Рішення від 09.10.2019 по справі 620/2425/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2019 року Чернігів Справа № 620/2425/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.

за участі секретаря Демусенко А.С.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідача Сутули Т.В., Куринди І.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача при розрахунку житлової субсидії на період опалювального сезону 2018-2019 років;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 10.10.2018 про призначення житлової субсидії з урахуванням доходів позивача та не включати до розрахунку доходи членів домогосподарства ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ;

- відшкодувати кошти передбачені для сплати комунальних послуг за опалювальний період 2018-2019 років.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що під час розгляду заяви позивача про призначення житлової субсидії, відповідач повинен був врахувати факт фактичного не проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в житловому приміщенні позивача за адресою АДРЕСА_1 , тобто, не включати останніх до складу домогосподарства, і як наслідок цього, не враховувати їх доходи під час призначення житлової субсидії.

Ухвалою суду від 19.08.2019 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду від 10.09.2019 розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, з наданням додаткових пояснень.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, протягом встановленого судом строку надав відзив на позов, в якому зазначив, що законних підстав для повторного розгляду заяви ОСОБА_2 від 10.10.2018 щодо призначення субсидії домогосподарству позивачки без розрахунку соціальних нормативів на сина та без врахування його доходів та доходів невістки, та відшкодування коштів за опалювальний період 2018 - 2019 років в Управління немає. Також звернув увагу, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

Щодо наведеного, суд зазначає, що відповідно до ст.122 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки позивач дізнався про порушення своїх прав після отримання відповіді на адвокатський запит від 07.03.2019, строк звернення до суду останньою не пропущено.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

16.10.2018 Управлінням зареєстровано заяву і декларацію для призначення житлової субсидії від 10.10.2018, яка надійшла поштою від ОСОБА_2 . У декларації позивачка задекларувала у розділі ІІ сина ОСОБА_3 та невістку, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за іншою адресою (а.с.44, 42-43).

ОСОБА_4 31.10.2018 замість ОСОБА_2 (без встановленого законодавством порядку представництва) на особистому прийомі було подано письмове звернення до Комісії з призначення державних соціальних допомог щодо призначення субсидії її домогосподарству, враховуючи той факт, що у період з січня по червень 2018 року її сина, ОСОБА_3 , не працював, оскільки здійснював догляд за нею, а з травня 2018 року отримує допомогу по догляду (а.с.41). Встановлене сторонами не заперечувалось.

При цьому, питання щодо призначення субсидії домогосподарству ОСОБА_2 без розрахунку соціальних нормативів на сина, ОСОБА_3 , та без врахування його доходів та доходів його дружини ОСОБА_4 , заявницею у своєму зверненні порушено не було.

Зібравши всю необхідну інформацію для призначення житлової субсидії, Управлінням було подано документи щодо призначення житлової субсидії на розгляд Комісії.

Комісія з призначення державних соціальних допомог (протокол від 11.01.2019 №2) прийняла рішення про призначення житлової субсидії з жовтня 2018 року домогосподарству, у складі якого є особа, доходи якої є такими, що зазначені в п.6 Положення (а.с.38). Про це заявницю проінформовано шляхом надсилання їй смс-повідомлення.

На підставі рішення Комісії (протокол від 11.01.2019 №2) Управлінням розраховано житлову субсидію домогосподарству ОСОБА_2 на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року. "0" гривень (а.с.35-37).

Представник позивача вказує, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проживають за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідь, яку надали з УПСЗН Ніжинської міської ради на адвокатський запит від 03.03.2019, містить інформацію про те, що за вищевказаною адресою надана житлова субсидія. До розрахунку взяті доходи зазначених осіб, а отже, при розрахунку субсидії за двома різними адресами були взяті доходи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що є грубим порушенням норм закону, внаслідок чого, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.

Відповідно до п.9 "Положення про порядок призначення житлових субсидій" (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (у редакції постанови від 27.04.2018 №329 із змінами та доповненнями) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Як встановлено судом, разом із позивачем зареєстрований ОСОБА_3 , який є членом родини ОСОБА_4 , проживаючої та зареєстрованої за іншою адресою, що підтверджується поданою декларацією (а.с.42-43).

Так, для вирішення питань, пов'язаних з призначенням державних соціальних допомог, у тому числі житлових субсидій, затверджене рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 21.06.2018 №190 (зі змінами та доповненнями) "Положення про комісію з призначення державних соціальних допомог".

