Ухвала від 25.10.2019 по справі 360/4595/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

25 жовтня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/4595/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради (вул. Малиновського, буд. 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22.10.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради (далі - відповідач), у якому позивач просить суд: визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради щодо відмови у призначенні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язати Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради призначити та здійснити виплату державної допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при народженні дитини- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та виплатити заборгованість з виплати державної допомоги.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Луганськ Луганської області позивач народила дитину. Оскільки дитина народжена на тимчасово окупованій території України, то бабуся дитини звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження та на підставі рішення суду 13.02.2018 отримала свідоцтво про народження дитини у Мелітопольському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області. 21 серпня 2019 року позивач подала до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради заяву про призначення державної допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 Повідомленням №4936 від 06 вересня 2019 року ОСОБА_1 було відмовлено у наданні допомоги при народженні дитини у зв'язку з тим, що вона не має права на допомогу при народженні дитини (заяву подано пізніше 12 календарних місяців після народження дитини). Вчасно подати заяву позивачу заважали об'єктивні обставини, незалежні від її волі, зокрема, проживання на непідконтрольній території, необхідність оформлення свідоцтва про народження дітей у судовому порядку, догляд за дитиною, оформлення довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, тощо.

Тому позивач вважає дії відповідача протиправними.

Разом із позовною заявою позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору у зв'язку з відсутністю доходу, непрацевлаштованістю та необхідністю доглядати дитину.

Розглянувши заявлене клопотання, суд дійшов такого.

Згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до пункту 3 частини першою статті 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина друга статті 8 Закону України “Про судовий збір”).

Відповідно до положень статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відтак, в розумінні положень Основного Закону України допомога при народженні дитини є одним із видів соціальних виплат.

Оскільки предметом позову є захист позивачем свого права на отримання допомоги при народженні дитини, тобто, іншими словами предметом позову є захист позивачем своїх соціальних прав, тому, враховуючи положення пункту 3 частини першої статті 8 Закону України “Про судовий збір”, суд вважає за можливе клопотання позивача задовольнити частково та відстрочити сплату судового збору в сумі 768,40 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Відповідно до статей 12, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України вказана справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 768,40 грн за подання до суду позовної заяви до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в адміністративній справі № 360/4595/19 до ухвалення судового рішення у справі.

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів; також надати суду заяву ОСОБА_1 про призначення державної допомоги при народженні дитини від 21.08.2019 з додатками, рішення, прийняте за наслідками розгляду цієї заяви, та всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при вчиненні оскаржуваних дій, з приводу яких подано позов.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Справа розглядатиметься суддею Свергун І.О. одноособово.

Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення судом правил підсудності до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Луганський окружний адміністративний суд.

СуддяІ.О. Свергун