Справа № 663/2587/19
Провадження № 3/663/1307/19
10 жовтня 2019 року суддя Скадовського районного суду Херсонської області Шабрацький Г.О. розглянувши матеріали, які надійшли з Регіонального представництва Уповноваженого Верховної ради України з прав людини в Херсонській області про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голови Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
передбачене ч. 2 ст. 212-3 КУпАП,-
До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшло звернення ОСОБА_2 стосовно порушення Лазурненською селищною радою Скадовського району права на доступ до публічної інформації. За результатами перевірки звернення було встановлено, що ОСОБА_2 звернулася до ради із запитом на інформацію від 20.06.2019, який зареєстрований в раді за № 15-2-30 від 02.07.2019, в якому просила надати копії відповідей ради на її звернення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 18.09.2019, 27.03.2019, копії супровідних листів та витяги з журналу вихідної кореспонденції, що направлення на її адресу, а також копію витягу з рішення Лазурненської селищної ради №712 від 19.04.2019 «Про відмову в наданні дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та надання у власність». Листом № 2-30-15 від 05.07.2019 за підписом голови Лазурненської селищної ради ОСОБА_2 неправомірно відмовлено в надані запитуваних документів, посилаючись на вимоги статті 8 Закону України «Про звернення громадян». 22.08.2019 до громадської приймальні Уповноваженого прибув голова Лазурненської селищної ради Скадовського району ОСОБА_3 , був проведений комплексний аналіз всіх зібраних документів з часу надходження звернення заявника, за результатами розгляду було встановлено, що головою Лазурненської селищної ради Скадовського району ОСОБА_3 було вчинено порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». Відтак моментом виявлення особи, яка вчинила правопорушення, є 22.08.2019. Своїми діям голова Лазурненської селищної ради Скадовського району ОСОБА_3 неправомірно відмовив в наданні інформації, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212-3 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_3 не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неявки в суд не повідомив в зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що останній не з'являється без поважних причин.
Відповідно до ст. 268 КУпАП явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 212-3 КупАП не є обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Частина 1 ст. 24 Закон України «Про доступ до публічної інформації» передбачає, що відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких, зокрема, порушень: 1) ненадання відповіді на запит; 2) ненадання інформації на запит; 3) безпідставна відмова у задоволенні запиту на інформацію.
Частина 2 ст. 212-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме: необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, ненадання відповіді на запит на інформацію, ненадання інформації, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
З аналізу визначення публічної інформації, вбачається, що вся інформація, яка відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та якою володіє суб'єкт владних повноважень, є публічною інформацією в розумінні Закону, а відтак питання про її надання має вирішуватись відповідно до вимог Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 10 Закону Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 13 Закону передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Крім того, ч. 1 ст. 22 Закону передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Таким чином, у листі № 2-30-15 від 05.07.2019 не наведено жодної з підстав для відмови в наданні інформації, передбачених ст. 22 Закону.
Вина ОСОБА_3 в інкримінованому правопорушенні підтверджується відомостями, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення від 22.08.2019, копіями запиту ОСОБА_2 на отримання публічної інформації від 20.06.2019 та листа Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області № 2-30-15 від 05.07.2019.
Обставин, які пом'якшують відповідальність не встановлено.
Обставин, які обтяжують відповідальність не встановлено.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_3 порушив Закону України "Про доступ до публічної інформації" та вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212-3 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до правопорушень що посягають на встановлений порядок управління, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, з урахуванням відсутності обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, ступінь небезпеки для суспільства даного виду правопорушення, суд вважає необхідним, з метою запобігання вчиненню нових правопорушень, ОСОБА_3 притягнути до адміністративної відповідальності та призначити йому стягнення у виді штрафу, в межах, передбачених санкцією ч. 2 ст. 212-3 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору, що діє з 01.01.2019, становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (384,20 грн.).
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33-35, ч. 2 ст. 212-3, п. 1 ч. 1 ст. 284 КУпАП, ст. 5 Закону України «Про судовий збір», -
Накласти на ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-3 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двадцяти п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 425 (чотириста двадцять п'ять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Постанова судді по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим шляхом подачі апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Скадовський районний суд Херсонської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Скадовського районного суду
Херсонської області Г.О. Шабрацький