4821/9/19
3/707/1384/19
08 жовтня 2019 року суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В. розглянувши матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає у АДРЕСА_1 , присяжний Смілянського міскрайонного суду,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №151/2019 від 16 серпня 2019 року ОСОБА_1 будучи присяжним Смілянського районного суду м.Черкаси, відповідно із підпунктом «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, в той час як граничний термін законом було визначено до 01.04.2019, а декларація фактично подана 02.04.2019, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні визнав та щиро розкаявся.
У судовому засіданні прокурор Гадіон Н.М. протокотол про адміністративне правопорушення підтримав та просив застосувати до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, оскільки факт вчинення правопорушення доведений.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Смілянської районної ради від 23.12.2016 №17-15/УІІ ОСОБА_1 призначено з 24.07.2017 року, згідно додатку 2 до рішення районної ради на посаду присяжного Смілянського міськрайонного суду Черкаської області.
Згідно підпункту «ґ» пункту 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» до суб'єктів декларування та відповідальності за корупційні правопорушення відносяться присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді).
Згідно з п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст.3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування. Одночасно, зазначена категорія посад віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст.45 Закону.
Законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, серед яких перше місце займає - щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Саме ч.1 ст. 45 Закону чітко визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
З 1 січня 2019 року розпочався етап подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.
Таким чином граничним терміном подачі декларації для ОСОБА_1 було визначено Законом до 1 квітня 2019.
У відповідності до абзацу 14 частини 1 статті 1 Закону № 1700-УІІ, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік ОСОБА_1 подана до Реєстру - 02.04.2019 року.
Заслухавши пояснення прокурора та ОСОБА_1 , дослідивши та оцінивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого. ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зокрема, конструктивною ознакою цього правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних причин. Тобто за наявності останніх відповідальність виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебування особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Суд вважає, що поважні причини несвоєчасності подачі ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік відсутні.
Враховуючи особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, щире каяття, суд дійшов до висновку що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах санкції встановленої ч. 1 ст. 172--6 КУпАП.
З ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 172-6, 283, 284 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу розміром п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 (двадцять) коп.
Постанова може бути оскаржена до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Морозов