Справа № 560/2292/19
іменем України
22 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200152999 від 25.06.2019 року про перерахунок пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 року у справі № 822/1721/18 здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2019 року із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно з частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII;
- у відповідності до статті 382 КАС України зобов'язати відповідача, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 року у справі № 822/1721/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.05.2018 року із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.05.2018 року з врахуванням проведених виплат.
Позивач зазначає, що оскільки пенсія йому не призначається вперше, а підлягає перерахунку, на нього не поширюється умова про обов'язкове застосування частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (двоскладова формула).
Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України від 25.06.2019 року № 968200152999 здійснено перерахунок його пенсії за двоскладовою формулою.
Враховуючи викладені обставини, позивач просить задовольнити його позовні вимоги.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.07.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без виклику (повідомлення) сторін.
13.08.2019 року відповідач подав відзив на даний позов, в якому зазначив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 року, яке набрало чинності згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2018 року, ОСОБА_1 проведено помилковий розрахунок пенсії за віком, починаючи з 01.05.2018 року зі збільшенням пенсії на один відсоток заробітку, обчисленого за новою формулою, а не на умовах частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, як цього вимагають положення частини 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Враховуючи вищевикладене, перерахована пенсія на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 року була обрахована та виплачена невірно, тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2019 року приведено у відповідність до норм чинного законодавства.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання представника відповідача необхідно відмовити.
19.08.2019 року позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій він не погоджується із позицією відповідача, та просить позов задовольнити в повному обсязі.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 року по справі № 822/1721/18, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2018 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.05.2018 року із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.05.2018 року з врахуванням проведених виплат.
Зазначеним рішенням також встановлено, що ОСОБА_1 має статус громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (I категорія), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 12.07.1994 року.
Позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах (за Списком № 1) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувало розмір пенсії позивача, та з 01.05.2018 року призначило її в розмірі 14350 грн.
У визначеному розмірі пенсія виплачувалась позивачу по 30.11.2018 року.
З 01.12.2018 року позивачу відповідачем проведено автоматичний перерахунок пенсії позивача, та її розмір з 01.12.2018 року склав 14970 грн.
В подальшому рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.06.2019 року за № 968200152999 про перерахунок пенсії, призначено позивачу з 01.07.2019 року пенсію в розмірі 13308,23 грн.
Листом від 17.07.2019 року за № 23824/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуто заяву позивача щодо зменшення розміру пенсії після виконання рішення суду. Зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено детальний аналіз матеріалів пенсійної справи та встановлено помилку при виконанні рішення суду у застосуванні п.2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема, проведено збільшення пенсії на один відсоток заробітку, обчисленого за новою формулою, а не з врахуванням вимог п.2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Враховуючи вищезазначене, розмір пенсії з 01.07.2019 року приведено у відповідність до норм чинного законодавства.
Позивач не погодившись із вказаними діями відповідача, звернувся в суд із зазначеним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній до 11 жовтня 2017 року), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого частину 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Отже, особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І , на нього розповсюджується дія статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 05.09.2018 року (справа № 565/1062/17) та від 10.10.2018 року ( справа № 679/952/17).
Що стосується посилання відповідача на необхідність застосування до позивача частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" разом з частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як того вимагає чинна редакція норми, суд зазначає наступне.
Зміст частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII свідчить про те, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме "призначення пенсії", а не інших випадків. При цьому таке обмеження пов'язане з призначенням особі пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак пенсію за віком позивачу було призначено згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а рішенням суду від 24 жовтня 2018 року по справі № 822/1721/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.05.2018 року із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.05.2018 року з врахуванням проведених виплат.
Отже, рішенням суду фактично визнано за позивачем право на перерахунок пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції до 11.10.2017 року.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно застосував до спірних правовідносин положення п.3 ч.2 розд. І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" №2148-VIII від 03.10.2017 року, згідно якого пункт 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII доповнено словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тим самим неправомірно звузивши існуюче право позивача на соціальний захист, встановлене законом, реалізація якого попередньо була захищена судовим рішенням, що набрало законної сили.
Крім того, у Законі України №2148-VIII від 03.10.2017 відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII, поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами.
Отже, зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін. Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку згідно рішення суду, на нього не поширюється вказана умова.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968200152999 від 25.06.2019 року про перерахунок пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Тому слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 липня 2019 року відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85% заробітку.
Водночас, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання позивача щодо зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, враховуючи наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
Виходячи з обставин даної справи, суд приходить до висновку про безпідставність даного клопотання позивача, оскільки ним не наведено аргументованих доводів, а судом не встановлено в ході судового розгляду доказів, що свідчили б про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.
Також, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.06.2019 року № 968200152999 про перерахунок пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2018 року № 822/1721/18 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.07.2019 року з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський