Справа № 591/6592/19
Провадження № 2-а/591/333/19
23 жовтня 2019 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Грищенко О.В., за участю секретаря судового засідання Терещенко М.П., з участю представника позивача ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 Пракаш, перекладачів, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження справу № 591/6592/19 за адміністративним позовом Сумського прикордонного загону до громадянина Республіки Індія ОСОБА_3 про примусове видворення та затримання іноземця з метою забезпечення видворення за межі території України, -
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідача було затримано 05 травня 2019 року о 18 годині 20 хвилин групою реагування від відділу прикордонної служби «Краснопілля» Сумського прикордонного загону за незаконне перетинання державного кордону із Російської Федерації в Україну на напрямку н.п. Старосілля (РФ) - Грабовське (Україна), в районі 345 інформаційного покажчика на відстані 150 метрів від лінії Державного кордону України в складі групи з 2 осіб. Своїми діями даний громадянин вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП. У ході з'ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, безпосередньо після здійснення незаконного перетинання державного кордону не звертався, 05.05.2019 року з метою потрапити до України здійснив незаконний перетин державного кордону безпосередньо з території Російської Федерації, що підтверджується наявними матеріалами. Вибравши найбільш легкий, однак, незаконний спосіб потрапити до території України з метою подальшого слідування до країн Західної Європи, усвідомлюючи, що для досягнення цієї мети порушуватиме законодавство України, відповідач своїми діями грубо та свідомо порушив законодавство України. В подальшому, відповідно до положень ст. 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п. 14 ст. 20 Закону України «Про державну прикордонну службу України» відповідача затримано на термін до трьох діб з метою з'ясування обставин правопорушення, та на термін необхідний для передачі прикордонним органам суміжної держави. Про затримання особи було повідомлено акредитовану в Україні консульську установу країни походження іноземця. 06 травня 2019 року Краснопільським районним судом відповідача було визнано винним у скоєнні адміністративне правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення.
06 травня 2019 року в.о. начальника Сумського прикордонного загону відносно відповідача прийнято рішення про примусове повернення з України. Разом із тим, відповідач зазначив, що рішення про примусове повернення з України він виконати не може у зв'язку із відсутністю засобів для виконання даного рішення, а саме коштів для придбання квитків до країни походження. Відповідач, жодних підстав для перебування на території України у відповідності до ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» не має. 06 травня 2019 року Прикордонним представником України по Сумській ділянці до Прикордонного представника РФ по Бєлгородській та Вороніжській ділянкам відносно відповідача було направлено запит про здійснення прискореної процедури його реадмісії. 08 травня 2019 року на підставі рішення Зарічного районного суду м. Суми відповідача було затримано з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з поміщенням до пункту тимчасового тримання перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, терміном на шість місяців. 08 травня 2019 року від Прикордонного представника Російської Федерації по Бєлгородській та Вороніжській ділянкам надійшов лист про неможливість здійснити прийом відповідача за прискореною процедурою реадмісії. У подальшому, на виконання рішення Зарічного районного суду від 08 травня 2019 року № 591/2901/19 Сумським прикордонним загоном ініційовано здійснення реадмісії відповідача за загальною процедурою реадмісії та направлено лист до Державної міграційної служби України.29 травня 2019 року з Державної міграційної служби України отримано відповідь про направлення відповідних запитів до Головного управління у справах міграції Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації про здійснення реадмісії відповідача. Станом на час подання позову відповіді від Державної міграційної служби України про готовність до здійснення реадмісії відповідача не отримано. 24 червня 2019 року Сумським прикордонним загоном було подано позов до Зарічного районного суду м. Суми стосовно відповідача, про примусове видворення за межі території України. У зв'язку з поданням відповідачем 12.07.19 заяви про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, Сумським прикордонним загоном заявлено клопотання до Зарічного районного суду м. Суми про залишення позовної заяви без розгляду. 12.07.19 заяву відповідача про визнання його біженцем за супровідним листом направлено до Управління Державної міграційної служби у Сумській області з метою прийняття правового рішення. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - біженець чи особа, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист, не може бути вислана або примусово повернута до країни, де їх життю або свободі загрожує небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань, а також з інших причин, що визнаються міжнародними договорами чи міжнародними організаціями, учасниками яких є Україна, які так, що не можуть бути повернуті до країни походження. 