Справа № 264/5883/19
2-а/264/178/2019
"04" жовтня 2019 р. м. Маріуполь
Іллічівський районний суд м.Маріуполя Донецької області в особі судді Матвєєвої Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м.Маріуполя Департаменту патрульної поліції з приводу рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, -
09 вересня 2019 року у провадженні Іллічівського райсуду м.Маріуполя знаходиться вказаний адміністративний позов. У обґрунтування підстав позову позивач посилається на відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, відсутність у відповідача доказів, що підтверджують вчинення позивачем адміністративного правопорушення. Просив скасувати постанову серія ДП18 №423930 від 04 вересня 2019 року.
Позивач у судове засідання повторно не прибув, письмових заяв та клопотань на адресу суду не подавав.
Представник відповідача в письмовій заяві просить розгляд справи провести без його участі, позов не визнає, оскільки Управлінням патрульної поліції в м.Маріуполі Донецької області ДПП не було порушено прав позивача. Оскаржувана постанова була складена інспектором СРПП Кальміуського відділення поліції Центрального відділу ГУНП в Донецькій області Сафроновим О.П., який не проходить службу у відповідача.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають. При цьому, враховано наступне.
Судом встановлено, що 04 вересня 2019 року інспектором СРПП Кальміуського відділення поліції Центрального відділу ГУНП в Донецькій області Сафроновим О.П. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 № 423930, якою ОСОБА_1 визнано винним за ч.3 ст.121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.
У постанові зазначено, що 04 вересня 2019 року об 11 год. 30 хв. у с.Талаківка м.Маріуполя по вул.Соборній, 247, водій ОСОБА_1 , керував автомобілем «Рено Трафік» державний номерний знак НОМЕР_1 , що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, чим порушив п.31.3б ПДР України.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України. Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України (ст.246 КУпАП).
Згідно з ст.213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Ст.217 КУпАП передбачає, що посадові особи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, можуть накладати адміністративні стягнення, передбачені цим Кодексом, у межах наданих їм повноважень і лише під час виконання службових обов'язків. Перелік посадових осіб, які від імені органів, згаданих у п.2, 5 ст.213 цього Кодексу, розглядають справи про адміністративні правопорушення, встановлюється законами України.
Відповідно до ст.222 КУпАП органи внутрішніх справ (Національна поліція) розглядають, зокрема, справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, зокрема, за ч.6 ст.121 КУпАП.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень (ч.2 ст.222 КУпАП).
Отже, працівники органів Національної поліції при розгляді справи про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції.
Тому належним відповідачем, як суб'єктом владних повноважень у адміністративній справі щодо оскарження рішень (дій чи бездіяльності) у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення щодо правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, повинен бути відповідний орган Національної поліції.
Пункт 3 частини 1 статті 288 КУпАП передбачає, що постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом (з особливостями встановленими КУпАП).
Разом з тим, даний адміністративний позов заявлено до Управління патрульної поліції м.Маріуполя ДПП, тобто до неналежного відповідача.
Згідно із ч.3 ст.48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача (ч.4 ст.48 КАС України).
З системного аналізу наведених правових норм можна дійти висновку про те, що допустити заміну неналежної сторони або залучити до участі співвідповідача у справі можливо за умови згоди позивача та незмінності підсудності адміністративної справи.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м.Маріуполі ДПП, який є неналежним відповідачем у цьому спорі, задоволенню не підлягає, оскільки суд позбавлений можливості залучити до участі у справі належного відповідача без згоди позивача, а останній в судові засідання не з'являється.
Згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, позивач як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Разом з тим, інші доводи адміністративного позову не підлягають оцінці, виходячи з того, що позов пред'явлений до неналежного відповідача, а тому і законність його дій може бути перевірена лише у випадку пред'явлення позову до особи, яка є належним відповідачем у справі.
Водночас, суд роз'яснює про те, що позивач має право повторно звернутися з адміністративним позовом до належного відповідача - відповідного органу Національної поліції.
Керуючись статтею 286 КАС України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м.Маріуполя Департаменту патрульної поліції з приводу рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без задоволення, а вказану постанову - без змін.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Ю. О. Матвєєва