07541, вул. Шевченків шлях, 32, м. Березань, Київська обл.
Номер провадження 3/356/253/19
Справа № 356/531/19
23.10.2019 року суддя Березанського міського суду Київської області Голік Г.К., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи: АДРЕСА_1 рада (міський голова), АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 Небесної Сотні, 1, м. Березань, Київська область,
за ч. 1 ст. 212-3 КУпАП,
19.07.2019 головним спеціалістом відділу з дотримання права на доступ до публічної інформації Управління моніторингу прав на звернення та інформацію Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дворником Д.Р. складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 19.07.2019 міським головою ОСОБА_1 не вжито достатніх заходів для визначення підрозділу та/або особи, відповідальної за оприлюднення наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, на Єдиному веб-порталі відкритих даних,
а тому він несе персональну відповідальність за неоприлюднення Березанською міською радою наборів даних, передбачених Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 (у редакції від 14.07.2018), обов'язок оприлюднення яких визначено у ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судові засідання, призначені на 09.08.2019, 16.09.2019, 02.10.2019 не з'явився.
Конверти з повістками про виклик до суду на вказані вище дати, направлені на зазначену в протоколі про адміністративне правопорушення від 19.07.2019 адресу (а саме: адреса місця роботи ОСОБА_1 : АДРЕСА_3 ) повернулися до суду не отриманими особою, яка притягається до адміністративної відповідальності (а.с. 26; 31; 32).
Інформація про інші засоби зв'язку ОСОБА_1 в протоколі про адміністративне правопорушення відносно нього відсутня.
22.10.2019 за вх. № 3139 до канцелярії Березанського міського суду Київської області надійшла заява ОСОБА_1 від 21.10.2019 про розгляд справи без його участі. Крім того, в заяві ним зазначено, що з офіційного сайту «Судова влада України» він дізнався, що у провадженні Березанського міського суду перебуває справа про адміністративне правопорушення відносно нього щодо порушення права на інформацію та права на звернення. У своїй заяві ОСОБА_1 вказав, що, оскільки він жодним чином законодавство не порушував, просить справу слухати без його участі (а.с. 34).
Зважаючи на те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності про дату, час та місце розгляду відносно неї справи про адміністративне правопорушення 23.10.2019 повідомлена, про що свідчить відповідна заява, надана суду, та враховуючи те, що ОСОБА_1 у згаданій вище заяві висловлено свою позицію щодо наявності чи відсутності факту вчинення ним адміністративного правопорушення, а стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею 212-3 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 за наявними у справі письмовими доказами.
Дослідивши письмові докази по справі суд приходить до наступного висновку.
Частиною 1 ст. 212-3 КУпАП передбачено відповідальність за порушення права на інформацію та права на звернення, а саме за неоприлюднення інформації, обов'язкове оприлюднення якої передбачено законами України "Про доступ до публічної інформації", "Про оцінку впливу на довкілля", "Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення", "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", "Про відкритість використання публічних коштів" та "Про засади запобігання і протидії корупції".
Судом встановлено, що в результаті моніторингу 19.06.2019 працівниками Управління моніторингу прав на звернення та інформацію Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Єдиного веб-порталу відкритих даних https://data.gov.ua (далі - Портал) було встановлено, що Березанською міською радою не оприлюднені набори даних, передбачені Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 (у редакції від 14.07.2018), обов'язок оприлюднення яких визначено у ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Конституції України встановлено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Згідно з ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання. Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Як передбачено абз. 1 ч. 4 ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 835 від 21.10.2015 (в редакції від 14.07.2018) затверджено Положення про набори даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних (далі - Положення).
Пунктом 3 Положення встановлено, що розпорядники інформації згідно з цим Положенням оприлюднюють у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком, та будь-які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних.
Додаток до Положення містить Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.
Відповідно до п. 1,2,5,6,7,10 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.
Згідно з ч. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Як вказано в протоколі про адміністративне правопорушення, Березанською міською радою Київської області відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не визначено спеціальний структурний підрозділ або відповідальну особу для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації. Крім того, не визначено підрозділ та/або посадову особу, відповідальну за оприлюднення наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, на Порталі.
Як вбачається з копії листа за підписом в.о. начальника Управління моніторингу прав на звернення та інформацію від 16.07.2019 вих. № 3502.2/26.1/1508-19/19/26.1, адресованого Березанському міському голові ОСОБА_1 , останній інформувався про те, що за результатами моніторингу працівниками Управління моніторингу прав на звернення та інформацію Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Єдиного веб-порталу відкритих даних URL://data.gov.ua відкрито провадження щодо порушення Березанською міською радою вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" (а.с. 6-10).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-3 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 19.07.2019 (а.с. 1-5); скрінштом з Порталу відкритих даних https://data.gov.ua (а.с. 11).
За таких обставин, даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-3 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Як вбачається з матеріалів справи, правопорушення уповноваженими службовими особами було виявлено 19.06.2019, особу, яка вчинила правопорушення ( ОСОБА_1 ) було виявлено 19.07.2019.
Враховуючи обставини вчинення адміністративного правопорушення, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, взявши до уваги письмові докази суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена. В його діях суд вбачає склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-3 КУпАП, однак приходить до висновку, що станом на 23.10.2019 по справі закінчилися строки накладення стягнення передбачені, ч. 2 ст. 38 КУпАП.
За таких обставин суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі наведенного та керуючись ст.ст. 212-3, 221, 251, 247, 268, 283-285 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи: АДРЕСА_1 рада (міський голова), АДРЕСА_3 Небесної АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , м. Березань, Київська область, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-3 КУпАП.
Провадження у справі закрити за закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена або на неї може бути внесено подання прокурора до Київського апеляційного суду через Березанський міський суд Київської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Г. К. Голік