Ухвала від 23.10.2019 по справі 320/5303/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

23 жовтня 2019 року м. Київ № 320/5303/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Колеснікової І.С., при секретарі судового засідання: Дишлевої О.І., за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Голосія Т.А.

розглянувши у підготовчому засіданні заяву ОСОБА_1 про передачу справи до Верховного Суду для ухвалення зразкового рішення в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1

до Броварської міської ради Київської області

про визнання протиправними дій щодо прийняття рішень, скасування рішень, визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування збитків та шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Броварської міської ради Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов'язані із прийняттям рішення міської ради від 16.08.2018 року "Про затвердження документації із землеустрою щодо передачі земельних ділянок громадянам у власність та оренду, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, відмову у затвердженні проекту землеустрою, відмову у відведенні земельної ділянки, внесення змін до рішення Броварської міської ради” пункту 12 “ Розглянувши заяву від 02.07.2018 року, відмовити ОСОБА_1 у відведенні земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва у розмірі до 0,10 га, в зв'язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України”;

- скасувати пункт 12 рішення Броварської міської ради Київської області від 16.08.2018 року "Про затвердження документації із землеустрою щодо передачі земельних ділянок громадянам у власність та оренду, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, відмову у затвердженні проекту землеустрою, відмову у відведенні земельної ділянки, внесення змін до рішення Броварської міської ради”, щодо відмови в відведенні земельної ділянки;

- зобов'язати Броварську міську раду Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.07.2018 про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ, Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, Закону України “Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду” та також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року”, Рішення Конституційного суду України від 17.07.2018 року, справа № 1- 11/2018(3830/15);

- визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов'язані із прийняттям рішення міської ради від 27.09.2018 року "Про затвердження документації із землеустрою щодо передачі земельних ділянок громадянам у власність та оренду, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, відмову у затвердженні проекту землеустрою, відмову у відведенні земельної ділянки, внесення змін до рішення Броварської міської ради” пункту 8 “ Розглянувши заяву від 20.08.2018 року, відмовити ОСОБА_1 у відведенні земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва у розмірі до 0,10 га, в зв'язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України”;

- скасувати пункт 8 рішення Броварської міської ради Київської області від 27.09.2018 року "Про затвердження документації із землеустрою щодо передачі земельних ділянок громадянам у власність та оренду, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, відмову у затвердженні проекту землеустрою, відмову у відведенні земельної ділянки”, щодо відмови в відведенні земельної ділянки;

- Зобов'язати Броварську міську раду Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.08.2018 про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ, Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, Закону України “Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду” та також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15 квітня 1994 року, яка ратифікована Україною 26 квітня 1996 року”, Рішення Конституційного суду України від 17.07.2018 року, справа № 1 - 11/2018(3830/15);

- визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, за порушення ст. 15. 20 Закону України “Про звернення громадян”, яка розглянула заяви ОСОБА_1 від 02.07.2018 та 20.08.2018, за його відсутності, без надання можливості додатково обґрунтувати свої вимоги та за відмову керівника органу влади розглянути заяви позивача особисто;

- зобов'язати керівника органу влади Броварської міської ради Київської області розглянути заяви позивача від 02.07.2018 та 20.08.2018 особисто та в присутності позивача;

- визнати протиправними дії Броварської міської ради, Київської області, за зміну підстав звернення позивача щодо відведення земельної ділянки викладену в заявах від 02.07.2018 та 20.08.2018, та примушення надавати проект землеустрою до заяви, який не передбачений законодавством про відведенні земельної ділянки;

- зобов'язати Броварську міську раду Київської області усунути недоліки при розгляді звернень громадян відповідно до Закону України “Про звернення громадян”, провести службову перевірку, та встановити, ким де і коли було змінено підстави звернення ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки в заявах від 02.07.2018 та 20.08.2018, та встановити особу, яка примушує надавати документи, які не передбачені законодавством при відведенні земельної ділянки;

- зобов'язати Броварську міську раду Київської області, відшкодувати матеріальні збитки ОСОБА_1 в розмірі 500 000 гривень та стягнути з відповідача кошти в сумі 500 000 гривень;

- зобов'язати Броварську міську раду Київської області, відшкодувати моральну шкоду ОСОБА_1 в розмірі 500 000 гривень та стягнути з відповідача кошти в сумі 500 000 гривень.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.10.2018 позовну заяву повернуто позивачеві.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 11.10.2018 скасовано та направлено справу до першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.01.2019 позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.03.2019, позовну заяву повернуто позивачеві.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.05.2019 ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 скасовано, а справу направлено до Київського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Згідно витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 27.07.2019 головуючим в адміністративній справі визначено суддю Брагіну О.Є.

