21 жовтня 2019 року м. Чернігівсправа № 927/873/19
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Оленич Т.Г., перевіривши матеріали позовної заяви №58 від 11.10.2019
позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАФНІС», вул. Миру, буд.17, с. Стольне, Менський район, Чернігівська область, 15661
до відповідача: Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Носенка Юрія Івановича, вул. Рокосовського,20а, м. Чернігів, 14000
про визнання протиправними дій державного реєстратора та їх скасування,
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАФНІС» - звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до відповідача - Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Носенка Юрія Івановича про:
- визнання протиправним реєстраційної дії державного реєстратора по внесенню змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «ДАФНІС», код ЄДРПОУ 39836809, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна складу підписантів, здійснену 12.10.2018, запис 10501070007000734;
- скасування реєстраційного запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за номером 10501070007000734 від 12.10.2018 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, ТОВ «ДАФНІС», код ЄДРПОУ 39836809.
Позовні вимоги обґрунтовані вчиненням державним реєстратором реєстраційних дій без відома позивача, з порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Здійснивши перевірку змісту позовної заяви, наявність доданих до неї документів, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі з огляду на вищевикладене.
Позивач, використовуючи своє право розпоряджатися своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, у позовній заяві визначає особу, до якої пред'явлено його позовні вимоги, тобто відповідача - Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Носенка Юрія Івановича.
Відповідно до дефініцій, наведених у п.14 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» суб'єктами державної реєстрації є, зокрема, виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб'єкти - у разі державної реєстрації юридичних осіб, які не включені до переліків, наведених у абзацах 2, 3 цього пункту, та фізичних осіб - підприємців.
За змістом положень ч. 3 ст.5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» до повноважень суб'єктів державної реєстрації, які не входять до складу Міністерства юстиції та його територіальних органів, відноситься забезпечення: прийому документів, поданих для державної реєстрації; державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; формування та зберігання реєстраційних справ; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Крім того, в силу п.5 ч.1 ст.1 цього ж Закону державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань визначається особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус.
При цьому, згідно із ч.1 ст.6 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус.
Таким чином, аналіз вищенаведених статей свідчить, що державним реєстратором є фізична особа, яка при наявності трудових відносин із суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів) набуває статусу посадової особи такого органу.
Отже, державний реєстратор суб'єкта державної реєстрації, зокрема, виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій не має статусу юридичної особи, а є лише посадовою особою таких органів.
Відповідно до ч.1 ст.45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Виходячи із змісту положень ч.2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України та враховуючи приписи ч.1 ст.45 цього ж Кодексу, суд доходить висновку, що сторонами у судовому господарському процесі можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Водночас ст.20 Господарського процесуального кодексу України визначається перелік справ, що відносяться до юрисдикції господарських судів.
Системний аналіз статей 4, 20, 45 Господарського процесуального кодексу України свідчить, що фізичні особи можуть бути стороною у господарському процесі лише у випадках, визначених Господарським процесуальним кодексу України, а саме: у випадках, передбачених пунктами 1, 3, 8 ч.1 ст.20 цього Кодексу.
Враховуючи, що спір у цій справі виник з приводу вчинення державним реєстратором дій по внесенню змін до відомостей про юридичну особу, а відтак не відноситься до спорів, передбачених у п.1, 3, 8 ч.1 ст.20 Господарського процесуального кодексу України, тому, з урахуванням визначеного позивачем відповідача у цій справі, відсутні підстави для їх застосування при вирішенні питання про відкриття провадження у справі.
Крім того, суд приймає до уваги, що за змістом ст.48 Господарського процесуального кодексу України суд позбавлений права самостійно за власною ініціативою залучати до участі у справі співвідповідача або здійснювати заміну неналежного відповідача на належного.
Отже, враховуючи предмет заявлених позовних вимог та визначеного позивачем відповідача за цим позовом, суд доходить висновку, що даний спір не підвідомчий господарському суду за суб'єктним складом, а відтак не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
При цьому, на підставі ч.6 цієї статті суд роз'яснює позивачу, що з урахуванням визначеного позивачем суб'єктного складу, розгляд заявлених позовних вимог відноситься до юрисдикції місцевого загального суду.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
Керуючись ст.4, 20, 45, 175, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАФНІС» (вул. Миру, буд. 17, с. Стольне, Менський район, Чернігівська область, 15661) до відповідача: Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Носенка Юрія Івановича (вул. Рокосовського, 20а, м. Чернігів, 14000) про визнання протиправними дій державного реєстратора та їх скасування.
Позовну заяву з доданими до неї документами, повернути заявникові.
Додаток: матеріали позовної заяви на 89арк., в тому числі оригінал платіжного доручення №966 від 10.10.2019.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалу підписано 21 жовтня 2019 року.
Ухвала може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її підписання у строки, встановлені ст.256 Господарського процесуального кодексу України, та в порядку з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
З текстом даної ухвали можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Т. Г. Оленич