Згідно розрахунку субсидії, розмір субсидії на житлово-комунальні послуги у період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року склав 0.00 грн, оскільки розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування (на жовтень 755,24 грн, з листопада по березень-1587,05 грн щомісячно) не перевищував розміру обов'язкового відсотка платежу (1984,57 грн), що склав 16,71% середньомісячного сукупного доходу членів домогосподарства за період з січня 2018 року по червень 2018 року, а саме:

- 14 875,39 грн - дохід заявниці, ОСОБА_2 , з яких 10 345,62 грн - пенсія (щомісячно 1 724,27 грн - пенсія за вересень 2018 року) та 4 529,77 грн - дохід від оренди ТОВ "НІЖИН АГРО";

- 31 716,00 грн - дохід сина заявниці, ОСОБА_3 , обчислений у розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи (5 286,00 грн щомісячно);

- 24 668,00 грн - дохід невістки заявниці, ОСОБА_4 , обчислений у розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи (5 286,00 грн щомісячно) за чотири місяці (січень-квітень 2018 року) та у розмірі одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи (1 762,00 грн щомісячно) за два місяці (травень 2018 року (17,55 грн) та червень 2018 року. (544,00 грн)), у яких вона отримувала допомогу по безробіттю у Ніжинському МРЦЗ.

Так, відповідно до пп.4 п.12 Положення в розрахунок сукупного доходу домогосподарства включається середньомісячний дохід у розмірі фактично отриманих доходів - у разі, коли такі особи отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю І і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Відповідно до п.7 Положення про комісію з призначення державних соціальних допомог Комісія також не має повноважень приймати рішення про включення в розрахунок сукупного доходу домогосподарства для призначення житлової субсидії фактично отриманих особою доходів, крім випадків, коли такі особи протягом періоду за який враховуються доходи, здійснювали надання соціальних послуг як фізичні особи та догляд за особами з інвалідністю І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років та особами, які досягли 80-річного віку та отримували державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

Як вбачається з матеріалів справи, син позивачки ОСОБА_3 не належить до категорії вище перелічених осіб, внаслідок чого, його доходи відповідно до пп.8 п.12 Положення враховані у розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду за який враховуються доходи.

Відповідно до п.12 Положення для осіб, які у періоді, за який враховуються доходи, отримували допомогу по безробіттю, до сукупного доходу враховується:

- за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - дохід у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи;

- за кожний місяць, у якому відсутні доходи, - дохід у сумі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.

При цьому судом встановлено, що 31.10.2018 ОСОБА_4 на особистому прийомі було подано письмове звернення до Комісії з призначення державних соціальних допомог щодо призначення субсидії її домогосподарству, в якому остання вказала, що ОСОБА_3 проживає та зареєстрований за адресою проживання матері ( АДРЕСА_1 ) (а.с.21).

Відповідно відповідачем врахований той факт, що у період з січня по червень 2018 року нарахований середньомісячний дохід сина позивачки ОСОБА_3 , менший (238,72 грн - компенсація за надання соціальних послуг), ніж розмір мінімальної заробітної плати більше ніж на 10 відсотків, але при цьому за нього сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії.

Як вбачається з розрахунку субсидії, остання розрахована та призначена у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому законних підстав для повторного розгляду заяви ОСОБА_2 від 10.10.2018 (а.с.44) щодо призначення субсидії домогосподарству позивачки без розрахунку соціальних нормативів на сина та без врахування його доходів та доходів невістки, та відшкодування коштів за опалювальний період 2018 - 2019 роки у відповідача немає.

Таким чином, оскільки ОСОБА_3 зареєстрований за адресою, за якою проживає позивачка, його включено до складу домогосподарства та під час призначення житлової субсидії враховано також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Також правомірно враховано також доходи невістки ОСОБА_4 .

Враховуючи наведене, суд констатує, що Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради діяло відповідно до ст.19 Конституції України, на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не порушувало прав позивачки, а тому у позові ОСОБА_2 слід відмовити повністю.

Згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки у позові відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У позові ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_1 ).

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради (вул. Гоголя 6 м. Ніжин Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 03196216).

Треті особи ОСОБА_3 ,( АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_2 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 , ІПН НОМЕР_2 ).

Повний текст рішення суду складено 11.10.2019

Суддя Л.О. Житняк