Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
04 жовтня 2019 р. справа №520/7240/19
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо не внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про народження від 10.07.1991 № 11, складеного Великорогозянською сільською радою Золочівського району Харківської області, змінивши прізвище дитини з “ ОСОБА_2 ” на “ ОСОБА_3 ”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що від народження була зареєстрована під прізвищем « ОСОБА_3 ». Ії батько зазначений як ОСОБА_4 . При звернення позивача до відповідача для зміни прізвища з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 » дізналася про те, що у Державному реєстрі актів цивільного стану прізвище позивача при народженні змінено з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_2 », через що особисті документи позивача не відповідають актовому запису про народження. У зв'язку з наведеним, позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою про внесення змін до актового запису про її народження №11 від 10.07.1991, змінивши прізвище дитини з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ». 11.07.2019 відповідачем складено висновок, яким відмовлено в задоволенні внести такі зміни до актового запису про народження позивача. З вказаними обставинами позивач не погоджується, з огляду на те, що до актового запису про її народження внесено зміни без згоди її матері, яке потрібно, коли особа не досягла 16 років, а також після внесення таких змін її свідоцтво про народження не було замінено.
Від начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області - Бурлуцької Т.О. через канцелярію суду надійшли письмові пояснення, в яких представник відповідача зазначила про те, що відсутні відомості про видачу повторного свідоцтва про народження позивача. Також повідомила представник відповідача про те, що питання про зміну прізвища дітей, які не досягли 16 років, вирішувалося за згодою батьків, а за відсутності такої згоди - органом опіки та піклування.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (з наступними змінами), та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5.
Судом встановлено, що згідно відомостей, які містяться в актовому запису про народження №11 від 10.07.1991, складеного Великорогозянською сільською радою депутатів Холочівського району Харківської області, дитина мала первісне прізвище « ОСОБА_3 », прізвище батька визначено при первісній реєстрації « ОСОБА_3 », а прізвище матері « ОСОБА_7 ».
Як вбачаться з матеріалів справи, на підставі актового запису про переміну прізвища, імені, по батькові №1 від 21.01.1997, складеного Відділом запису актів громадського стану Золочівської районної адміністрації Харківської області, змінено прізвище батька дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_2 ».
Згідно матеріалів справи, позивач, після того як дізналася про внесення таких змін до її прізвища, звернулася до відповідача з відповідною заявою про внесення змін до актового запису про її народження №11 від 10.07.1991.
За результатами розгляду її заяви, відповідачем складено висновок від 11.07.2019 про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану (а.с.12).
З вказаними обставинами позивач не погоджується, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
Згідно ч. 1 ст. Кодексу про шлюб та сім'ю України, який був чинний на момент внесення змін до актового запису про народження позивача, прізвище неповнолітніх дітей змінюється у разі переміни прізвища обома батьками. Якщо прізвище перемінив один з батьків, питання про зміну прізвища неповнолітніх дітей може бути вирішено за погодженням між батьками, а за відсутності згоди - органом опіки і піклування.
Відповідно до статті 193 цього ж Кодексу, якщо у зв'язку з реєстрацією переміни прізвища, імені, по батькові були внесені зміни у записи актів громадянського стану, органи реєстрації актів громадянського стану України, з урахуванням внесених змін, видають нові свідоцтва.
Згідно ч.1 ст. 4 Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану», що діяв на момент прийняття спірного рішення, діяльність органів реєстрації актів громадянського стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави.
Положеннями ч. 1 ст. 21 Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану» визначено, що про кожний факт реєстрації акта громадянського стану органами реєстрації актів громадянського стану видаються відповідні свідоцтва про народження, смерть, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміну прізвища, імені та по батькові на бланках суворої звітності, виготовлених за єдиними зразками.
Згідно п. 1 Правил з питань внесення змін, доповнень і виправлень у записи актів громадянського стану, які затверджені Міністерством юстиції України 03 травня 1994 року, в редакції, що діяли на момент внесення змін до актового запису про народження позивача, внесення змін, доповнень і виправлень у записи актів громадянського стану провадиться при наявності достатніх підстав та при відсутності спору між заінтересованим особами відділами реєстрації актів громадянського стану.
При наявності спору між заінтересованими особами питання про внесення змін, доповнень і виправлень у записи вирішуються у судовому порядку.
Пунктом 4 вказаних Правил визначено, що у разі зміни прізвища одного з батьків, питання про зміну прізвища дітей, які не досягли 16- річного віку, вирішується за згодою батьків, а якщо згода відсутня - органами опіки і піклування.
При переміні прізвища, імені, по батькові хоча б одним із батьків змінюються відомості про батьків у записах актів про народження неповнолітніх дітей.
При цьому, суд зазначає, що пунктом 8 вказаних Правил визначено, що до заяви про внесення змін, доповнень та виправлень у запис акта громадянського стану додаються свідоцтво про реєстрацію акта громадянського стану, яке потрібно замінити, та документи, які підтверджують необхідність внесення змін, доповнень та виправлень у запис акта громадянського стану.
