Справа № 33/807/571/19 Головуючий в 1-й інстанції - Новікова Н.В.
Єдиний унікальний № 328/1969/19
Категорія - ст. 130 ч.1 КУпАП Доповідач в 2-й інстанції - Білоконев В.М.
18 жовтня 2019 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького апеляційного суду Білоконев В.М., за участю особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Токмацького районного суду Запорізької області від 16 вересня 2019 року,
постановою судді Токмацького районного суду Запорізької області від 16 вересня 2019 року до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП притягнуто ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, із застосуванням стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10200 гривень та позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Також постановлено стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 грн. 20 коп.
Як зазначено в постанові, 13.07.2019 о 03.20 годині по вул. Гоголя в м. Токмаку Запорізької області ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ-2199 реєстраційний № НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п.2.9 «а» Правил дорожнього руху за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 вказує, що своєчасного сповіщення про місце і час розгляду справи в матеріалах справи не міститься, оскільки його не було. Також, 12.09.2019 року, ним на адресу Токмацького районного суду Запорізької області, поштою була направлена заява про відкладення розгляду справи на іншу дату, оскільки з 09.09.2019 року, він перебував на стаціонарному лікуванні в соматичному відділенні КП «Токмацька БЛІЛ» ТМР, що підтверджував відповідною довідкою від 12.09.2019року, яка додавалася до заяви (клопотання про відкладення розгляду справи). Також заперечує проти того, що в постанові вказано щодо того, коли і через які підстави було відкладено слухання справи, оскільки вважає за потрібне пояснити наступне.
Щодо заяви про відкладення розгляду справи 19.08.2019 року, то він забажав скористався своїм правом на користування юридичною допомогою адвоката, але внаслідок складної життєвої ситуації, яка проявилася в тяжкій хворобі, а потім і смерті матері 29.08.2019року, він не зміг винайти час, для здійснення заходів, щодо укладення договору надання правової допомоги та написання письмових пояснень.
Дійсно станом на 16.09.2019року, ним до суду не були надані пояснення, а також не був залучений захисник, але він не зміг цього зробити з об'єктивних причин, складі життєвої ситуації, про яку йдеться вище, а також хвороб та безпосереднього перебуванні на стаціонарному лікуванні, що підтверджується документально.
Надати довідку про перебування його на лікуванні саме 16.09.2019 року, він не міг фізично, оскільки листок непрацездатності видається по закінченню лікування, а взяти довідку від 16.09.2019року, яка б підтверджувала факт перебування його на лікуванні він би не встиг до початку судового засідання, адже є певна процедура отримання довідки, окрім того, довідку від 16.09.2019року, необхідно було б надати суду до початку розгляду справи, що з урахуванням строку на поштове відправлення та перебування його на стаціонарному лікуванні, не представлялось можливим. Тому ним, до суду була направлена довідка про те, що він перебуваю на стаціонарному лікуванні заява про відкладення розгляду справи, у зв'язку із цим. Незважаючи на викладене, суд розглянув справу за його відсутності, чим грубо порушив cт. 268 КУпАП, а також його конституційні права на захист.
Також він стверджує, що жодного протоколу, відносно нього, чи будь якого іншого документу, а ні 13.07.2019року, ані іншого дня (в його присутності), ніхто не складав. Повністю заперечує, що 13.07.2019 року перебував за кермом в стані алкогольного сп'яніння.
Зауважує, що ні він, ні його представник, не могли ознайомитися з матеріалами справи, зокрема, незрозумілими поясненнями свідків, та самим протоколом про адміністративне правопорушення.
Просить скасувати постанову суду та закрити провадження у справі.
