Справа № 560/2705/19
іменем України
17 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.
Омельчук Галина Павлівна звернулась в суд з позовом до Красилівської міської ради Хмельницької області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Красилівської міської ради, яка полягає у неприйнятті рішення про надання дозволу або про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею до 2 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності поза межами населеного пункту на території Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області;
- зобов'язати Красилівську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії Красилівської міської ради Хмельницької області заяву ОСОБА_1 від 18.07.2019 про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею до 2 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності поза межами населеного пункту на території Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, з метою передачі її у власність, в строки, порядку та у спосіб передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 18 липня 2019 року зверталась з заявою до Красилівської міської ради, про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею до 2 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності поза межами населеного пункту на території Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, так як на попереднє звернення від 24 червня 2019 року про виділення зазначеної земельної ділянки, отримала відмову, викладену у листі від 09 липня 2019 року №О/1038/08-26/19.
Листом від 02.08.2019 позивача повідомлено, що земельна ділянка, на яку вона претендує, входить до складу сформованої земельної ділянки площею 37,65 га, кадастровий номер 6822785800:01:004:0021, на неї зареєстровано право оренди та суборенди, відтак заява не може бути задоволена та винесена на сесію Красилівської міської ради.
Позивач вважає таку відповідь протиправною, оскільки відповідачем порушено порядок розгляду заяви. Також не було прийнято рішення про надання або відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, що суперечить положенням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
До суду 02.10.2019 надійшов відзив, в якому відповідач зазначив, що цільове призначення земельної ділянки, на яку претендує позивач не відповідає його запиту, технічна документація, щодо виготовлення якої звернувся позивач, не передбачена статтею 25 Закону України "Про землеустрій".
Вказав, що 05.09.2019 припинено речове право оренди земельної ділянки кадастровий номер 6822785800:01:004:0021, у зв'язку з ліквідацією орендодавця по договору суборенди. Рішенням 28 сесії Красилівської міської ради VІІ скликання №16 від 05.09.2019 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із зміною цільового призначення учасникам бойових дій, оскільки учасники бойових дій мають першочергове право на відведення земельних ділянок, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Правом на подання відповіді на відзив, заперечення сторони не скористалися.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №560/2696/19 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.09.2019 роз'єднано поєднані в одне провадження позовні вимоги у справі №560/2696/19.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.09.2019 адміністративну справу №560/2705/19 за позовом ОСОБА_1 до Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії прийнято до провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
24.06.2019 позивач звернулась із заявою до Красилівської міської ради Хмельницької області, про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею до 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності поза межами населеного пункту на території Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
09.07.2019 отримала відповідь від Красилівської міської ради за №О-1038/08-26/19, в якій зазначено, що клопотання про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, не може бути задоволено та винесено на сесію Красилівської міської ради, так як згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.07.2019 №172977559, обрана земельна ділянка перебуває у користуванні на умовах оренди у ФГ "Зірниця".
Оскільки фермерське господарство "Зірниця" ліквідовано, позивач 18.07.2019 повторно звернулась до Красилівської міської ради Хмельницької області з аналогічною заявою. Вказана заява отримана Красилівською міською радою 18.07.2019, що підтверджується відміткою про отримання на копії заяви.
До заяви позивач додала копії документів, а саме: паспорта громадянина України, картки платника податків, графічної карти, заяви від 25.06.2019 та відповіді відповідача, витягу про ліквідацію ФГ "Зірниця".
Листом Красилівської міської ради, за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, від 02.08.2019 №О/1179/08-26/19, позивача повідомлено, про результати розгляду її звернення. Зазначено, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, входить до складу сформованої земельної ділянки площею 37,65 га, кадастровий номер 6822785800:01:004:0021 та згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на неї зареєстровано право оренди та суборенди земельної ділянки. Позивачу роз'яснено, що договір оренди та суборенди діє до моменту прийняття відповідно рішення Красилівською міською радою та внесення відповідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тому заява не може бути задоволена та винесена на сесію міської ради.
Позивач, вважаючи, таку відмову протиправною, оскільки не прийнято рішення про надання/відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею до 2 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності поза межами населеного пункту на території Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, звернулась в суд з даним позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно з статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Положеннями частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Таким чином, приписи Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного кодексу України визначають виключну компетенцію міських рад щодо передачі земельних ділянок територіальних громад у власність чи користування громадян та юридичних осіб. Вирішення питань про передачу земель територіальної громади у власність чи користування є виключним правом міської ради як суб'єкта права власності на землю.
За змістом частин 1, 3 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з частинами 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідач листом від 02.08.2019 повідомив позивача, що на земельну ділянку, на частину якої вона претендує, зареєстровано право оренди та суборенди, тому заява про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення зазначеної земельної ділянки не може бути задоволена і винесена на сесію міської ради. Однак, жодного рішення відповідача щодо розгляду заяви прийнято не було.
При цьому, суд звертає увагу на те, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, що визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Отже, Красилівською міською радою порушено порядок розгляду заяви позивача, оскільки остання не розглядалась на пленарному засіданні сесії і не має відповідного рішення по суті заяви позивача.
Все це вказує на протиправність дій відповідача щодо не розгляду заяви позивача в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України, яка, відповідно, є протиправною.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 17.12.2018 року по справі № 509/4156/15-а відсутність рішення про надання дозволу або відмову у наданні дозволу в межах встановленого законом місячного строку свідчить про протиправну бездіяльність відповідного органу.
Враховуючи наведене, наявні підстави для визнання протиправною бездіяльності Красилівської міської ради Хмельницької області щодо неприйняття рішення про надання дозволу або про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею до 2 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності поза межами населеного пункту на території Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, суд вважає, що порушенні права позивача мають бути захищені шляхом зобов'язання Красилівської міської ради розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 18.07.2019 про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею до 2 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності поза межами населеного пункту на території Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, з метою передачі її у власність, в строки, порядку та у спосіб передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірність дій відповідача щодо розгляду заяви, тому, наявні підстави для задоволення позову.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача належить стягнути судовий збір в сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Красилівської міської ради.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Красилівської міської ради щодо неприйняття рішення про надання дозволу або про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею до 2 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності поза межами населеного пункту на території Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області
Зобов'язати Красилівську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії Красилівської міської ради Хмельницької області заяву ОСОБА_1 від 18.07.2019 про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки площею до 2 га, для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності поза межами населеного пункту на території Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, з метою передачі її у власність, в строки, порядку та у спосіб передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Красилівської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 17 жовтня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (Кульчини,Красилівський район, Хмельницька область,31040 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Красилівська міська рада Хмельницької області (пл. Незалежності, 2,Красилів,Хмельницька область,31000 , код ЄДРПОУ - 04060737)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап