про зупинення провадження у справі
15 жовтня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2749/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - ДАБІ України), Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області (далі - Управління ДАБІ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Рибацького Валерія Миколайовича від 30 липня 2019 року №197 про скасування містобудівних умов та обмежень на проектування об'єкта будівництва “Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями комерційного призначення на АДРЕСА_1 ”.
Ухвалою від 13 вересня 2019 року було відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
01 жовтня 2019 року від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, в якому одночасно заявлено клопотання про зупинення провадження у даній справі. В обґрунтування клопотання представник відповідачів вказав, що на розгляді Волинського окружного адміністративного суду перебуває справа №140/756/19 за позовом заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Луцької міської ради до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 грудня 2018 року №851-1 “Про затвердження проекту детального плану території в межах вулиць Даньшина та Олекси Ошуркевича у місті Луцьку” з підстав невідповідністі детального плану території в межах вулиць Даньшина та Олекси Ошуркевича у місті Луцьку Генеральному плану міста Луцька та Плану зонування території міста Луцька. Зазначив, що при вирішенні справи №140/756/19 судом буде надано оцінку юридичним фактам та обставинам, що перебувають в нерозривному зв'язку з підставами, якими обґрунтовано позов у даній справі. Крім того, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13 червня 2019 року у справі №140/953/19 за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування рішення головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління ДАБІ у Волинській області Орлова В.В. від 19 березня 2019 року №72 про зупинення дії містобудівних умов та обмежень на проектування об'єкта будівництва “Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями комерційного призначення на АДРЕСА_1 ” та припису від 19 березня 2019 №73 про усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності судом встановлено обставини порушення вимог законодавства об'єктом нагляду під час видачі містобудівних умов та обмежень на проектування зазначеного вище об'єкта будівництва, невідповідність намірів забудови та детального плану території функціональному призначенню території, визначеному Генеральним планом міста Луцька та Плану зонування території міста Луцька. Рішення суду від 13 червня 2019 року у справі №140/953/19 на даний час законної сили не набрало. Відтак, на підставі пункту 3 частини першої статті 236 КАС України представник відповідачів просив зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили судовими рішеннями у справах №140/953/19 та №140/756/19.
11 жовтня 2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив. Позивач вважає доцільним зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили судовими рішеннями у справах №140/756/19 та № 140/953/19, оскільки вони матимуть безпосереднє значення при прийнятті рішення у даній справі.
Відповідно до частини третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд вказаного клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі необхідно зупинити з таких підстав.
З позовної заяви вбачається, що предметом оскарження в даній адміністративній справі є рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління ДАБІ у Волинській області Рибацького Валерія Миколайовича від 30 липня 2019 року №197 про скасування містобудівних умов та обмежень на проектування об'єкта будівництва “Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями комерційного призначення на вул. Даньшина, 14-в АДРЕСА_2 м. Луцьку.” Підставою прийняття оскаржуваного рішення слугувало порушення об'єктом нагляду (Управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради) під час видачі містобудівних умов та обмежень пункту 8 частини першої статті 1; пункту 3 частини четвертої статті 29; пунктів 3, 7, 8, 9 частини п'ятої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Крім того, в рішенні вказано, що припис від 19 березня 2019 року №73 про усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності об'єктом нагляду не виконаний ні по одному пункту зауважень, чим порушено пункт 1 частини п'ятої абзацу 4 пункту 32 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 698.
Судом також встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13 червня 2019 року у справі №140/953/19 за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування рішення та припису у задоволенні позову відмовлено повністю. При цьому предметом оскарження у цій справі було рішення головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління ДАБІ у Волинській області Орлова В.В. від 19 березня 2019 №72 про зупинення дії містобудівних умов та обмежень на проектування об'єкта будівництва “Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями комерційного призначення на АДРЕСА_1 14-а АДРЕСА_1 ” та припис від 19 березня 2019 року №73 про усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Містобудівні умови та обмеження на проектування об'єкта будівництва “Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями комерційного призначення на АДРЕСА_1 ” були видані на підставі рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 грудня 2018 року №851-1 “Про затвердження проекту детального плану території в межах вулиць Даньшина та Олекси ОСОБА_2 у місті Луцьку”, яке є предметом оскарження у справі №140/756/19.
При розгляді справи №140/953/19 судом встановлено обставини порушення вимог містобудівного законодавства при видачі позивачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затверджених наказом Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради від 28 грудня 2018 року №107-МУ, надано оцінку правомірності винесення оскаржуваних рішення та припису.
Таким чином, судом в рішенні у справі №140/953/19 було надано оцінку юридичним фактам та обставинам, що перебувають в нерозривному зв'язку з підставами, якими обґрунтовано позов у справі, що розглядається. Саме ці обидві справи пов'язані одними обставинами, оскільки прийняттю оскаржуваного рішення від 30 липня 2019 року №197 про скасування містобудівних умов та обмежень передувало прийняття рішення від 19 березня 2019 №72 про зупинення дії містобудівних умов та обмежень та винесення припису від 19 березня 2019 року №73 про усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності. Відтак, існує об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку адміністративного судочинства, а саме справи №140/953/19, у якій рішення суду від 13 червня 2019 року законної сили не набрало у зв'язку із його оскарженням в апеляційному порядку.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Необхідною передумовою зупинення провадження у справі на підставі пункту 3 частини першої статті 236 КАС України є об'єктивна неможливість її розгляду до вирішення по суті іншої справи (справи, що розглядається в порядку цивільного, кримінального, господарського чи адміністративного судочинства), у тому випадку, коли в цій іншій справі будуть вирішені питання, які стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, а також коли підстави позову взаємопов'язані з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі, що матиме безпосередній вплив на вирішення даного спору.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що розгляд даної справи неможливий до набрання законної сили рішенням суду у справі №140/953/19, оскільки оскаржуване рішення прийняте з тих самих підстав, що і рішення про зупинення дії містобудівних умов та обмежень від 19 березня 2019 року №72 та у зв'язку з невиконанням припису від 19 березня 2019 року №73 про усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності, перевірка на закконнність яких перевіряється у судовому порядку.
Отже, провадження у даній справі слід зупинити до набрання законної сили судовим рішенням у справі №140/953/19. Відтак, клопотання суд задовольняє частково.
Керуючись пунктом 3 частини першої статті 236, статтею 248 КАС України, суд
Клопотання представника відповідачів про зупинення провадження у справі задовольнити частково.
Провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення зупинити до набрання законної сили судовим рішенням у справі №140/953/19 за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування рішення та припису.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання суддею до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк