що утворилася по цих виплатах.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 3 гривні 40 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки шляхом подання заяви про оскарження протягом десяти днів з дня складання в повному обсязі постанови, а відповідачем та третьою особою на стороні відповідача - з дня отримання її копії та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Вступну та резолютивну частини постанови прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті 15 січня 2010 року. Постанову в повному обсязі складено, підписано 20 січня 2010 року.
Суддя О.Ю. Перетятько