Рішення від 15.10.2019 по справі 420/5240/19

Справа № 420/5240/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

05 вересня 2019 року до суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Заліпаєва Юрія Валерійовича про накладення штрафу ВП №57844712 від 15 серпня 2019 року у розмірі 5100,00 грн. та про накладення штрафу ВП №57842171 від 15 серпня 2019 року у розмірі 5 100, 00 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 22 серпня 2019 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшли постанови ВП №57844712 від 15.08.2019 року та ВП №57842171 від 15.08.2019 року про накладання штрафу у розмірі 5100 грн.

Позивач із зазначеними постановами про накладання штрафу не погоджується та просить суд їх скасувати з наступних підстав.

Так, позивач зазначає, що відділом примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області з метою виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року по справі №522/8090/18 щодо перерахунку пенсії відкриті виконавчі провадження №57844712 та №57842171, про що 10 грудня 2018 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли постанови від 04 грудня 2018 року. У відповідь на зазначені постанови про відкриття виконавчого провадження, 19 грудня 2018 року до відділу примусового виконання рішень позивачем направлено листи №21391/03 та №21390/03 про виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси. У зазначених листах повідомлено, що перерахунок пенсії за рішенням суду з 01.01.2016 року вже було проведено 27.03.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб” та на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки №2289 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, обчисленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Внаслідок проведеного, згідно з рішенням суду, перерахунку, розмір пенсії з 01.04.2018 року становить 3104,36 грн. Також, в результаті зробленого на виконання рішення суду перерахунку за період з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року виникла доплата у розмірі 44003,88 грн. Доплата за період з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року в сумі 4778,58 грн. зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 04.04.2018 року. Виплата залишку боргу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 39225,3 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду та відповідно до Порядку ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1.

Посилаючись на Порядок №649 позивач також зазначив, що виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, вирішується в Пенсійному фонді України комісією з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями. З огляду на зазначене, залишок невиплаченої доплати підлягає виплаті лише після відповідного рішення Комісії, як це передбачено Порядком №649. Також позивач зазначив, що оскільки Порядком №649 передбачено, що виділення коштів для виплат здійснюється Пенсійним Фондом України в межах наявних бюджетних призначень, то відсутність відповідного фінансового забезпечення та коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Проте, позивач наполягає на тому, що рішення суду виконане ще до відкриття виконавчого провадження, про що головне управління повідомило відділ примусового виконання рішень листами №21391/03 та №21390/03 з наданням підтверджуючих документів. Таким чином, головним управлінням виконано всі вимоги виконавчих листів по справі №522/8099/18, а відтак виконавчі провадження №57844712 та №57842171 підлягали закінченню, у зв'язку з фактичним виконанням рішення.

Крім того, позивач в обґрунтування своїх вимог вказав, що на виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 30 липня 2018 року по справі №522/8099/18 головним управлінням було подано звіт про виконання рішення, який було прийнято судом першої інстанції, а отже суд вважає законним такий порядок виконання рішення.

З наведених підстав позивач звернувся до суду з вимогами про скасування постанов головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Заліпаєва Юрія Валерійовича про накладення штрафу ВП №57844712 від 15 серпня 2019 року у розмірі 5100,00 грн. та про накладення штрафу ВП №57842171 від 15 серпня 2019 року у розмірі 5 100, 00 грн.

Ухвалою суду (у складі головуючого судді Глуханчука О.В.) від 02 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 08 жовтня 2019 року об 11 год. 00 хв.

У судове засідання, призначене на 08 жовтня 2019 року, учасники справи не з'явились, про місце, дату і час судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно.

Від позивача через канцелярію 08 жовтня 2019 року надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника у письмовому провадженні.

Відповідач причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З урахуванням вищенаведеного, враховуючи, що справи з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби відносяться до категорії термінових адміністративних справ, суд ухвалив рішення розглянути справу в порядку письмового провадження 15 жовтня 2019 року за наявними у справі матеріалами.

11 жовтня 2019 року через канцелярію суду від Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, а також витребувані судом копії матеріалів виконавчого провадження №57844712 та виконавчого провадження №57842171 (а.с. 71-121).

