Постанова від 15.10.2019 по справі 225/4852/19

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2019 року справа №225/4852/19

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченка І.В., секретар судового засідання Антонюк А.С., за участю представника відповідача Вєдь А.А., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області на рішення Дзержинського міського суду Донецької області від 12 вересня 2019 року (повний текст складено 12 вересня 2019 року в м. Торецьк) у справі № 225/4852/19 (суддя І інстанції - Качаленко Є.В.) за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,-

ВСТАНОВИВ:

У липні 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління виконавчої дирекції ФСС в Донецькій області, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №191 від 06.06.2019 року, винесену начальником управління виконавчої дирекції Фонду у Донецькій області Давиденко Л.І. про визнання ОСОБА_1 , начальника міського управління освіти ВЦА м. Торецьк Донецької області винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.165-5 КУпАП та призначення покарання у виді штрафу в дохід держави в сумі 255 грн., провадження у справі закрити. В обґрунтування позову зазначив, що 17.07.2019 року на адресу міського управління освіти надійшла постанова №191 від 06.06.2019 року про накладення адміністративного стягнення, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1655 КУпАП. З зазначеною постановою позивач був ознайомлений 22.07.2019 року після виходу з лікарняного. Про розгляд адміністративної справи повідомлений не був. Заступником начальника міського управління освіти ВЦА м. Торецьк був надісланий лист від 29.05.2019 року до ФСС, цим листом було повідомлено, що позивач знаходиться у черговій відпустці. Постанова про накладення адміністративного стягнення складена на підставі Акту планової перевірки дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального старування від 24.05.2019 року №11. Актом № 11 зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування, які зводились до того, що було безпідставно призначено державну соціальну допомогу по листкам непрацездатності, які були оформленні з певними недоліками.

З вказаною постановою він не погоджується, оскільки вважає, що він не є суб'єктом правопорушення в розумінні ч.1 ст. 165-1 КУпАП, а його дії не відповідають об'єктивній стороні правопорушення. Крім того виявлені правопорушення не є триваючими, оскільки кожна дія була закінченою моментом використання коштів і це мало місце в строк понад два місяці до часу розгляду адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим просив визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №191 від 06.06.2019 року про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення та призначення стягнення у виді штрафу в сумі 255 грн., провадження у справі закрити.

Рішенням Дзержинського міського суду Донецької області від 12 вересня 2019 року у справі № 225/4852/19 позов задоволено. Постанову начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області Давиденко Людмили Іванівни від 06.06.2019 року №191 про накладення на ОСОБА_1 , начальника міського відділу освіти військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області, за ч.1 ст. 165-5 КупАП стягнення у виді штрафу 255 грн. - скасовано. Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 за ч.1 ст. 165-5 КУпАП закрито.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив оскаржене рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права.

