Іменем України
17 жовтня 2019 року
Київ
справа №685/1477/13-а (2а/685/3/14)
адміністративне провадження №К/9901/13379/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Тацій Л.В.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Теофіпольської селищної ради Теофіпольського району Хмельницької області (далі - Селищна рада) на постанову Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 03 лютого 2014 року (прийняту судом у складі судді Бурлак Г.І.) та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2016 року (ухвалену судом у складі: головуючого судді Граб Л.С., суддів: Мельник-Томенко Ж.М., Загороднюка А.Г.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Подільське» (далі - ТОВ) до Селищної ради про визнання нечинним рішення, -
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2013 року ТОВ звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому з урахуванням уточнення позовних вимог просило:
- визнати незаконним та нечинним рішення Селищної ради від 12 липня 2013 року №9-21/2013 «Про затвердження Положення про порядок продажу земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна у смт. Теофіполь» (далі - Спірне рішення, Положення);
- визнати незаконним та нечинним рішенням Селищної ради від 26 грудня 2013 року №10-26/2013 «Про внесення змін до рішення селищної ради від 12 липня 2013 року №9-21/2013 «Про затвердження Положення про порядок продажу земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна у смт. Теофіполь»;
- визнати незаконними та нечинними: пункт 2.9 Положення в частині того, що земельна ділянка, що підлягає продажу, не може бути продана за ціною, нижчою 50 % нормативно-грошової оцінки для комерційного використання; пункт 2.1 Положення в частині визначення можливими покупцями фізичних осіб-підприємців; пункти 4.2, 4.6 Положення;
- визнати незаконними та скасувати пункти 4, 5, 6 рішення Селищної ради від 12 липня 2013 року №12-21/2013 в частині встановлення для ТОВ ціни земельних ділянок площею 4417 кв. м, 4617 кв. м, 3394 кв. м із розрахунку 50 % від нормативно-грошової оцінки земельних ділянок у сумах 186 681,18 грн, 195 322,18 грн, 143 583,17 грн відповідно;
- зобов'язати Селищну раду продати ТОВ земельні ділянки площею 4417 кв. м, 4617 кв. м, 3394 кв. м за ціною, що відповідає їх експертній грошовій оцінці.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій
Теофіпольський районний суд Хмельницької області постановою від 03 лютого 2014 року позов задовольнив частково.
Визнав протиправним та нечинним рішення Селищної ради від 12.07.2013 № 9-21/2013 «Про затвердження Положення про порядок продажу земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна у смт. Теофіполь».
Визнав протиправним та нечинним рішенням Селищної ради від 26.12.2013 року №10-26/2013 «Про внесення змін до рішення селищної ради від 12.07.2013 року №9-21/2013 «Про затвердження Положення про порядок продажу земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна у смт. Теофіполь».
Визнав протиправними та нечинними: пункт 2.9 Положення в частині, що земельна ділянка, що підлягає продажу, не може бути продана за ціною, нижчою 50% нормативно-грошової оцінки для комерційного використання; пункт 4.2 Положення; пункт 4.6 Положення.
Визнав протиправними та скасував пункти 4, 5, 6 рішення Селищної ради від 12.07.2013 №12-21/2013 в частині встановлення для ТОВ ціни земельних ділянок площею 4417 кв. м, 4617 кв. м, 3394 кв. м із розрахунку 50 % від нормативно-грошової оцінки земельних ділянок в сумах 186 681,18 грн, 195 322,18 грн, 143 583,17 грн відповідно.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив.
Вінницький апеляційний адміністративний суд ухвалою від 19 березня 2014 року постанову Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 03 лютого 2014 року залишив без змін.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 17 березня 2016 року ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2014 року скасував, а справу направив на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Вінницький апеляційний адміністративний суд постановою від 01 червня 2016 року постанову Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 03 лютого 2014 року скасував та ухвалив нову постанову, якою позов задовольнив частково.
Визнав протиправним та нечинним рішенням Селищної ради від 26.12.2013 №10-26/2013 "Про внесення змін до рішення селищної ради від 12.07.2013 року №9-21/2013 "Про затвердження Положення про порядок продажу земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна у смт. Теофіполь" щодо частини 2 пунктів 2.9, 4.2, 4.6 Положення.
Визнав незаконним (протиправним) та скасував пункти 4, 5, 6 рішення Селищної ради шостого скликання від 12.07.2013 №12-21/2013 "Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення" в частині встановлення ціни продажу земельних ділянок по вул. Леніна 75 в смт. Теофіполь : площею 4417 кв. м , 4617 кв. м, 3394 кв.м, за ціною 50 відсотків від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що становить відповідно: 186861,18 грн, 195322,18 грн, 143583,17 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції, виходив із того, що згідно зі статтею 128 Земельного кодексу України (далі - ЗК) ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, яка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, тому визначення Селищною радою ціни продажу земельних ділянок комунальної власності з розрахунку 50 % нормативно-грошової оцінки є протиправним. Селищна рада не наділена повноваженнями щодо експертної грошової оцінки земельних ділянок і не може визначати їх вартість.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
04 липня 2016 року Селищна рада звернулася до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У скарзі зазначає, що фактично між сторонами виник спір щодо ціни купівлі-продажу земельних ділянок. На думку позивача вартість земельної ділянки і ціна продажу є ідентичними поняттями.