Заслухавши в судовому засіданні ОСОБА_1 , який підтримав апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи та аргументи скарги, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце та час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Доводи апелянта щодо порушення вимог ст. 268 КК України, оскільки розгляд справи відбувся за його відсутності, своєчасного сповіщення про місце і час розгляду справи, в матеріалах справи не міститься, також ним було направлено заяву про відкладення розгляду справи на іншу дату, оскільки з 09.09.2019 року, він перебував на стаціонарному лікуванні, а також відкладав справу, оскільки бажав скористався своїм правом на користування юридичною допомогою адвоката, але внаслідок складної життєвої ситуації, яка проявилася в тяжкій хворобі, а потім і смерті матері 29.08.2019року, він не зміг винайти час, для здійснення заходів, щодо укладення договору надання правової допомоги та написання письмових пояснень, то вони є необґрунтованими, оскільки як вбачається з матеріалів справи, дійсно 19.08.2019, надавши, особисто, до канцелярії суду за 45 хвилин до судового розгляду заяву про відкладення засідання, у зв'язку з необхідністю залучення захисника та підготовки письмових пояснень; докази залучення захисника ОСОБА_1 судді так і не були надані, не надані і письмові пояснення ОСОБА_1 ; 02.09.2019, надавши, особисто, до канцелярії суду за 25 хвилин до початку судового засідання заяву про відкладення розгляду справи, у зв'язку з його хворобою та довідку лікаря про те, що він хворіє з 26.08.2019; 16.09.2019 року судом отримано його заяву, щодо відкладення справи, оскільки він перебуває на стаціонарному лікуванні з 09.09.2019 року, але станом на 16.09.2019 ОСОБА_1 також не було ні залучено захисника, ні надано пояснень (причина відкладення розгляду 19.08.2019); не надано медичної документації про наявність хвороби; довідка, яка була надіслана до суду 16.09.2019 від 12.09.2019 не містить відомостей про перебування ОСОБА_1 на лікуванні саме 16.09.2019, тобто на день розгляду справи, а сама його заява про відкладення слухання справи 16.09.2019 року свідчить про його обізнаність про дату та час слухання справи.
З урахуванням викладеного, а також враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя першої інстанції законно та обґрунтовано дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутньою на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки здійснення прав, гарантованих статтею 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і співставити їх з матеріалами судової справи.
Суд першої інстанції законно та обґрунтовано прийшов до такого висновку, з цим погоджується і суд апеляційної інстанції, бо вказані порушення не є істотними та такими, що впливають на законність та обґрунтованість судового рішення, оскільки вони в даному випадку не перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення, бо на підставі ст. 129 Конституції України, суддя, здійснюючи правосуддя повинен був це зробити в розумні строки, а на підставі ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Отже, приймаючи до уваги, що законом передбачені певні строки притягнення до адміністративної відповідальності, надану раніше ОСОБА_1 можливість реалізувати його право на правову допомогу шляхом відкладення слухання справи, поведінку ОСОБА_1 , який неодноразово подавав заяви про відкладення слухання справи з тих чи інших вищенаведених підстав, суд обґрунтовано прийшов до висновку про розгляд справи за його відсутності.
Законність та обґрунтованість такого висновку, підтверджується також постановою Верховного Суду (Велика Палата) від 23.08.2018 року.
Верховний Суд, зокрема, відзначив про те, що суддям необхідно дотримуватися необхідного балансу між забезпеченням права особи на участь у розгляді справи та самим розглядом з дотриманням, як строків розгляду справи судом, так і строку можливого притягнення особи до адміністративної відповідальності.
При цьому Верховний Суд звернув увагу на те, що право особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на особисту участь при розгляді її справи чи участь її адвоката встановлена ч.1 ст. 268 КУпАП, не є абсолютним.
Відкладення розгляду адміністративної справи за клопотанням таких осіб не має перешкоджати розгляду справи зі збереженням можливості притягнення особи до адміністративної відповідальності в межах строків (ст. 38 ч.2 КУпАП), у випадку встановлення складу адміністративного правопорушення в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Крім того, під час перевірки законності постанови суду першої інстанції в порядку апеляційної процедури були досліджені всі матеріали справи, вивчені та перевірені усі заперечення апелянта стосовно обставин події адміністративного правопорушення.
При цьому в судовому засіданні апеляційного суду був присутній ОСОБА_1 , мав можливість надати пояснення по справи, а тому права ОСОБА_1 , які, на його думку, були порушені в суді першої інстанції, були поновлені під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції.
На підставі п. 7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Апеляційний суд може дослідити нові докази, які не досліджувалися раніше, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до місцевого суду або необґрунтованим відхилення їх місцевим судом.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.2 та 3 ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
В Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженій Наказом МВС та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 зазначено: п.3 розділу I: ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покрову обличчя; поведінка, що відповідає обстановці; п.7 розділу I: у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатом огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення; п.1 розділу II: за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу I цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; п.20 розділу III: висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
Відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 з наступними змінами: п.3 огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом, лікарем закладу охорони здоров'я; п.6 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я; п.13, 14 лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ. Висновок складається в трьох примірниках: по одному - для поліцейського та водія транспортного засобу, а третій залишається в закладі охорони здоров'я. Висновок може бути оскаржений водієм транспортного засобу у встановленому законодавством порядку.