Позивачем надано відзив на апеляційну скаргу у якому проти доводів та вимог останньої заперечував, вважаючи їх безпідставними, а прийняте судом першої інстанції рішення, яке він просив залишити без змін, - обґрунтованими та законними.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою №191 Управлінням виконавчої дирекції ФСС в Донецькій області від 06.06.2019 року ОСОБА_1 , начальника Міського управління освіти ВЦА м.Торецьк, притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-5 КУпАП у вигляді накладення штрафу в сумі 255 грн., що становить 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Суть порушення викладено як порушення ОСОБА_1 порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування на загальну суму 7593,39 грн., в частині невірного визначення кількості календарних днів зайнятості розрахунковому періоді для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності: л/н АГФ НОМЕР_1 , виданий застрахованій особі за період непрацездатності 20.11.2017 по 29.11.2017 року Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду склала 262,80 грн., а потрібно нарахувати 145,00 грн. Переплата за рахунок коштів Фонду складає 117,80 грн.. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 15.12.2017 року заява розрахунок від 20.12.2017 року, профінансовано Фондом 21.12.2017 року, виплачено застрахованій особі 22.12.2017 року; л/н АГУ НОМЕР_2 , виданий застрахованій особі за період непрацездатності 27.11.2017 року по 11.12.2017 року. Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду склала 525,60 грн., а потрібно нарахувати 512,20 грн. Переплата за рахунок коштів Фонду складає 13,40 грн.. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 15.12.2017 року, заява розрахунок від 20.12.2017 року, профінансовано Фондом 21.12.2017 року, виплачено застрахованій особі 22.12.2017 року; л/н АДГ №451859, виданий застрахованій особі за період непрацездатності 23.01.2018 року по 31.01.2018 року. Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду склала 547,04 грн., а потрібно нарахувати 528,96 грн. Переплата за рахунок коштів Фонду складає 18,08 грн.. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 21.02.2018 року, заява розрахунок від 27.02.2018 року, профінансовано Фондом 27.02.2018 року, виплачено застрахованій особі 19.03.2018 року; л/н АДГ №111608 (продовження л/н №009504, виданий застрахованій особі за період непрацездатності з 12.06.2017 року по 14.06.2017 року, виданий з 15.06.2017 року по 26.06.2017 року. Оплачена за рахунок коштів Фонду за 12 днів на суму 1962,12, а слід нарахувати починаючи з шостого дня за 10 днів на суму 1635,10 грн. Переплата за рахунок коштів Фонду складає 327,02 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 20.07.2017 року, заява розрахунок від 24.07.2017 року, профінансовано Фондом 27.07.2017 року, виплачено застрахованій особі 28.07.2017 року; в частині невірно призначеної та сплаченої допомоги по тимчасовій непрацездатності по листку непрацездатності, який заповнено та видано з порушеннями вимог діючого законодавства: л/н АДГ №324260, виданий застрахованій особі за період непрацездатності з 31.03.2018 року по 19.04.2018 року. У даному л/н допущена третя помилка у графі «Звільнення від роботи» у даті «До якого числа включно» двадцять шосте квітня викреслено дев'ятнадцяте. Допущена четверта помилка у графі «Звільнення від роботи» у місці «якого числа» замість 07.04.2018 року написано 07.03.2018 року. Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду склала 2067, 77 грн. Протоко засідання комісії із соціального страхування від 27.04.2018, заява розрахунок від 07.05.2018 року, профінансовано Фондом 21.05.2018 року виплачено застрахованій особі 25.05.2018 року; л/н АДГ №081668, виданий застрахованій особі за період непрацездатності з 26.02.2018 по 14.03.2018 року. У даному л/н назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я не підтверджено штампом і печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». У графі «Стати до роботи» прізвище лікаря не засвідчено печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду склала 1361,76 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 19.03.2018 року, заява розрахунок від 28.03.2018 року, профінансовано фондом 30.03.2018 року, виплачено застрахованій особі 04.04.2018 року;л/н АДК №798987, виданий застрахованій особі за період непрацездатності з 10.10.2018 року по 19.10.2018 року. У даному л/н назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я не підтверджено штампом і печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». У графі «Стати до роботи» прізвище лікаря не засвідчено печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду склала 832,80 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 25.10.2018 року , заява розрахунок від 30.10.2018 року, профінансовано Фондом 20.11.2018 року, виплачено застрахованій особі 22.11.2018 року; л/н АДГ №450346, виданий застрахованій особі за період непрацездатності з 31.01.2018 року по 09.02.2018 року. У даному л/н назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я не підтверджено штампом і печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». У графі «Стати до роботи» прізвище лікаря не засвідчено печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду склала 1794,95 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 19.02.2018 року , заява розрахунок від 27.02.2018 року, профінансовано Фондом 15.03.2018 року, виплачено застрахованій особі 19.03.2018 року; л/н АДК №818828, виданий застрахованій особі за період непрацездатності з 25.02.2019 року по 06.03.2019 року. У даному л/н у графі «Звільнення від роботи» у даті «З якого числа» допущено виправлення, що не підтверджено записом «Виправленому вірити» підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». Листок непрацездатності видано поза постійним місцем проживання роботи без дозволу головного лікаря та графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю» відсутні підпис головного лікаря та кругла печатка закладу охорони здоров'я. Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду склала 696,70 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 20.03.2019 року, заява розрахунок від 20.03.2019 року, профінансовано Фондом 06.05.2019 року, виплачено застрахованій особі 08.05.2019 року; в частині призначення допомоги по тимчасові непрацездатності за встановлення групи інвалідності МСЕК: л/н АДК №627611 (продовження л/н АДК НОМЕР_3 ) виданого застрахованій особі за період непрацездатності з 26.10.2018 року по 03.12.2018 року. У даному л/н медико соціальною комісією встановлена ІІІ група інвалідності з 03.12.2018 року. Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду 39 календарних днів склала 9504,69 грн., а потрібно було нарахувати за 30 календарних днів 9260,98 грн. Зайво сплачена допомога за рахунок коштів Фонду склала 243,71 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 06.12.2018 року, заява розрахунок від 12.12.2018 року, профінансовано Фондом 14.01.2019 року, виплачено застрахованій особі 17.01.2019 року; л/н АДГ №134189 (продовження л/н АДК НОМЕР_4 ), виданий застрахованій особі за період непрацездатності з 04.01.2019 року по 31.01.2019 року. У даному л/н медико соціальною комісією встановлена ІІІ група інвалідності з 31.01.2019 року. Нарахована допомога за рахунок коштів Фонду за 28 календарних днів склала 3343,20 грн., а потрібно було нарахувати за 23 календарних днів 3223,80 грн. Зайво сплачена допомога за рахунок коштів Фонду склала 119,40 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування від 01.02.2019 року, заява розрахунок від 11.02.2019 року, профінансовано Фондом 25.03.2019 року, виплачено застрахованій особі 28.03.2019 року.