25 липня 2019 року відповідач був поміщений до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України. 03.09.19 під час перебування в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, відповідач повторно звернувся із заявою про визнання його біженцем.18.09.19 Державною міграційною службою в Чернігівський області відповідачу була видана довідка звернення за захистом на території України з терміном дії з 18.09.19 по 18.10.19 р. 18.10.19 р. з Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України надійшов лист, про те, що громадянину Республіки Індія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено в оформленні документів, для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Станом на час подання позову про примусове видворення та затримання відповідача з метою забезпечення видворення за межі території України інформація щодо його повторного звернення із заявою про визнання його біженцем відсутня. Разом із тим, відсутня інформація щодо оскарження відповідачем рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. З урахуванням неможливості на даний час здійснити передачу відповідача Російській Стороні за процедурою реадмісії, Сумський прикордонний загін вважає за доцільне здійснити видворення відповідача за межі території України у примусовому порядку. Також, вважаючи, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення про примусове видворення, позивач просить затримати відповідача з метою забезпечення примусового видворення та звернути рішення до негайного виконання.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав.
Відповідач ОСОБА_2 Пракаш позов визнав, пояснив суду, що згоден на продовження строку його затримання до вирішення питання про надання йому статусу біженця. Пояснив, що ним оскаржено рішення про відмову в наданні статусу біженця до адміністративного суду, позовна заява прийнята судом 21 жовтня 2019 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши надані суду докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідача було затримано 05 травня 2019 року о 18 годині 20 хвилин групою реагування від відділу прикордонної служби «Краснопілля» Сумського прикордонного загону за незаконне перетинання державного кордону із Російської Федерації в Україну на напрямку н.п. Старосілля (РФ) - Грабовське (Укр.), в районі 345 інформаційного покажчика на відстані 150 метрів від лінії Державного кордону України в складі групи з 2 осіб. Своїми діями даний громадянин вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП.
У ході з'ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, безпосередньо після здійснення незаконного перетинання державного кордону не звертався, 05.05.2019 року з метою потрапити до України здійснив незаконний перетин державного кордону безпосередньо з території Російської Федерації, що підтверджується наявними матеріалами.
В подальшому, відповідно до положень ст. 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п. 14 ст. 20 Закону України «Про державну прикордонну службу України» відповідача затримано на термін до трьох діб з метою з'ясування обставин правопорушення, та на термін необхідний для передачі прикордонним органам суміжної держави.
Про затримання особи було повідомлено акредитовану в Україні консульську установу країни походження іноземця.
06 травня 2019 року Краснопільським районним судом відповідача було визнано винним у скоєнні адміністративне правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення.
06 травня 2019 року в.о. начальника Сумського прикордонного загону відносно відповідача прийнято рішення про примусове повернення з України.
Разом із тим, відповідач зазначив, що рішення про примусове повернення з України він виконати не може у зв'язку із відсутністю засобів для виконання даного рішення, а саме коштів для придбання квитків до країни походження.
Відповідач, жодних підстав для перебування на території України у відповідності до ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» не має.
06 травня 2019 року Прикордонним представником України по Сумській ділянці до Прикордонного представника РФ по Бєлгородській та Вороніжській ділянкам відносно відповідача було направлено запит про здійснення прискореної процедури його реадмісії.
08 травня 2019 року на підставі рішення Зарічного районного суду м. Суми відповідача було затримано з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з поміщенням до пункту тимчасового тримання перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, терміном на шість місяців.
08 травня 2019 року від Прикордонного представника Російської Федерації по Бєлгородській та Вороніжській ділянкам надійшов лист про неможливість здійснити прийом відповідача за прискореною процедурою реадмісії.
У подальшому, на виконання рішення Зарічного районного суду від 08 травня 2019 року № 591/2901/19 Сумським прикордонним загоном ініційовано здійснення реадмісії відповідача за загальною процедурою реадмісії та направлено лист до Державної міграційної служби України.