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Брагіної О.Є., на виконання вимог частини третьої Засад використання автоматизованої системи документообігу Київського окружного адміністративного суду, затверджених рішенням зборів суддів Київського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 (з наступними змінами та доповненнями), Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого Рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010 (з наступними змінами і доповненнями). Згідно з підпунктами 2.3.3, 2.3.49, пункту 2.3. Положення про автоматизовану систему документообігу суду, підпункту 3.4.4 пункту 3.4. частини 3 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду Київського окружного адміністративного суду призначено повторний автоматизований розподіл справи № 320/5303/18.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.07.2019 головуючим в адміністративній справі визначено суддю Колеснікову І.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.06.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Через канцелярію суду позивачем подано заяву від 19.08.2019 про збільшення позовних вимог та доповнення позовних вимог, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області за неоднакове застосування норм земельного законодавства при наданні або відведенні земельних ділянок, коли гр. ОСОБА_2 надають графічні матеріали, а з позивача вимагають проект землеустрою;

- визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області за розгляд на сесіях міської ради від 16.08.2018 та 27.09.2018 проекту рішення міської ради в той час як в повідомленнях з витягів з сесій міської ради від 16.08.2018 та 27.09.2018, повідомляється, що розглядалися заяви позивача;

- п.7 позовної заяви читати в такій редакції: «зобов'язати Броварську міську раду Київської області відшкодувати матеріальні збитки ОСОБА_1 в розмірі 2 000 000 (два мільйони гривень) та стягнути з відповідача кошти у розмірі 2 000 000 (два мільйони гривень);

- п.8 позовної заяви читати в такій редакції: «зобов'язати Броварську міську раду Київської області відшкодувати моральну шкоду ОСОБА_1 в розмірі 2 000 000 грн. (два мільйони);

- зобов'язати Броварську міську раду Київської області надати звіт про виконання судового рішення згідно статті 129-1 Конституції України.

28.08.2019 через канцелярію суду позивачем подано заяву (вх. 22862/19), в якій просить передати справу №320/5303/18 за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про визнання протиправними дій щодо прийняття рішень, скасування рішень, визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування збитків та шкоди щодо повноважень відповідача щодо відведення земельної ділянки відповідно покладених на них повноважень та пільг позивача до Верховного Суду для ухвалення зразкового рішення з врахуванням перебування у Київському окружному адміністративному суді декількох аналогічних справ та розгляд аналогічної справи в Верховному Суді.

Вказана заява мотивована тим, що згідно аналізу адміністративних справ аналогічних за змістом, позовними вимогами та складом відповідачів встановлено наявність типових справ, що перебувають у провадженні Київського окружного адміністративного суду. Також позивачем зазначено про наявність у Верховному Суді аналогічної справи, в якій відкрито касаційне провадження, тому, із вирішенням Верховним Судом як судом першої інстанції даної категорії спорів буде постановлено зразкове рішення та встановлено єдину практику.

У підготовче засідання, призначене на 23.10.2019, прибули позивач та представник відповідача.

Позивачем підтримано заяву про передачу справи до Верховного Суду в повному обсязі.

Представником відповідача заперечено проти передачі справи для розгляду у Верховному Суді як зразкової.

Розглянувши подану заяву, суд виходить з такого.

Згідно частини десятої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), передача справи на вирішення Верховного Суду як зразкової справи здійснюється відповідно до вимог статті 290 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 21 статті 4 КАС України, під типовими адміністративними справами розуміються адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; а в силу п. 22 цієї норми, зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

Відповідно до частин першої, другої статті 290 КАС України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

У поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.

Відтак, передумовою для вирішення поданої позивачем заяви про направлення до Верховного Суду справи для розгляду як типової, є наявність у провадженні одного або декількох адміністративних судів типових адміністративних справ, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення.

Так, позивач у своїй заяві про передачу даної справи на розгляд до Верховного Суду посилається на наявність адміністративної справи у провадженні Київського окружного адміністративного суду, зокрема, №320/4081/19 за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про визнання протиправними дій щодо прийняття рішень, скасування рішень, визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування збитків та шкоди, що, на думку позивача, є тотожною предметом позову та аналогічною фактичними обставинами даній справі.

Суд вважає, що вказана заява позивача не підлягає задоволенню, оскільки зазначена ним кількість справ, на переконання суду, не визначає доцільності ухвалення зразкового рішення. Крім того, суд зазначає, що справи з однаковим суб'єктним та предметним складом не можуть бути підставою для віднесення їх до категорії типових справ, оскільки при вирішення справи по суті слід також враховувати й підстави, що стали причиною звернення позивача до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Також суд зауважує, що наявність у провадженні одного суду декількох схожих справ однозначно не може свідчити про необхідність/доцільність звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з таких як зразкової, позаяк у такому випадку під визначення типових справ підпадала б велика кількість різних категорій справ, що у свою чергу не відповідає завданню інституту зразкової справи.

Відтак, підстави для задоволення заяви позивача та направлення адміністративної справи №320/5303/18 до Верховного Суду для розгляду як типової, - відсутні.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про передачу справи до Верховного Суду для ухвалення зразкового рішення в адміністративній справі №320/5303/18, - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 25 жовтня 2019 року.

Суддя Колеснікова І.С.