Відповідно до відзиву відповідач проти задоволення позову заперечує. Зазначає, що на виконанні відділу примусового виконання рішень управління ДВС перебувають виконавчі провадження з виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси, згідно виданих судом виконавчих листів №522/8099/18 від 28 листопада 2018 року. 04 грудня 2018 року державним виконавцем винесені постанови про стягнення з ГУ ПФУ в Одеській області виконавчого збору. 26 грудня 2018 року до відділу надійшов лист ГУ ПФУ в Одеській області про часткове виконання рішення суду, однак, з вказаного листа неможливо встановити, чи була виплачена заборгованість за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року. 16 січня 2019 року до відділу надійшла заява стягувача про невиконання боржником рішення суду, а 08 лютого 2019 року заява з повним описом належних до виплати підвищень та надбавок, що не було враховано ГУ ПФУ в Одеській області при виконанні виконавчого листа №522/8099/18.

22 лютого 2019 року державним виконавцем направлено до ГУ ПФУ в Одеській області вимогу щодо надання деталізованого перерахунку пенсії за рішенням суду. На виконання вказаної вимоги, ГУ ПФУ в Одеській області надало лист, аналогічний тому, що надійшов до відділу 26 грудня 2018 року, з детальним посиланням на постанову КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», як на факт поважності причин невиконання рішення суду.

Відповідач вважає, що ГУ ПФУ в Одеський області самочинно встановлює собі строки та порядок виконання рішення суду, чим порушує вимоги чинного законодавства.

На підставі викладеного, відповідач констатує, що рішення суду про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії боржником у повному обсязі не виконано.

Також відповідач зазначив, що позивачем не виконано рішення суду й в частині виплати стягувачу боргу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 рік. 26 грудня 2018 року до відділу надійшов лист ГУПФУ в Одеській області, у якому зазначено, що доплата за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 рік буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20- 1. Однак, як стверджує відповідач, доказів дотримання цього порядку боржником не надано.

З цих підстав, 15 серпня 2019 року державним виконавцем відділу винесено постанови про накладення на ГУ ПФУ в Одеській області штрафів за невиконання рішення суду, які, на переконання відповідача, відповідають вимогам Закону України «Про виконавче провадження».

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Рішенням Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року у справі №522/8099/18 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визначення бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 борг за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 рік.

Також судом встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати через один місяць після набрання рішенням суду законної сили звіт про виконання рішення суду (а.с. 15-20).

Рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2019 року у справі №522/8099/18 набрало законної сили 16 листопада 2018 року, на підставі ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2018 року про повернення апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 22-23).

04 грудня 2018 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області відкрито виконавче провадження №57844712 з виконання виконавчого листа №522/8099/18, виданого 28 листопада 2018 року Приморським районним судом міста Одеси про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Боржнику постановлено виконати рішення суду протягом 10 робочих днів (а.с. 25-26).

Супровідним листом від 04 грудня 2018 року копія постанови про відкриття виконавчого провадження від 04 грудня 2018 року №57844712 направлена до виконання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області та до відома стягувачу - ОСОБА_1 (а.с. 24).

Згідно штампу реєстрації вхідної кореспонденції, постанова надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 10 грудня 2018 року за вхід. №14557/02.

Листом від 19 грудня 2018 року вих. №21391/03 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлено відділ примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області про те, що на виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року, яке набрало законної сили 16 листопада 2018 року, перерахунок пенсії з 01.01.2016 року ОСОБА_1 було проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки №2289 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за нормами, чинними на січень 2016 року, обчисленого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2018 року становить 3104,36 грн.; доплата за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 в сумі 4778,58 грн. зарахована на її картковий рахунок 04.04.2018 року.

Разом з листом направлений перерахунок пенсії та розрахунок від 27 березня 2018 року (а.с. 27, 95-97).

Також судом встановлено, що постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 04 грудня 2018 року відкрито виконавче провадження №57842171 з виконання виконавчого листа №522/8099/18, виданого 28 листопада 2018 року Приморським районним судом міста Одеси, про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 борг за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 рік (а.с. 29-30).