29 травня 2019 року з Державної міграційної служби України отримано відповідь про направлення відповідних запитів до Головного управління у справах міграції Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації про здійснення реадмісії відповідача.
Станом на час подання позову відповіді від Державної міграційної служби України про готовність до здійснення реадмісії відповідача не отримано.
24 червня 2019 року Сумським прикордонним загоном було подано позов до Зарічного районного суду м. Суми стосовно відповідача, про примусове видворення за межі території України.
У зв'язку з поданням відповідачем 12.07.19 заяви про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, Сумським прикордонним загоном заявлено клопотання до Зарічного районного суду м. Суми про залишення позовної заяви без розгляду.
12.07.19 р. заяву відповідача про визнання його біженцем за супровідним листом направлено до Управління Державної міграційної служби у Сумській області з метою прийняття правового рішення.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - біженець чи особа, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист, не може бути вислана або примусово повернута до країни, де їх життю або свободі загрожує небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань, а також з інших причин, що визнаються міжнародними договорами чи міжнародними організаціями, учасниками яких є Україна, які так, що не можуть бути повернуті до країни походження.
25 липня 2019 року відповідач був поміщений до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України.
03.09.19 під час перебування в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, відповідач повторно звернувся із заявою про визнання його біженцем.
18.09.19 р. Державною міграційною службою в Чернігівський області відповідачу була видана довідка звернення за захистом на території України з терміном дії з 18.09.19 по 18.10.19 р.
18.10.19 р. з Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України надійшов лист, про те, що громадянину Республіки Індія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовлено в оформленні документів, для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Встановлено, що вказане рішення відповідачем оскаржено, 21.10.2019 року ним поданий адміністративний позов до суду, справа ще не розглянута.
З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин представник позивача підтримав позов лише в частині продовження строку затримання відповідача на шість місяців.
Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме, ст. 1, визначено, що посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Статтею 4 Закону передбачено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Частинами 1, 2 ст. 16 цього ж Закону визначено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.
Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
На даний час підстав для його подальшого перебування в Україні не має, отже, він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.
Статтею 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Частиною 2 ст. 289 КАС України передбачено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, адміністративний суд, визначений ч.1 ст. 288 КАС України в редакції від 03.10.2017 року, за позовом органу (підрозділу), який подав такий позов, може застосувати до іноземця або особи без громадянства один із таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи або організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону № 3773-VI , центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про порушення відповідачем законодавства України, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в України, що виражається в знаходженні на території України із порушенням строку тимчасового перебування на території України.
Враховуючи, що відповідач звернувся до компетентного органу із заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту, проте, отримав відмову, яку оскаржив в судовому порядку, і судове рішення ще не прийнято, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Тому суд вважає, що на даний час відсутні правові підстави для примусового видворення відповідача за межі України, а тому відмовляє в цій частині вимог.
Суд враховує, що відповідач не має документа, що дає право перебування на території України.
Таким чином, відповідач не має можливості та достатнього фінансового забезпечення, щоб самостійно за свої кошти придбати квитки до Республіки Індія та залишити територію України.
Крім того, суд враховує, що відповідач звернувся до компетентного органу із заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту, проте, отримав відмову, яку оскаржив в судовому порядку, і судове рішення ще не прийнято.
За вказаних обставин, проаналізувавши всі наведені вище докази, суд вважає необхідним задовольнити позов в частині продовження строку затримання відповідача на шість місяців.
Крім того, приймаючи до уваги положення ч. 2 ст. 371 КАС України, суд приходить до висновку про необхідність звернення до негайного виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 78, 139, 241-246, 271, 288, 289, 371 КАС України суд
Адміністративний позов Сумського прикордонного загону (місцезнаходження : м.Суми, провулок Громадянський, 6, код ЄДРПОУ 14321759) до громадянина Республіки Індія ОСОБА_3 про примусове видворення та затримання іноземця з метою забезпечення видворення за межі території України задовольнити частково.
Продовжити строк затримання та перебування громадянина Республіки Індія ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні терміном на 6 (шість) місяців.
Звернути рішення до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.В.Грищенко