Крім того, відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України 07.11.2015 року (редакція від 08.02.2019 року) за № 1395, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, 13.07.2019 о 03.20 годині по вул. Гоголя в м. Токмаку Запорізької області ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ-2199 реєстраційний № НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п.2.9 «а» Правил дорожнього руху за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП. Огляд проводився в КУ «Токмацька багатопрофільна лікарня» Токмацької міської ради» за допомогою пристрою «Алконт», результат 0,5 % проміле.
Але, разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, поліцейські не пропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів в присутності двох свідків, а запропонували відразу пройти такий огляд у закладі охорони здоров'я. В зазначеному матеріалі відсутня будь-яка інформація про фактичну наявність технічного засобу «ДРАГЕРА АЛКОТЕСТЕРА» у працівників поліції та відомості про пропонування ними його пройти ОСОБА_1 В матеріалах справи відсутній акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Крім того, з долучених до матеріалу пояснень свідків ОСОБА_2 (а.с.5) та ОСОБА_3 (а.с.6) (обидві є робітниками Токмацької багатопрофільної лікарні») вбачається, що ОСОБА_1 був доставлений до лікарні для проведення медичного огляду, огляд було проведено за допомогою алкотестера «Алконт 01СУ», результат 0,5 % проміле.
В порушення вимог ч.2 та 3 ст.266 КУпАП, п.п.3, 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 з наступними змінами; п.7 розділу I Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, огляд водія ОСОБА_1 на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння не був проведений поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів і він в присутності двох свідків не відмовлявся від проведення огляду стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язковість проведення першочергового огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу закріплено у ч.2 ст.266 КУпАП, а недотримання цього порядку поліцейським є підставою для визнання огляду недійсним на підставі ч.5 ст.266 КУпАП, в наслідок чого провадження у справі підлягає закриттю.
Таким чином, оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я у випадку відмови водія від проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння на місці зупинення транспортного засобу або незгоди з його результатами відповідно до встановленого порядку є обов'язковим.
Якщо після оформлення направлення, водій транспортного засобу відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду ( пункт 8 Порядку №1103, пункт 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення матеріалів №1395).
Крім того, в матеріалах справи відсутнє направлення на огляд.
Оскільки, у матеріалах справи відсутнє направлення водія на проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, що свідчить про порушення процедури і спростовує факт вимоги пройти такий огляд у закладі охорони здоров'я.
Пунктом 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (Наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року N 1452/735) передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Пунктом 8 затверджено форму такого направлення.
Однак, у матеріалах справи таке направлення відсутнє, що свідчить про те, що поліцейський у встановленому законом порядку не направляв водія у заклад охорони здоров'я для проходження огляду на стан сп'яніння.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів визнає недопустимими доказами: протокол про адміністративне правопорушення від 13.07.2019 року серія ОБ № 061448 про порушення норм п. 2.9 Правил дорожнього руху України, який був складений о 6 годині 00 хвилин в присутності свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 1) та відповідно пояснення цих свідків (а.с. 5,6); висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (а.с 7).
Таким чином, огляд водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння був проведений з порушенням вимог ч.2 та 3 ст.266 КУпАП; Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735; Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, а тому відповідно до вимог ч.5 ст.266 КУпАП вважається недійсним.
З урахуванням викладеного, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, доводи апеляції про те, що жодного протоколу, відносно нього, чи будь якого іншого документу, а ні 13.07.2019року, ані іншого дня (в його присутності), ніхто не складав, що він повністю заперечує, що 13.07.2019 року перебував за кермом в стані алкогольного сп'яніння, апеляційним судом не розглядаються.
Керуючись ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову судді Токмацького районного суду Запорізької області від 16 вересня 2019 року про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП скасувати та закрити провадження в справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова Запорізького апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Запорізького
апеляційного суду В.М. Білоконев
Дата документу Справа № 328/1969/19