Справа № 560/2773/19
іменем України
11 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною, скасування відмови та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену у листі від 22.08.2019 року № Р-9170/0-4115/0/95-19, про затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,0470 га з кадастровим номером 6825087300:03:005:0177, та площею 0,0300 га з кадастровим номером 6825087300:03:005:0178, що розташовані за межами населених пунктів Ружичанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та подальшої передачі їх у власність позивачу.
2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити Регенту ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,0470 га з кадастровим номером 6825087300:03:005:0177, та площею 0,0300 га з кадастровим номером 6825087300:03:005:0178, що розташовані за межами населених пунктів Ружичанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та подальшої передачі їх у власність позивачу.
Також просить зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання рішення суду в місячний термін з дня набрання ним законної сили.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач протиправно листом № Р-9170/0-4115/0/95-19 від 22.08.2019 р. відмовив у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому відповідач відмовив за мотивами, не визначеними чинним законодавством.
Ухвалою суду від 12.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача 02.10.2019 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, починаючи з 1 лютого 2018 року, доручено забезпечити здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування»). Отже, оскаржуваним документом заявника було інформовано про необхідність виконання вимог зазначеного нормативного документа.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд дійшов наступних висновків.
Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02.12.2015 за № 22-6288-СГ, надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність за межами населених пунктів Ружичанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області (6825087300:03:005:) з орієнтовним розміром земельних ділянок: ділянка №1 - 0,0600 га, ділянка № 2 - 0,0600 га, із цільовим призначенням - для ведення індивідуального садівництва.
За замовленням позивача приватним підприємством "Хмельницькгеопроект" виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок - площею 0,0470 га з кадастровим номером 6825087300:03:005:0177, та площею 0,0300 га з кадастровим номером 6825087300:03:005:0178, що розташовані за межами населених пунктів Ружичанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. Висновком про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 24.12.2015 за №3606, складеним Управлінням Держгеокадастру у Хмельницькому районі, погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,0770 га.
08.08.2019 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою за № 01-31-41912-19 з проханням про затвердження проекту землеустрою.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 22.08.2019 за № Р-9170/0-4115/0/95-19 розглянуто заяву позивача та рекомендовано долучити рішення об'єднаної територіальної громади про згоду щодо виділення земельної ділянки для вказаних цілей та повторно звернутись із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Зазначено, що відповідно до пункту 3 Розпорядження КМУ №60-р від 31.01.2018 здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування»).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках.
Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України, норми статті 118 ЗК України не містять.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити, зокрема, здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Отже, отримання погодження від органу місцевого самоврядування для передачі у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. №60-р доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру (Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області), а не позивачу.
Крім цього, суд звертає увагу на те, що законодавцем не внесено жодних змін до статей 118, 186, 186-1 ЗК України, якими врегульовано механізм безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а також порядок погодження і затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Таким чином, відсутність відповідного погодження об'єднаної територіальної громади не є підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Отже, відмова Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в затвердженні проекту землеустрою, викладена у листі від 22.08.2019 року № Р-9170/0-4115/0/95-19, є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо іншої позовної вимоги - зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Слід зазначити, що зобов'язання затвердити проект щодо відведення вказаної земельної ділянки є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура. Затвердження такого проекту без необхідних дій суб'єкта владних повноважень в межах адміністративної процедури не гарантує забезпечення прав позивача у передбачений законом спосіб. Аналогічна правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 28 лютого 2019 року по справі №808/3081/17.
Таким чином, оскільки відповідачем не вирішено питання про затвердження позивачу проекту із землеустрою у порядку, встановленому земельним законодавством, не розглянуто подану заву по суті, належним способом захисту прав позивача у цій справі є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву щодо затвердження проекту землеустрою в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України. В свою чергу, вимога позивача про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою є передчасною та задоволенню не підлягає.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Водночас, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання позивача щодо зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
Виходячи з обставин даної справи, суд приходить до висновку про безпідставність даного клопотання позивача, оскільки ним не наведено аргументованих доводів, а судом не встановлено в ході судового розгляду доказів, що свідчили б про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.
Відповідно до ч.1,3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачено 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену у листі від 22.08.2019 № Р-9170/0-4115/0/95-19, у затвердженні ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,0470 га з кадастровим номером 6825087300:03:005:0177, та площею 0,0300 га з кадастровим номером 6825087300:03:005:0178, що розташовані за межами населених пунктів Ружичанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.08.2019 №01-31-41912-19 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя О.О. Михайлов