Боржнику постановлено виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Копію постанови про відкриття виконавчого провадження №57842171 від 04 грудня 2018 року направлено до виконання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області та до відома стягувачу - ОСОБА_1 , супровідним листом від 04 грудня 2018 року (а.с. 28).

Згідно штампу реєстрації вхідної кореспонденції, постанова надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 10 грудня 2018 року за вхід. №14546/02.

Листом від 19 грудня 2018 року вих. №21390/03 Головне управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило відділ примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області про таке:

- 28.08.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Зазначеною постановою установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою;

- враховуючи викладене, доплата пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 в сумі 39225,30 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1 (а.с. 31).

На підставі викладеного позивач стверджує, що рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року у справі №522/8099/18 виконане ним ще до відкриття виконавчого провадження, про що відповідачу повідомлено листами №21391/03 та №21390/03 від 19 грудня 2018 року з наданням підтверджуючих документів, а саме аркушем з пенсійної справи №1503008758 ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії (а.с. 32-35).

Разом із тим, з матеріалів справи судом встановлено, що 16 січня 2019 року до відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшла заява стягувача від 15 січня 2019 року про те, що рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року боржником не виконано (а.с. 98).

08 лютого 2019 року на адресу відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшов лист стягувача, у якому повідомлено, що при перерахунку пенсії з 01.01.20118 року боржником враховано тільки посадовий оклад, оклад за званням та надбавку за вислугу років, інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, не були враховані. (Ці дії рішенням Приморського районного суду міста Одеси визнані протиправними).

В листі боржника зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не враховано при здійсненні перерахунку пенсії надбавку за виконання особливо важливих завдань - 50 % та премію - 47,73%, внаслідок чого сума перехованої пенсії склала 3104, 36 грн., а повинна складати 6740, 00 грн. (а.с. 99-100).

У зв'язку з надходження до відділу примусового виконання рішень вказаного листа, 22 лютого 2019 року державним виконавцем було направлено на адресу Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до виконання вимогу №09.1-871/В-3 про негайне надання до відділу деталізованого перерахунку щодо виконання рішення суду (а.с. 101).

На вимогу державного виконавця від 22 лютого 2019 року №09.1-871/В-3, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлено, що перерахунок пенсії з 01.01.2016 року було проведено 27 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої 16 березня 2018 року ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки №2289 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за нормами, чинними на січень 2016 року, обчисленого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, яке становить 5969,93 грн. з урахуванням посадового окладу в розмірі 2500,00 грн., окладу за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавки за вислугу років 30% - 1350,00 грн. та премії 2,05% - 119,93 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2018 становить 3104,36 грн.

Сума обчисленої підвищеної пенсії за зазначений період, яка становить 39225,30 грн., виплачується у визначеному Постановою №103 порядку з 01.01.2019 року у розмірі 817,19 грн., а з 01.01.2020 року виплачуватиметься у розмірі 1634,39 грн. Доплата за січень 2019 року в сумі 817,19 грн. зарахована на поточний рахунок 04.01.2019 року, за лютий - 05.02.2019 року, за березень - 05.03.2019 року.

Вказана відповідь надійшла на адресу відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 11 березня 2019 року листом від 06 березня 2019 року вих. №3796/03 (а.с. 102-103).

Однак, як вбачається з матеріалів справи, за невиконання без поважних причин рішення суду у встановлений виконавцем строк, на позивача накладений штраф.

Так, судом встановлено, що 15 серпня 2019 року в межах виконавчого провадження №57844712 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області прийнято постанову про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу у розмірі 5100,00 грн. на користь держави, за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року за виконавчим листом, виданим 28 листопада 2018 року, про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Відповідно до постанови, на адресу відділу надійшла заява стягувача про здійснення невірного перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та невиплату пенсії, внаслідок чого встановлено, що вимоги рішення суду у повному обсязі не виконані та боржником не надано жодних документів, які підтверджують виконання рішення, згідно зазначеного в листі від 19 грудня 2018 року Порядку (а.с. 39-40).

Супровідним листом від 15 серпня 2018 року копія постанови про накладення штрафу від 15 серпня 2018 року ВП№57844712 направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області.

Згідно штампу реєстрації вхідної кореспонденції, постанова надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 22 серпня 2019 року (а.с. 38).

Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 15 серпня 2019 року ВП №57842171 на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. на користь держави, за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2019 року за виконавчим листом, виданим 28 листопада 2018 року, про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 борг за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 рік.

Відповідно до вказаної постанови, на адресу відділу надійшла заява стягувача про здійснення невірного перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та невиплату пенсії, внаслідок чого встановлено, що вимоги рішення суду у повному обсязі не виконані та боржником не надано жодних документів, які підтверджують виконання рішення, згідно зазначеного в листі від 19 грудня 2018 року Порядку (а.с. 42-43).

Супровідним листом від 15 серпня 2018 року копія постанови про накладення штрафу від 15 серпня 2018 року ВП№57842171 направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області.

Згідно штампу реєстрації вхідної кореспонденції, постанова надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 22 серпня 2019 року (а.с. 41).

Надаючи оцінку правомірності оскаржених позивачем постанов про накладення штрафу ВП №57844712 від 15 серпня 2019 року у розмірі 5100,00 грн. та про накладення штрафу ВП №57842171 від 15 серпня 2019 року у розмірі 5 100, 00 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження»).

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

За приписами ч. 1-3 ст. 18 Закону, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

04 грудня 2018 року розпочато примусове виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року в адміністративній справі №522/8099/18, на підставі виконавчих листів Приморського районного суду міста Одеси від 28 листопада 2018 року, про що державним виконавцем прийняті постанови про відкриття виконавчого провадження №57844712 та №57842171.

Відповідно до вказаних постанов, боржнику встановлений строк на виконання рішення суду - протягом 10 робочих днів.

Так, згідно з ч. 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Щодо виконання виконавчого документу за виконавчим провадженням №57844712.

Виконавче провадження №57844712 відкрито щодо виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Позивач стверджує, що перерахунок пенсії стягувачу було здійснено управлінням 27 березня 2018 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій та у здійсненому перерахунку враховані ті види грошового забезпечення, що зазначені у цій довідці, а саме: посадовий оклад 2500,00 грн., оклад за військове звання - 2000, 00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30 % - 1350,00 грн., премія 2,05 % - 119, 93 грн. Основний розмір пенсії 52 % грошового забезпечення, що становить 3104, 36 грн. (а.с. 32-33).

Однак, як вбачається з матеріалів справи, саме такий розрахунок став предметом судового розгляду в адміністративній справі №522/8099/18. Відповідно до рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року, у цій справі позивачці перерахували з 01.01.2018 року пенсію, але при перерахунку врахували тільки оклад за посадою, надбавку за вислугу років. Щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, не були враховані.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивачка має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Рішенням від 30 липня 2018 року Приморський районний суд міста Одеси визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених.

Тобто, рішенням суду, що набрало законної сили, встановлено, що здійснений 27 березня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунок пенсії не відповідає Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268».

У зв'язку із чим, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до чинного законодавства починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Проте, судом встановлено, що відповідачем не здійснено нового перерахунку пенсії на виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року.

30 серпня 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило відповідачу лист №20537/04-25, аналогічний попереднім про те, що перерахунок пенсії з 01.01.2016 року проведено 27 березня 2018 року (а.с. 119-120).

Однак, з урахування вищевикладеного, вказані посилання відповідача на те, що ним виконано рішення суду, оскільки перерахунок пенсії стягувачу було здійснено 27 березня 2018 року, не відповідають обставинам справи.

На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідачем не виконано у встановлений державним виконавцем строк рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року за виконавчим листом, виданим 28 листопада 2018 року, про зобов'язання вчинити певні дії.

Щодо виконання виконавчого документу за виконавчим провадженням №57842171.

Виконавче провадження №57842171 відкрито щодо виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 борг за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 рік.

З матеріалів справи судом встановлено та позивачем, відповідно до змісту наданих ним документів, не заперечується, що рішення суду у цій частині не виконано у повному обсязі.

Так, в листах про виконання рішення від 19 грудня 2018 року №21390/03 та від 30 серпня 2019 року №30537/04-25 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомляло відповідача про те, що доплата пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 39225,30 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1 (а.с. 31, 82-83).

