Рішення від 21.10.2019 по справі 520/9356/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2019 р. № 520/9356/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бідонька А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просить суд зобов'язати Управління праці та соціального розвитку населення Зачепилівської РДА призначити державну соціальну допомогу інваліду з дитинства ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 який є інвалідом дитинства третьої групи відповідно до довідки ЗАК - Р-82 №027691 від 12.12.1985, з моменту звернення.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.09.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи та була отримана останніми, що підтверджується повідомленням пошти про вручення поштового відправлення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність відповідача щодо не призначення йому соціальної допомоги як інваліду ІІІ групи є протиправною та такою, що порушує його право на державну допомогу.

Представник відповідача надав до суду письмовий відзив в якому проти задоволення позову заперечував з підстав вказаних в ньому.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області з заявою про призначення та виплату соціальної допомоги як інваліду дитинства (а.с. 11).

05.06.2019 року за № К-2 ОСОБА_1 управлінням надано роз'яснення, що він має право подати заяву, але переведення особи з інвалідністю з дитинства з пенсії на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державу соціальну допомогу особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю» здійснюється з урахуванням суми виплаченої пенсії на підставі довідки-атестата про припинення раніше призначеної пенсії та виписки з акта огляду МСЕК, які вилучаються з пенсійної справи одержувача пенсії (а.с.12).

Також, 08.08.2019 року до відповідача надійшла заява ОСОБА_1 від 29.07.2019 про призначення усіх видів соціальної допомоги та пільг та копії документів (копія паспорта, копія картки платника податків, копія довідки ЗАК- Р -82 №027691 , копії пенсійних посвідчень) (а.с. 13-15).

Судом також встановлено, що згідно копії довідки Красноградського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи з 23.12.1985 та з заявою та пакетом документів для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника не звертався (а.с. 23).

Не погодившись з бездіяльністю управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області, позивач звернувся до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» і Порядком надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України та міністерства охорони здоров'я України від 30.04.2002 №226/293/169.

Так, у відповідності до ст.8 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», заява про призначення державної соціальної допомоги подається особою з інвалідністю з дитинства до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

Відповідно до Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого наказом міністерства праці та соціальної політики України , міністерством фінансів України, міністерством охорони здоров'я України від 30.04.2002 року №226/293/169 (далі Порядку) особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», на пенсію та на державну соціальну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю», призначається за вибором осіб з інвалідністю з дитинства (законних представників осіб з інвалідністю з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей з інвалідністю) державна соціальна допомога відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», або пенсія, або державна соціальна допомога згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».

При цьому, якщо особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю») і на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», ці виплати призначаються одночасно.

Як встановлено судом, у відповідь на особисте звернення ОСОБА_1 від 05.06.2019 року №К-2 щодо призначення та виплати соціальної допомоги як інваліду з дитинства Управлінням праці надано роз'яснення, що він має право подати заяву, але переведення особи з інвалідністю з дитинства з пенсії на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державу соціальну допомогу особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю» здійснюється з урахуванням суми виплаченої пенсії на підставі довідки-атестата про припинення раніше призначеної пенсії та виписки з акта огляду МСЕК, які вилучаються з пенсійної справи одержувача пенсії (відповідь додається).

Так як особи з інвалідністю з дитинства мають право на одночасне призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника і на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» позивачу було запропоновано звернутись до Пенсійного фонду з заявою для переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника для призначення допомоги як інваліду з дитинства.

Згідно даних Красноградського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи з 23.12.1985, проте з заявою та пакетом документів для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника не звертався (копія довідки додається).

Управлінням праці 08.08.2019 року отримано поштою заяву позивача та копії документів (копія паспорта, копія картки платника податків, копія довідки ЗАК- Р -82 №027691 , копії пенсійних посвідчень.

Так як особою з інвалідністю обрано пенсію, то призначення соціальної допомоги можливе лише у випадку відмови від пенсії по інвалідності, або переведення його на пенсію по втраті годувальника.

Суд також звертає увагу, що згідно даних Красноградського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01 липня 2019 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності III групи в сумі 2000 грн, в той час коли розмір соціальної допомоги як інваліду з дитинства відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з урахуванням норм Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.07.2019 становить 1564 грн.

Враховуючи, те що позивачу рекомендовано звернутися до органів Персійного фонду України з заявою та пакетом документів для призначення пенсії по втраті годувальника, а вже потім звернутись до Управління праці з заявою для призначення соціальної допомоги інвалідам з дитинства і лише в цьому випадку позивач одночасно зможе отримувати пенсію по втраті годувальника і соціальну допомогу інвалідам з дитинства, суд приходить до висновку про відсутність порушень прав позивача з боку суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 21 жовтня 2019 року.

Суддя Бідонько А.В.