15 жовтня 2019 року справа №234/14671/19
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдар А.В., суддів: Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д., секретар судового засідання - Харечко О.П., за участю позивача ОСОБА_1 , розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу поліцейського роти № 3 батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Позднухова Дмитра Вікторовича на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 12 вересня 2019 р. у справі № 234/14671/19 (суддя першої інстанції Сухоручко Ю.О.) складене в м. Краматорськ за позовом ОСОБА_1 до поліцейського роти № 3 батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Позднухова Дмитра Вікторовича про визнання протиправною і скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з адміністративним позовом про визнання протиправною і скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування позовних вимог та, заперечуючи факт вчинення ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП, позивач посилався на недоведенність обставин які б свідчили, що в його діях є ознаки правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122 КУпАП України. (арк.справи 1-5)
Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 12 вересня 2019 року у справі № 234/14671/19 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. В наслідок чого скасовано постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії НК № 525530 від 20.08.2019, винесену інспектором 3 роти Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції у Донецькій області лейтенанта поліції Позднуховим Д.В. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 255 грн. 00 коп. Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.122 КУпАП - закрито. В іншій частині позовних вимог відмовлено.(арк.справи 22-24)
Задовольняючі позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в оскаржуваній постанові про притягнення позивача до адміністративної відповідальності невірно зазначено технічний засіб, яким здійснено відеозапис, що виключає можливість прийняття його у якості належного доказу по справі.
Відповідач - поліцейський роти № 3 батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Позднухов Д.В. не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. (арк.справи 26,27).
В судовому засіданні позивач заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення та рішення суду першої інстанції - без змін..
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач 20.08.2019 о 09 год. 12 хв. у м. Краматорськ Донецької обл., по вул. Дружби керував транспортним засобом - автомобілем Renault Clio д.н.з. НОМЕР_1 , здійснив зупинку ближче 30 м від пункту для зупинки маршрутних транспортних засобів, а саме безпосередньо у заїзному кармані позначеному дорожнім знаком 5.41.1 (пункт зупинки автобуса), чим порушив п.п.15.9 «е» ПДР та притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн.
Також, факт порушення позивачем правил дорожнього руху підтверджено відеозаписом, наданим відповідачем, який здійснено з технічного засобу № НОМЕР_2 . (арк.справи 17)
Суд першої інстанції не прийняв відеозапис у якості належного доказу по справі оскільки в оскаржуваній постанові про адміністративне правопорушення вказано інший номер технічного засобу - № 00025. (арк.спарви 24)
Колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ст.16 Закону України «Про дорожній рух», водій зобов'язаний виконувати розпорядження поліцейського, а водії військових транспортних засобів - посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами.
Згідно ст.41 Закону України «Про дорожній рух», порядок початку руху, зміни руху за напрямком, розташування транспортних засобів і пішоходів, вибору швидкості руху та дистанції, обгону та стоянки, проїзду перехресть, пішохідних переходів і залізничних переїздів, зупинок транспортних засобів загального користування, користування зовнішніми світловими приладами, правила пересування пішоходів, проїзд велосипедистів, а також питання організації руху та його безпеки регулюються Правилами дорожнього руху, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Правила дорожнього руху, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2013 р. № 111.
Згідно пункту 1.1. ПДР, ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Відповідно до п.4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ № 1395 від 07.11.2015 р. (далі - Інструкція) у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу. Постанова виноситься у разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачених деякими статтями КУпАП, у тому числі і ч.1 ст.122 КУпАП.
Відповідно до п.2 розділу ІІІ цієї Інструкції постанова у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.5 розділу ІІІ Інструкції поліцейський під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1)чи належить до його компетенції розгляд цієї справи;
2) чи правильно складено протокол (якщо складання протоколу передбачено КУпАП) та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи повідомлено належним чином осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду (якщо справа не розглядається на місці);
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали, які потрібні для вирішення справи;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників та адвоката.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП, відповідно до положень ст.222 КУпАП відноситься до компетенції Національної поліції України, тобто постанову винесено уповноваженою особою.
Відповідно до п.4 розділу ІІІ Інструкції особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, користується правами, визначеними у ст.268 КУпАП, які поліцейський зобов'язаний роз'яснити цій особі.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо технічної помилки при зазначенні номеру персонального відеореєстратора BodyCam, оскільки посилання відповідача на знімок екрану програмного забезпечення з бухгалтерського обліку, інвентарну картку та акт внутрішнього переміщення основних засобів, оскільки копії даних документів не засвідчені у відповідності до ч.2 ст.94 КАС України та не є допустимими доказами у розумінні ст..74 КАС України.
Крім того, колегія суддів зазначає, що з наданого відповідачем відеозапису не вбачається, що відповідачем здійснювалась фіксація та виміри відстані (ближче 30 метрів) автомобіля позивача від посадкового майданчику для зупинки маршрутних транспортних засобів.
Тобто, відповідач в межах даної справи не довів правомірності прийняття спірного рішення.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 286, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу поліцейського роти № 3 батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Позднухова Дмитра Вікторовича на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 12 вересня 2019 р. у справі № 234/14671/19 - залишити без задоволення.
Рішення Краматорського міського суду Донецької області від 12 вересня 2019 р. у справі № 234/14671/19 - залишити без змін.
Постанова ухвалена та підписана 15 жовтня 2019 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.В. Гайдар
Судді Е.Г. Казначеєв
І.Д. Компанієць