Рішення від 17.10.2019 по справі 309/2209/19

Справа № 309/2209/19

Провадження № 2-а/309/64/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2019 року м. Хуст

Хустський районний суд Закарпатської області

в складі: головуючого судді Савицький С.А.

з участю секретаря судового засідання Гуржій Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хуст справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора СРПП Хустського ВП ГУНП в Закарпатській області Пічкарь Івана Івановича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування постанови про накладення на нього адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення за ст. 126 ч.1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 425 гривень. Посилається на те, що 16.07.2019 року він отримав постанову про відкриття виконавчого провадження №59497481 від 09.07.2019 року винесену державним виконавцем Хустського РВ ДВС про стягнення з нього штрафу у розмірі 850 грн. При зверненні до Хустського РВ ДВС було з'ясовано, що постанова про відкриття виконавчого провадження винесена на підставі постанови про накладення адмінстративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО 18 №535216 від 21.12.2018 року, винесена інспектором СРПП Хустського ВП лейтенантом поліції Пічкарь І.І. Згідно вказаної постанови ОСОБА_1 21.12.2018 року о 09 год.10 хв., керував транспортним засобом «Додж-Калібер», номерний знак НОМЕР_1 на автомобільній дорозі Мукачево-Рогатин-Львів на 62 км., в якого не горіла фара ближнього світла і був відсутній сраховий поліс (зелена карта), чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.126 КУпАП. Доказів того, що позивачем порушено ПДР відповідачем не надано. Позивач вважає оскаржувану постанову необґрунтованою та незаконною. Посилається у позові на те, що 21.12.2018 року він дійсно їхав по вказаній у постанові автомобільній дорозі, однак жоден працівник поліції його не зупиняв і ніяких зауважень щодо порушення ним правил дорожнього руху, а саме, що не горить фара ближного світла, не було. У зв'язку з тим, що його ніхто з працівників поліції не зупиняв, відповідно ніхто не просив показати страховий поліс (зелену карту). Ні протокол, ні постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, у присутності позивача не складалися. Позивач вважає, що оскаржувана постанова не відповідає вимогам ст. 283 і ст. 284 КУпАП, винесена з порушенням його прав та норм законодавства, порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення, в зв'язку з чим є такою, що підлягає скасуванню. Інспектор поліції Пічкар І.І. взагалі позбавив позивача права знайомитися з матеріалами справи. Постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності передбаченої ч.1 ст.126 КУпАп у присутності позивача не виносилася. У постанові відсутній підпис позивача про отримання ним копії постанови. У постанові також відсутні відомості щодо надіслання позивачу копії постанови рекомендованим листом. Про притягнення позивача до адміністративної відпоідальності останньому стало відомо тільки після отримання постанови Хустського РВ ДВС про відкриття виконавчого провадження. Окрім того, страховий поліс (зелена карта) у позивача була в наявності, і в разі зупинення його працівниками поліції, позивач пред'явив би її на вимогу працівника поліції. Позивач просить скасувати оскаржувану постанову.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач - інспектор СРПП Хустського ВП ГУНП в Закарпатській області Пічкарь Іван Іванович в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, однак причини його неявки в судове засідання суду не відомі. Відзив чи заперечення проти позову від відповідача не надходили.

Відповідно до ч. 1 ст. 205, ч. 4 ст. 229 КАС України у зв'язку з неявкою в судове засідання учасників справи, проводити розгляд справи по суті, на підставі наявних доказів та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

В судовому засіданні судом встановлено, що постановою серії ДПО18 №535216 від 21.12.2018 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 126 ч.1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 425 гривень. Згідно вказаної постанови ОСОБА_1 21.12.2018 року о 09 год.10 хв., керував транспортним засобом «Додж-Калібер», номерний знак НОМЕР_1 на автомобільній дорозі Мукачево-Рогатин-Львів на 62 км., в якого не горіла фара ближнього світла і був відсутній сраховий поліс (зелена карта), чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.126 КУпАП.

В значенні ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 280 КУпАП зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

У своїх поясненнях, викладених у адміністративному позові, позивач стверджує, що ПДР України він не порушував, вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 126 ч.1 КУпАП заперечує.

Відповідно до ст. 258 КУпАП якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов'язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185-3 цього Кодексу. Цей протокол є додатком до постанови у справі про адміністративне правопорушення. У разі виявлення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Копії постанови у справі про адміністративне правопорушення та матеріалів, зафіксованих за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, надсилаються особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, протягом трьох днів з дня винесення такої постанови.

Відповідно до положень КУпАП ( ст. ст. 254, 256, 258) у разі порушення Правил дорожнього руху України водій має бути зупинений, складено протокол у порядку передбаченому ст. 256 КУпАП, із зазначенням відомостей про особу, що скоїла правопорушення, поясненнями цієї особи, та роз'ясненням її права на правову допомогу та на оскарження даної постанови.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Зазначені вимоги КУпАП відповідачем не дотримано.

П.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.283,284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Частиною 2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприйнятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доводи позивача наведені в позовній заяві не викликають сумніву, оскільки відзиву на позов відповідачем не подано, жодних належних та допустимих доказів відповідачем в підтвердження правомірності винесення оскаржуваного рішення суду не надано, а тому позов підлягає до задоволення і постанова про накладення адміністративного стягнення на позивача підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 19, 77, 241-246, 295 КАС України, ст.ст. 19, 55 Конституції України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Постанову інспектора СРПП Хустського ВП ГУНП в Закарпатській області Пічкарь Івана Івановича серії ДПО18 №535216 від 21.12.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 126 ч.1 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн. - скасувати.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Хустський районний суд Закарпатської області.

Суддя Хустського

районного суду: Савицький С.А.