П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
28 жовтня 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/1974/19
Суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду Градовський Ю.М., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ТРАНС ЛАЙН" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання здійснити дії по реєстрації податкових накладних,-
У квітні 2019р. ТОВ "АГРО ТРАНС ЛАЙН" звернулося в суд із адміністративним позовом до ДФС України, ГУ ДФС в Одеській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати:
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №655978/41817759 від 19.04.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №659493/41817759 від 20.04.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №686657/41817759 від 7.05.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №655980/41817759 від 19.04.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №655981/41817759 від 19.04.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №659495/41817759 від 20.04.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №660591/41817759 від 23.04.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №659494/41817759 від 20.04.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №655977/41817759 від 19.04.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №683873/41817759 від 5.05.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №683875/41817759 від 5.05.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №679311/41817759 від 4.05.2018р.;
- рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області за №683877/41817759 від 5.05.2018р..
- зобов'язати ДФС України зареєструвати у єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні: за №37 від 22 березня 2018р., за №40 від 22 березня 2018р., за №49 від 26 березня 2018р., за №51 від 26 березня 2018р., за №42 від 26 березня 2018р., за №48 від 22 березня 2018р., за №52 від 27 березня 2018р., за №50 від 26 березня 2018р., за №41 від 29 березня 2018р., за №56 від 27 березня 2018р., за №57 від 27 березня 2018р., за №62 від 29 березня 2018р., за №63 від 29 березня 2018р..
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019р. адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись із даним судовим рішенням ДФС України подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Розглянувши апеляційну скаргу, суддя вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без руху з наступних підстав.
Згідно п.1 ч.4 ст.296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Підпунктом 2 п.3 ч.3 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Таким чином, оскільки судовий збір за подачу апеляційної скарги на рішення суду складає 37 459,5грн., то суддя вважає за необхідним залишити апеляційну скаргу без руху для надання строку для сплати судового збору.
Отже, враховуючи приписи п.1 ч.4 ст.296 КАС України та положення ст.4 ЗУ «Про судовий збір» до апеляційної скарги повинно бути додано належним чином оформлений документ про сплату судового збору (квитанцію, платіжне доручення, довідку, засвідчену підписом контролера та скріплену печаткою установи банку у разі коли сплата судового збору здійснюється шляхом перерахування коштів з рахунка вкладника, відкритого в установі банку, тощо) у розмірі 37 459,5грн.. Платіжні реквізити для перерахування судового збору: отримувача коштів УК у м.Одесі/Приморський р-н/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ) 38016923; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача UA628999980000034315206081007; код класифікації доходів бюджету 22030101.
Згідно з ч.2 ст.298 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст.296 цього Кодексу, застосовуються правила ст.169 цього Кодексу (залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви).
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.160,161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, протягом якого потрібно усунути недоліки.
У відповідності до приписів п.1 ч.4 ст.169 КАС України у разі не усунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги остання буде повернута апелянту.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.169, 296, 298 КАС України, суддя, -
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України - залишити без руху.
Надати апелянту строк 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків поданої апеляційної скарги.
Роз'яснити, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст.169 КАС України, апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П'ятого апеляційного
адміністративного суду Ю.М. ГРАДОВСЬКИЙ