241/2172/19
2-о/241/226/2019
11.10.2019 року Першотравневий районний суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Чудопалової С.В.
при секретарі Орчелота І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Мангуш цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Мангушський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження дитини, -
10.09.2019 ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження доньки, мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї та її чоловіка, ОСОБА_2 , народилася донька, пологи відбулися на тимчасово окупованій території. При народженні дитини було видано медичне свідоцтво про народження дитини та свідоцтво про народження, матір'ю якої вона є.
Згідно діючого законодавства України, для отримання свідоцтва про народження дитини вона звернулася до Мангушського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, але відповіддю № 16.51-33/3630 від 10.10.2019 їй було відмовлено у державній реєстрації народження, оскільки нею був пред'явлений для підтвердження факту народження дитини медичний документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України, та яке видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, та не є підставою для державної реєстрації народження.
Таким чином, на теперішній час вона не може здійснити державну реєстрацію народження доньки.
Встановлення факту народження дитини їй необхідно для державної реєстрації народження та отримання свідоцтва про народження встановленого зразку, оскільки іншим чином встановити даний факт неможливо, у зв'язку з чим просила встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьк, Калінінський район, Донецької області, Україна у неї ОСОБА_1 дівчинки, зазначивши матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а батьком - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилась, надавши письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Мангушського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явився, надавши письмову заяву про розгляд справи за його відсутності. Проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує.
У відповідності до вимог ст.223, ч.2 ст. 247 ЦПК України, суд розглядає справу без участі сторін, які належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду справи та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у м. Донецьк, Калінінський район, Донецька область, народилася дитина - дівчинка, про що їй видано медичне свідоцтво про народження та свідоцтво про народження № НОМЕР_1 , де батьком зазначений ОСОБА_3 (а.с. 4,5). Крім того, факт народження у заявниці та її чоловіка доньки підтверджується наданими копіями обмінної картки на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 6-8).
Те, що заявник ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 26.06.2013, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Калінінського районного управління юстиції у місті Донецьку, актовий запис № 285 (а.с. 14).
Для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого на території України зразку заявник звернулася до Мангушського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, однак у державній реєстрації народження дитини їй було відмовлено, оскільки для підтвердження факту народження дитини нею було пред'явлено свідоцтво про народження та медичне свідоцтво про народження, видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, та не є документом-підставою для державної реєстрації народження (а.с.3).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини підлягає задоволенню, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження її доньки, видане державним органом України.
Враховуючи наведене, керуючись ст.7 Закону України «Про громадянство України», ст.144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст.ст. 13, 81, 258, 259, 264, 265, 294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Мангушський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Калінінський район, Донецька область, зазначивши матір'ю дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженку м. Торез, Донецької області, РНОКПП НОМЕР_3 , громадянку України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та батьком - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Донецьк, РНОКПП НОМЕР_4 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , які перебувають у шлюбі, актовий запис № 285 від 26.06.2013, зареєстрований відділом державної реєстрації актів цивільного стану Калінінського районного управління юстиції у місті Донецьку.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не булу подану.
Апеляційна скарга на рішення Першотравневого районного суду Донецької області, може бути подана безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя С.В. Чудопалова