10 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3386/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
09 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просив:
- визнати дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення протиправними;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та надати ОСОБА_1 довідку про розмір збільшеного грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, а саме: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, клас майстер - 7 %, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовців - 15 %, надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцями - 100 % та премії - 10 %;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішення суду законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
В обгрунтування позовної заяви позивач вказував, що Полтавським обласним військовим комісаріатом протиправно відмовлено у виготовленні довідки про грошове забезпечення з урахуванням усіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Вказував, що на час виникнення спірних правовідносин пункт 1 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додаток 2 Порядку №45 були нечинними та не підлягали застосуванню усіма суб'єктами, на яких поширюється дія вказаних нормативно правових актів, в тому числі й відповідачем. Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
18 вересня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому відповідач проти задоволення позову заперечував. Зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складена у відповідності до норм чинного законодавства України. Крім того, постанова №103 на час здійснення перерахунку пенсії була чинною, не була визнана неконституційною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин (а.с. 22-23).
19 вересня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення на адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у яких третя особа просила відмовити у задоволенні позову через його безпідставність (а.с. 39-41).
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому Кодексом адміністративного судочинства України порядку. До позовної заяви додав клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 18).
Від представника відповідача та представника третьої особи надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с. 46-47).
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, що відповідачем не заперечується.
Полтавським ОВК складено та надіслано до ГУ ПФУ у Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, №ФП67537 від 21 березня 2018 року (а.с. 32) про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, за посадою (старший інженер відділу ІАЗ озброєння 35 авіагрупа оперативного призначення) ВПСУ, становить: посадовий оклад - 5 360 грн, оклад за військовим званням "підполковник" - 1 410 грн, надбавка за вислугу років 50%) - 3 385 грн, всього - 10 155 грн.
10 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій просив скласти нову довідку, за формою передбаченою до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, відповідно до пункту 5 і додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років з урахуванням надбавки за кваліфікацію, клас майстер - 11%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50% та премії - 10% та надати її до Головного УПФУ в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії (а.с. 25).
Листом від 17 квітня 2019 року за №12/1028/фп.68990 Полтавський обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1 , що нормою частини шостої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначаються правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пункті 2, 3 статті 116 Конституції України. Окрема умова перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року в частині складових видів грошового забезпечення була визначена постановою від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, яків звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". На сьогодні Кабінетом міністрів України, як суб'єктом нормотворення, не видавався розпорядчий документ про скасування чи бездіяльність або виключення окремих структурних одиниць постанови №103 в зв'язку з рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, що набрало законної сили 05 березня 2019 року. Відомості про скасування рішення про державну реєстрацію постанови №103 на підставі винесення судом рішення про визнання нормативно-правового акта неправомірним до військового комісаріату не доводилися (а.с. 15).
Вважаючи, протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виготовлення та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України у Полтавській області нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , без урахування додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною першою статті 11 Закону №2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01 січня 2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, у разі зміни (підвищення) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - Постанова №103).
Відповідно до пунктів 1, 7 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Міністерству оборони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Цією ж постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок №45).
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання вказаних нормативних актів Полтавським ОВК складено та надіслано до ГУ ПФУ у Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , №ФП68990 від 19 березня 2018 року (а.с. 32) про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, за посадою (старший інженер відділу ІАЗ озброєння 35 авіагрупа оперативного призначення) ВПСУ, становить: посадовий оклад - 5 360 грн, оклад за військовим званням "підполковник" - 1 410 грн, надбавка за вислугу років 50%) - 3 385 грн, всього - 10 155 грн.
Види грошового забезпечення, що не були передбачені пунктом 1 Постанови № 103 та абзацом першим пункту 5 Порядку №45, до довідки не включалися.
Таким чином, на час складання та направлення до органу пенсійного фонду довідки №ФП68990 від 19 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, Полтавське ОВК діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України на той час.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Наразі, в поданій Полтавським обласним військовим комісаріатом довідці були визначені види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку від 13 лютого 2008 року №45 та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Оскільки постановами Кабінету Міністрів України №103 та №45 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, ніж передбачених цими постановами, у тому числі тих які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, ІНФОРМАЦІЯ_2 правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення.
Вказана постанова була чинною на момент складення довідки та перерахунку пенсії не була скасована.
Оскільки на час виникнення спірних правовідносин, вказана постанова була чинною то Полтавський обласний військовий комісаріат діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб, що визначені законодавством.
Щодо твердження позивача про обов'язок відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області іншу довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Пунктами 2, 3 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, наведеними нормами Порядку №45 встановлений алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії.
Із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та пункту 5 Порядку №45 цей алгоритм дій не змінився, а відтак додаткового або нового порядку складання довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу не встановлено.
Таким чином, уповноважені органи, до яких відноситься і відповідач, готують довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України, а не за вимогою осіб, яким перераховується пенсія на підставі таких довідок.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача обов'язку готувати та подавати до Головного управління ПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, а відтак у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.
Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Полтавського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07851296, юридична адреса: вул. Шевченка, 78-А, м.Полтава, 36039), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927, юридична адреса: вул. Соборності, 66, м.Полтава, 36014) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).
Суддя С.О. Удовіченко