справа № 1.380.2019.004712
про закриття провадження у справі в частині позовних вимог
21 жовтня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Кедик М.В.,
секретар судового засідання Курпіта П.І.,
за участю:
представник позивача ОСОБА_16
представник відповідача Устименко Н.П.
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Львові питання про закриття провадження в частині позовних вимог у справі за позовом ОСОБА_2 до Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова про визнання протиправними і скасування рішень, -
ОСОБА_2 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова, у якому просить суд визнати протиправними і скасувати:
1) рішення 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019:
- № 1125, згідно з яким гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1126, згідно з яким гр. ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1127, згідно з яким гр. ОСОБА_5 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1128, згідно з яким гр. ОСОБА_6 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1129, згідно з яким гр. ОСОБА_7 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1130, згідно з яким гр. ОСОБА_8 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у владність або користування;
- № 1131, згідно з яким гр. ОСОБА_9 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1132, згідно з яким гр. ОСОБА_10 надано дозвіл на виготовлення проекту землеуетрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1133, згідно з яким гр. ОСОБА_11 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,0600 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1134, згідно з яким гр. ОСОБА_12 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
2) рішення 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7- го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 20.02.2019 № 1090, відповідно до якого було затверджено детальний план території для уточнення планувальної структури та функціонального призначення в районі вул. Шевченка та вул. Петлюри в смт. Рудне .
Ухвалою від 23.09.2019 суддя відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду в загальному позовному провадженні.
Ухвалою від 21.10.2019 суд відмовив у забезпеченні позову.
У підготовчому засіданні 21.10.2019 судом поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог, оскільки справа в частині позовних вимог підлягає розгляду та вирішенню місцевим загальним судом в порядку цивільного судочинства.
Представник позивача в підготовчому засіданні щодо закриття провадження у справі в частині позовних вимог не заперечила.
Представник відповідача в підготовчому засіданні щодо закриття провадження у справі в частині позовних вимог не заперечила.
При постановленні ухвали суд виходить з такого.
Згідно з статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Положеннями пункту 1 частини 1 статті 4 КАС України передбачено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, іншим суб'єктом при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Разом з тим неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак, сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. При цьому необхідно з'ясовувати, у зв'язку із чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Таким чином, для визнання спору публічно-правовим необхідно встановити, що спірні правовідносини мають виключно публічно-правовий зміст (характер). У свою чергу, для з'ясування характеру спору слід враховувати, що протилежним за змістом є приватно-правовий спір. Таким чином, в основі розмежування спорів лежить поділ права на публічне та приватне.
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1125, гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
Рішенням 3-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 25.07.2019 № 1280, гр. ОСОБА_3 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) (код згідно КВЦПЗ-02.01) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0180), площею 0,1200 га та надано безоплатно у власність.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на земельну ділянку з кадастровим номером 4610165500:02:002:0180, площею 0,12 га 17.09.2019 зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_3 .
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1125, гр. ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
Рішенням позачергового пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 04.07.2019 № 1242, гр. ОСОБА_4 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) (код згідно КВЦПЗ-02.01) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0175), площею 0,1223 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на земельну ділянку з кадастровим номером 4610165500:02:002:0175, площею 0,1223 га 02.10.2019 зареєстровано право приватної власності за Чопко А . А.
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1127, гр. ОСОБА_5 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
Рішенням позачергового пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 04.07.2019 № 1243, гр. ОСОБА_5 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0173), площею 0,1200 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на земельну ділянку з кадастровим номером 4610165500:02:002:0173, площею 0,12 га 11.09.2019 зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_5 .
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1128, гр. ОСОБА_6 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
Рішенням позачергового пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 04.07.2019 № 1244, гр. ОСОБА_6 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0177), площею 0,1200 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на земельну ділянку з кадастровим номером 4610165500:02:002:0173, площею 0,12 га 17.09.2019 зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_6 .
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1129, гр. ОСОБА_7 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
Рішенням позачергового пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 04.07.2019 № 1240, гр. ОСОБА_7 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0171), площею 0,1200 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на земельну ділянку з кадастровим номером 4610165500:02:002:0171, площею 0,12 га 17.09.2019 зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_13 .
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1130, гр. ОСОБА_8 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у владність або користування.
Рішенням позачергового пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 04.07.2019 № 1248, гр. ОСОБА_8 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0178), площею 0,1200 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на земельну ділянку з кадастровим номером 4610165500:02:002:0178, площею 0,12 га 12.07.2019 зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_8 .
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1131, гр. ОСОБА_9 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
Рішенням позачергового пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 04.07.2019 № 1247, гр. ОСОБА_9 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0176), площею 0,1200 га.