Рішенням Селищної ради від 12 лютого 2014 року пункти 4.2, 4.6 Положення, які визнані судом нечинними, викладено у новій редакції відповідно до вимог чинного законодавства та позовних вимог ТОВ.
Рішення апеляційного суду підриває один із принципів міжнародного права щодо балансу суспільних і приватних інтересів, оскільки змушує Селищну раду продавати ТОВ земельні ділянки за ціною 17 грн 15 коп. за 1 кв. м при нормативно-грошовій оцінці землі - 84 грн 52 коп.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 05 липня 2016 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Селищної ради.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (далі - Закон № 2147-VІІІ). З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10 червня 2019 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Бучик А.Ю., Рибачук А.І., справу передано головуючому судді.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
У 2012 році ТОВ звернулось до Селищної ради із заявою про продаж земельних ділянок, на яких знаходиться нерухоме майно господарства належне йому на праві власності.
10 липня 2012 року Селищною радою прийнято рішення № 8-15/2012 «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок» та надано дозвіл ТОВ на проведення експертної оцінки земельних ділянок площею 3394 кв. м та 4617 кв. м по вул. Леніна, 75 смт . Теофіполь, які надані в оренду для ведення підприємницької діяльності.
Також, згідно з рішенням Селищної ради від 20 листопада 2012 року №7-17/2012 ТОВ надано дозвіл на проведення експертної оцінки земельної ділянки площею 4417 кв. м по вул. Леніна , 75 смт. Теофіполь, яка надана в оренду для ведення підприємницької діяльності.
Відповідно до висновків експертної грошової оцінки земельних ділянок, площею 3394 кв.м, 4617 кв.м, 4417 кв.м, які надані ТОВ ЕКФ «Власна справа», яке згідно з ліцензією Деркомзему України серії АД №076249, сертифікату ФДМУ № 12901/12 суб'єкта оціночної діяльності від 30 січня 2012 року має право на виконання експертної грошової оцінки земельних ділянок, оціночна вартість вказаних земельних ділянок становить 58 207 грн, 79 182 грн та 75 752 грн відповідно.
12 липня 2013 року Селищною радою прийнято рішення № 12-21/2013, відповідно до пунктів 4, 5, 6, якого вирішено:
- затвердити звіт від 03 грудня 2012 року, розроблений ТОВ ЕКФ «Власна справа» про експертну грошову оцінку земельних ділянок площею 4417 кв.м, 4617 кв.м, 3394 кв.м, що підлягають продажу ТОВ для ведення підприємницької діяльності в сумі 75752 грн, 79182 грн, 58207 грн відповідно;
- продати у власність ТОВ земельні ділянки площею 4417 кв.м, 4617 кв.м., 3394 кв.м за ціною 186681,18 грн, 195322,18 грн, 143583,17 грн відповідно із розстроченням платежу на один рік;
- категорія земель - землі житлової та громадської забудови;
- функціональне призначення - землі комерційного використання.
Крім того, доручено селищному голові Мельнику С. О. укласти від імені Селищної ради договір купівлі-продажу земельних ділянок.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням, вважаючи права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у межах доводів касаційної скарги перевірив постановлені у цій справі судові рішення, обговорив доводи касаційної скарги і дійшов висновку про таке.
Відповідно до статті 127 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - ЗК) органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини восьмої статті 128 ЗК (далі - ЗК) ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають ліцензію на виконання цього виду робіт, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Ціна земельної ділянки площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд визначається за нормативною грошовою оцінкою, вказаною в технічній документації.
Згідно зі статтею 5 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-ІV «Про оцінку земель» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1378-ІV) грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
У випадках не зазначених частиною другою статті 13 Закону № 1378-ІV грошова оцінка земельних ділянок може проводитися за згодою сторін.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 13 Закону № 1378-ІV експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої цієї статті.
Вартість земельної ділянки - еквівалент цінності земельної ділянки, виражений у ймовірній сумі грошей, яку може отримати продавець.
Отже, аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що законодавець чітко визначив, яка грошова оцінка земельних ділянок використовується у разі відчуження земельних ділянок, що належать до комунальної власності, - експертна грошова оцінка.
Враховуючи встановлені судами обставини справи та зазначені норми права, колегія суддів дійшла висновку про те, що орган місцевого самоврядування (у даному випадку Селищна рада) при відчуженні (продажу) земельної ділянки комунальної власності має використовувати експертну грошову оцінку, позаяк продаж земельної ділянки комунальної власності не може проводитися за згодою сторін.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції правильно зазначив, що зміст правочину не може суперечити актам цивільного законодавства (частина перша статті 203 Цивільного кодексу України), а стаття 128 ЗК є спеціальною нормою, яка регулює порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам.
Доводи касаційної скарги про те, що рішенням Селищної ради від 12 лютого 2014 року пункти 4.2, 4.6 Положення, які визнані судом нечинними, викладено у новій редакції відповідно до вимог чинного законодавства та позовних вимог ТОВ, не спростовують висновків суду апеляційної інстанції щодо підстав визнання нечинними спірних положень цих пунктів саме у редакції чинній на момент їх оскарження в суді.
Враховуючи наведене, Суд визнає, що суд апеляційної інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
З огляду на викладене, керуючись статтями 341- 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Касаційну скаргу Теофіпольської селищної ради Теофіпольського району Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2016 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.В. Тацій
Судді : А.Ю. Бучик
А.І. Рибачук