Разом з тим, п. 14 вказаних Правил встановлює, що у разі внесення змін, доповнень та виправлень у записи актів громадянського стану, виписується нове свідоцтво про реєстрацію акту громадянського стану, яке видається заявнику або надсилається у відділ реєстрації актів громадянського стану за місцем проживання заявника для вручення йому.
Відповідно до п. 1 Інструкцію по обліку, зберіганню та витрачанню бланків свідоцтв про реєстрацію актів громадянського стану в Україні, затверджену постановою колегії Міністерства юстиції України від 20.09.1993 № 10, що діяла на момент внесення змін до актового запису про народження позивача, при реєстрації актів громадянського стану органами реєстрації актів громадянського стану видаються свідоцтва про народження, смерть, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміну прізвища, імені, по батькові на бланках, виготовлених друкарським способом за єдиним для всієї держави зразком, затвердженим Верховною Радою України.
Пунктом 17 вказаної Інструкції по обліку, зберіганню та витрачанню бланків свідоцтв про реєстрацію актів громадянського стану в Україні встановлено, що зіпсовані при заповнені, анульовані бланки свідоцтв, а також свідоцтва, здані для обміну в зв'язку з внесенням виправлень в актові записи, у відділах державної реєстрації актів громадянського стану управлінь юстиції знищуються в кінці кожного звітного року, про що складається акт.
Зіпсовані при заповнені та інші свідоцтва, які підлягають знищенню, у відділах реєстрації громадянського стану районних державних адміністрацій та виконавчих комітетів Рад народних депутатів знищуються один раз у півріччя, про що складається акт у двох примірниках, один з яких надсилається у вищестоящий відділ реєстрації актів громадянського стану.
В акті про знищення бланків свідоцтв проти кожного вказаного у ньому свідоцтва приклеюються вирізані у відповідному свідоцтві серія та номер.
В ході судового розгляду відповідачем не надано належних та допустимих доказів того, що іншим із батьків, а саме матір'ю дитини або органом опіки та піклування надавалась згода на зміну прізвища дитини, враховуючи те, що на момент внесення змін до актового запису про народження №11 від 10.07.1991 позивач не досягла 16 років.
Водночас, відсутні будь - які докази того, що позивачу після внесення змін до її актового запису про народження складалося та видавалося повторне свідоцтво про народження, про що також було засвідчено представником відповідача в наданих письмових пояснення по справі.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч.1 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно ч.4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Пунктом 2.1 Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міста обласного значення) міськрайонного управління юстиції за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб. Відділ реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.
Пунктом 2.5 Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються: особами, щодо яких були складені ці актові записи; одним з батьків неповнолітніх (малолітніх); піклувальниками неповнолітніх та опікунами малолітніх; опікунами недієздатних осіб; спадкоємцями померлого.
Пунктом 2.6 Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються: паспорт або паспортний документ; свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.7 Правил встановлено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про реєстрацію актів цивільного стану відділом реєстрації актів цивільного стану додаються до матеріалів справи копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, міститься в іншому відділі реєстрації актів цивільного стану України, то відділ реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит на підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія, або затребує копію цього актового запису цивільного стану.
Пунктом 2.12 Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін, доповнень до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 2.13 Правил встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є серед іншого, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного управління юстиції, а також постанова адміністративного суду.
Пунктом 1.15 Правил встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до ст. 5 Закону України „Про органи реєстрації актів громадянського стану” до завдань органів реєстрації актів громадянського стану відноситься, в тому числі, і внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень на підставі документів, які підтверджують факти, що підлягають реєстрації. Перелік цих документів визначається п. 2.4 вищевказаного Положення, але при цьому відсутній вичерпний перелік документів, які підтверджують факт, що потребує підтвердження. Виходячи з положень наведених вище нормативних актів, внесення змін в актовий запис можливе згідно з даними паспорту громадянина.
Згідно Правилам державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, з наступними змінами, встановлено, що згідно п.8 державна реєстрація народження проводиться за усною чи письмовою заявою батьків дитини, чи одного з них, а в разі смерті батьків або в разі, якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилась дитина або в якому на цей час вона перебуває (п.8 Правил).
Згідно п. 12 Правил одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються паспорти батьків або інших осіб, а також документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька, заява матері). Надання свідоцтв про народження батьків або інших осіб, що подають заяву про реєстрацію народження дитини, Правилами не передбачено.
Згідно ч.6 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховую викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження від 10.07.1991 № 11, складеного Великорогозянською сільською радою Золочівського району Харківської області, змінивши прізвище дитини з “ ОСОБА_2 ” на “Клепа”, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд зазначає, що внесення змін до актового запису про народження позивача покладено на Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Враховуючи наведене та керуючись Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо не внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 від 10.07.1991 № 11, складеного Великорогозянською сільською радою Золочівського району Харківської області.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про народження від 10.07.1991 № 11, складеного Великорогозянською сільською радою Золочівського району Харківської області, змінивши прізвище дитини з “ ОСОБА_2 ” на “ ОСОБА_3 ”.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 10 жовтня 2019 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.