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1132, гр. ОСОБА_10 надано дозвіл на виготовлення проекту землеуетрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
Рішенням позачергового пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 04.07.2019 № 1241, гр. ОСОБА_10 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0172), площею 0,1280 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на земельну ділянку з кадастровим номером 4610165500:02:002:0172, площею 0,128 га 06.08.2019 зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_17
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1133, гр. ОСОБА_11 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,0600 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
Рішенням позачергового пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 04.07.2019 № 1279, гр. ОСОБА_11 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0174), площею 0,0600 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на земельну ділянку з кадастровим номером 4610165500:02:002:0174, площею 0,128 га 14.08.2019 зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_11 .
Згідно з рішенням 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1134, гр. ОСОБА_12 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
Рішенням позачергового пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 04.07.2019 № 1281, гр. ОСОБА_12 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на вул. Шевченка в смт. Рудне , кадастровий номер 4610165500:02:002:0179), площею 0,1200 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на земельну ділянку з кадастровим номером 4610165500:02:002:0179, площею 0,12 га 03.10.2019 зареєстровано право приватної власності за ОСОБА_15 .
За змістом статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, наслідком затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вибуття відповідної земельної ділянки з державної чи комунальної власності та набуття фізичною особою права приватної власності на таку земельну ділянку.
Спірні правовідносини виникли внаслідок прийняття Рудненською селищною радою Залізничного району м. Львова рішень про надання дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування.
З установлених судом фактичних обставин справи вбачається, що рішеннями Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на вул. Шевченка в смт. Рудне .
При цьому, з матеріалів справи видно, що на спірні земельні ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне зареєстровано право приватної власності.
Конституційний Суд України в п.4 мотивувальної частини рішення від 16.04.2009 № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.
У разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки, а також правомірності надання іншій особі дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки, має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах від 11.11.2014 у справі № 21-493а14, від 24.02.2015 у справі №21-34а15 та від 13.09.2017 у справі № 21-2465а16, підтриманій Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 у справі №2а-3100/11/2170 (К/9901/4856/18).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У даному випадку оскаржені рішення до Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1125, № 1126, № 1127, № 1128, № 1129, № 1130, № 1131, № 1132, № 1133, № 1134 вичерпали свою дію і даний спір в цій частині має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне, що позбавляє можливості її розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий розгляд його справи судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо прав та обов'язків цивільного характеру.
У цьому пункті закріплене "право на суд" разом із правом на доступ до суду, тобто правом звертатися до суду з цивільними скаргами, що складають єдине ціле (див. mutatis mutandis рішення Європейського суду з прав людини у справі "Ґолдер проти Сполученого Королівства" ("Golder v. The United Kingdom") від 21.02.1975, заява № 4451/70 § 36). Проте, такі права не є абсолютними та можуть бути обмежені, але лише таким способом і до такої міри, що не порушує сутність цих прав (див. рішення Європейського суду з прав людини у справі "Станєв проти Болгарії" ("Stanev v. Bulgaria") від 17.01.2012, заява №36760/06, § 230).
Згідно зі ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в зазначеній Конвенції, порушені, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Європейський суд з прав людини у п. 24 рішення від 20.07.2006 у справі "Сокуренко і Стригун проти України" зазначив, що фраза "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін "судом, встановленим законом" у п. 1 ст. 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Згідно з ч. 2 ст. 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: 1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) закриття провадження у справі; 3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Вказане зумовлює висновок суду про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними і скасування рішень 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019 № 1125, № 1126, № 1127, № 1128, № 1129, № 1130, № 1131, № 1132, № 1133, № 1134.
Керуючись ст. ст. 150-154, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив :
Провадження у адміністративній справі № 1.380.2019.004712 за позовом ОСОБА_2 до Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова в частині позовних вимог про визнання протиправними і скасування рішень 1-го пленарного засідання 8-ї сесії 7-го демократичного скликання Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова від 05.03.2019:
- № 1125, згідно з яким гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1126, згідно з яким гр. ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1127, згідно з яким гр. ОСОБА_5 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1128, згідно з яким гр. ОСОБА_6 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1129, згідно з яким гр. ОСОБА_7 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1130, згідно з яким гр. ОСОБА_8 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у владність або користування;
- № 1131, згідно з яким гр. ОСОБА_9 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1132, згідно з яким гр. ОСОБА_10 надано дозвіл на виготовлення проекту землеуетрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1133, згідно з яким гр. ОСОБА_11 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,0600 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування;
- № 1134, згідно з яким гр. ОСОБА_12 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Шевченка в смт. Рудне , відповідно до поданого викопіювання, орієнтовною площею 0,1200 га, для індивідуального житлового будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за рахунок земель, що не надані у власність або користування - закрити.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У підготовчому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину ухвали.
Повний текст ухвали виготовлений 25.10.2019.
Суддя Кедик М.В.