Справа № 577/4898/19
Провадження № 2-о/577/378/19
23 жовтня 2019 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі :
головуючого судді Буток Т.А.
при секретарі Степановій І.О.
за участі заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Конотопа цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Конотопський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території,
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеною заявою і просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Матіїівка Бахмацького району Чернігівської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Стаханов Луганської області. Вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем реєстрації проживання у м. Стаханов Луганської області у віці 88 років померла його мати ОСОБА_2 .. Факт смерті підтверджується довідкою про причину смерті № 216 від 28.09.2019 року, виданою ГУ «СЦГМБ», поліклініки № 1, свідоцтвом про смерть № НОМЕР_1 від 02.10.2019 року, виданим відділом записів актів цивільного стану Станського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки. Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, тому акт, виданий будь-якими органами, які діють на окупованій території, вважається незаконним. Отримати документ, що підтверджує факт смерті за зразками законодавства України та який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 ЗУ “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, неможливо. Встановлення вказаного факту має юридичне значення.
Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав.
Представник заінтересованої особи Конотопського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без їх участі, при ухваленні рішення покладаються на розсуд суду (а.с. 17).
Суд, заслухавши заявника, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
З довідки про причину смерті № 216 від 28.09.2019 року, виданою ГУ «СЦГМБ», поліклініки № 1 вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 88 років (а.с. 6).
Згідно наданого заявником свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 02.10.2019 року, виданого відділом запису актів цивільного стану Стахановського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Стаханов (а.с. 7).
З копії довідки від 07.08.2017 року № 0000289975 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 9).
У відповідності до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" м. Стаханов визнано тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
За приписами п. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
Статтею 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено: 1. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 2. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. 3. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 передбачено, що у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території.
Проведення державної реєстрації смерті матері заявника не видається за можливе навіть в будь-якому органі РАЦС на території підконтрольній українській владі, оскільки відсутній документ, який, відповідно до законодавства, підтверджує факт смерті ОСОБА_2 .
Пунктом 2 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація смерті фізичної особи проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Законом України "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України" від 04.02.2016 року ЦПК України доповнено ст. 257-1, яка передбачає особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Факт смерті ОСОБА_2 знайшов підтвердження в суді.
Оскільки заявник не має можливості отримати свідоцтво про смерть матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на території, яка є тимчасово окупованою, без встановлення даного факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви.
Керуючись ст. 89, 263-265, 317-319 ЦПК України, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", суд
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканця АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Стаханов, Луганської області, Україна.
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Конотопського міськрайонного суду протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.
Суддя Буток Т. А.