Аналогічні твердження позивач виклав у позовній заяві.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 затверджений Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, який визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету (далі - Порядок №649).

Відповідно до цього Порядку, боржник (орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення) веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України (п. 3).

Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою (п. 5).

Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія) (п. 6).

Відповідно до п. 7 Порядку №649, Комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку. У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п'ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови. У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.

Отже, вказаний Порядок регламентує дії органу Пенсійного фонду України, який визначений судом боржником у виконанні судового рішення про погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання цих рішень, та визначає активну поведінку цього органу, яка полягає у зверненні до Пенсійного фонду України з відповідним пакетом документів для перевірки Комісією обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті.

Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не повідомило ані державного виконавця, ані суд про вжиття ним цих заходів, визначених Порядком №649.

При цьому, суд зазначає, що станом на 19 грудня 2018 року та 30 серпня 2019 року, тобто протягом більш як восьми місяців, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначало одні й ті ж самі причини невиконання рішення суду у повному обсязі, не надаючи доказів відповідності своїх дій Порядку №649.

Щодо посилань позивача на п. 10 Порядку №649, відповідно до якого виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету, тому відсутність фінансового забезпечення та коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Суд погоджується, що у правовідносинах, які виникають у зв'язку з виконанням судових рішень, за якими боржником є державний орган, треба з'ясувати, поряд з тим, чи виконано рішення суду у встановлений строк, також те, чи вжив цей орган в межах своїх повноважень усі залежні від нього дії, спрямовані на те, аби сплатити кошти за судовим рішенням, а також чи були для цього об'єктивні підстави та можливості.

Однак, як встановлено у цій справі, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не надано доказів відсутності виділених коштів на виконання судового рішення. Крім того, позивач у своїх листах про виконання рішення посилався не на наявність поважних причин невиконання судового рішення (відсутність бюджетних коштів, тощо), а на те, що його дії відповідають Порядку.

Проте, як вже було зазначено, позивач не довів, що ним вжиті заходи, передбачені Порядком №649, що також було встановлено державним виконавцем.

Крім того, суд зазначає, що зі змісту рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року по справі №522/8099/18 вбачається, що при розгляді та вирішенні справи судом оцінені обставини позивача щодо здійснення перерахунку з 01.01.2016 року та виплати заборгованості за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року після виділення коштів на фінансування з державного бюджету, та винесено вказане рішення суду, яке набрало законної сили, а отже, відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України, є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України, а тому має бути виконано відповідачем у спосіб, встановлений рішенням суду.

На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідачем не виконано у встановлений державним виконавцем строк рішення Приморського районного суду міста Одеси від 30 липня 2018 року за виконавчим листом, виданим 28 листопада 2018 року, про зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до чч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Так, згідно з ч. 1 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Аналізуючи приписи ст. 26, 63, 75 Закону України “Про виконавче провадження”, та встановлені і з'ясовані судом обставини справи, суд дійшов висновку, що дії державного виконавця щодо винесення оскаржуваних постанов про накладення штрафу прийняті відповідно до вимог цих статей Закону.

Щодо посилання позивача на подачу звіту про виконання судового рішення від 13.12.2018 року, суд звертає увагу, що оцінка звіту може бути надана тільки судом, який розглядав справу № 522/8099/18.

В межах розгляду даної справи, суд перевіряє чи діяв державний виконавець на підставі, у спосіб та у межах повноважень, наданих Законом України “Про виконавче провадження”.

Виходячи із наданих суду документів вбачається, що державний виконавець при винесенні оскаржуваних постанов діяв відповідно до вимог Закону України “Про виконавче провадження”.

За таких обставин, прийняті в рамках виконавчих проваджень №57844712 та №57842171 постанови від 15 серпня 2019 року про накладення штрафу є правомірними та не підлягають скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності з ч. 2 ст. 74 КАС України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

У зв'язку з відмовою у задоволення позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 77, 78, 90, 139, 194, 205, 243-246, 250, 255, 295, 297, 382 КАС України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385).

Відповідач - Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (адреса місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Розумовського, 37; код ЄДРПОУ 34929741).

Суддя О.В. Глуханчук

.