Постанова про адміністративне правопорушення №191 від 06.06.2019 року відносно ОСОБА_1 , винесена начальником управління виконавчої дирекції ФСС в Донецькій області на підставі протоколу про адміністративне правопорушення №191 від 24.05.2019 року (Акт перевірки дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від 24.05.2019 року №11).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.

За змістом частини першої та третьої статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у редакції, на час спірних правовідносин, матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Відповідно до частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у редакції, на час спірних правовідносин, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом

Частиною першою статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Згідно частини першої статті 165-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення посадовими особами підприємств, установ, організацій, фізичними особами, які використовують найману працю, порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування, несвоєчасне або неповне їх повернення, несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використання страхових коштів, тягнуть за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

У статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Тобто, повноваження на перевірку правильності оформлення листків непрацездатності має комісія із соціального страхування міського управління освіти ВЦА м.Торецька, до складу якої сам позивач не входить (наказ №152-а від 18.10.2016).

За результатами розгляду таких документів, комісія складає відповідні протоколи, які направляє у бухгалтерію, де формується заявка-розрахунок на виплату коштів. Протоколи та заявки-розрахунки перелічені у акті перевірки, але суду безпосередньо для дослідження не надані.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем суду не було представлено протоколів комісії соціального страхування міського управління освіти та заявок-розрахунків, які досліджувались в ході перевірки.

Судом першої інстанції прийнято до уваги показання ОСОБА_1 та наказ №152-а від 18.10.2016 як докази на підтвердження того, що він не брав участь у засіданні комісій соціального страхування із дослідження листків-непрацездатності, які складено з порушенням, та йому не було доведено про будь-які порушення в їх оформленні. Вищезазначена обставина відповідачем не спростована.

Частиною 1ст. 165-5 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення посадовими особами підприємств, установ, організацій, фізичними особами, які використовують найману працю, порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування, несвоєчасне або неповне їх повернення, несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використання страхових коштів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 не входив до складу комісії із соціального страхування, на яку покладається обов'язок приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення. ОСОБА_1 сам не був обізнаний із тими листками непрацездатності, до правильності заповнення яких виникли питання під час перевірки. В повноваження ОСОБА_1 не входило перевірка правильності оформлення листків непрацездатності чи прийняття рішення про виплату чи відмову у виплаті допомоги.

Суд першої інстанції зробив вірний висновок, що покладення на ОСОБА_1 , як на начальника Міського управління освіти війсково-цивільної адміністрації м. Торецьк, персональної відповідальності за рішення колегіального органу державної установи, спеціально уповноваженого на прийняття рішень щодо правильності видачі листків непрацездатності, призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, є неправомірним.

Вищезазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 13 листопада 2018 року по справі №266/2397/16-а.

Згідно п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-5КУпАП слід закрити.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області на рішення Дзержинського міського суду Донецької області від 12 вересня 2019 року у справі № 225/4852/19 - залишити без задоволення.

Рішення Дзержинського міського суду Донецької області від 12 вересня 2019 року у справі № 225/4852/19 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 15 жовтня 2019 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.В. Сіваченко