Справа № 420/4187/19
10 жовтня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соколенко О.М., розглянувши адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Виробнича компанія “ДАРЛ” до Головного управління ДФС в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ТОВ “ПЕПЕРС КЛІПС”, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0008181407 від 21.02.2019 року,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Виробнича компанія “ДАРЛ” до Головного управління ДФС в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ТОВ “ПЕПЕРС КЛІПС”, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0008181407 від 21.02.2019 року.
Ухвалою суду від 14 серпня 2019 року судом прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Виробнича компанія “ДАРЛ”, відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ч.5 ст.262 КАС України та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
04 вересня 2019 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками в паперовому вигляді та на електронному носії із доказами направлення копії відзиву на адресу позивача.
Суд зазначає, що предметом позову у даній справі є правомірність прийняття Головним управлінням ДФС в Одеській області податкового повідомлення-рішення №0008181407 від 21.02.2019 року, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 104183,75 грн., яке прийнято на підставі акта перевірки від 14.12.2018 року №2765/15-32-14-07/40325466 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Дарл», код ЄДРПОУ 40325466, з питань правомірності формування податкового кредиту з податку на додану вартість по взаємовідносинам з контрагентом - постачальником ТОВ «Скірос» (ТОВ «Пеперс Кліпс», код за ЄДРПОУ 41069577) за період з 01.10.2017 по 31.10.2017 року».
В зазначеному акті перевірки міститься посилання на службові записки головного інженера позивача ОСОБА_1 про необхідність виконання профілактичних робіт, які були використані при перевірці та мають дати « 2018 рік»: ремонтні роботи для гвинтового повітряного компресора - 03.09.2018 року, для електричних двигунів - 06.09.2018 року, апарату для видуву ПЕТ пляшок - 17.09.2018 року та лінії розливу - 10.08.2018 року (арк. 6 акта перевірки), проте, в матеріалах справи відсутні зазначені службові записки.
Також, відповідачем до відзиву на позовну заяву надані електронні копії письмових доказів на компакт-диску CD-R.
Водночас, за змістом підп.15.16 п.15 ч.1 розд. VII «Перехідні положення» КАС України Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
При цьому, відповідно до підп. 15.1 п.15 ч.1 розд. VII «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
01 грудня 2018 року в газеті «Голос України» та на офіційному веб-порталі «Судова влада України» Державна судова адміністрація України розмістила оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Таким чином, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система повинна була розпочати своє функціонування з 01.03.2019 року.
Водночас, 28 лютого 2018 року Вищою радою правосуддя прийнято рішення №624/0/15-19, яким вирішено: повернути Державній судовій адміністрації України проект Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему на доопрацювання; запропонувати Державній судовій адміністрації України відкликати оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
28 лютого 2019 року Держава судова адміністрація України на адреси судів, зокрема, місцевих судів направила лист №15-4999/19 «Про відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи», в якому повідомлено, що на виконання рішення Вищої ради правосуддя від 28 лютого 2019 року № 624/0/15-19, ДСА України надіслала до Державного підприємства "Редакція газети "Голос України" лист з проханням опублікувати 1 березня 2019 року оголошення в газеті "Голос України" про відкликання оголошення, опублікованого 01 грудня 2018 року № 229 (6984) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС).
Також, у листі зазначено, що після публікації цього оголошення зміни, передбачені Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", пов'язані з початком функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, не набувають чинності.
Згідно листа Державної судової адміністрації України №15-4999/19, про початок функціонування ЄСІТС ДСА України поінформує суди та територіальні управління ДСА України додатково.
Станом на 10.10.2019 року ДСА України не інформувало про початок функціонування ЄСІТС.
Отже, враховуючи викладене, відповідач має надати до суду у паперовому вигляді копії доказів, які містяться на компакт-диску CD-R, який доданий до відзиву на позовну заяву.
Окрім того, як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем оскаржується податкове повідомлення-рішення №0008181407 від 21.02.2019 року щодо правомірності формування податкового кредиту.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з п. 49.2 ст. 49 ПК України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Разом з цим, позивачем до позовної заяви не надано відповідних податкових накладних та податкових декларації з ПДВ (разом із додатком 5 щодо контрагентів позивача) за період - жовтень 2017 року.
Отже, у суду відсутні відповідні податкові накладні та декларації з податку на додану вартість разом із додатком № 5 до них, які підтверджують обставини, зазначені в позовній заяві.
В свою чергу, з офіційного з'ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства, закріпленого приписами частини 4 статті 9 КАС України вбачається обов'язок суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність витребування у Головного управління ДФС в Одеській області належним чином засвідчених копій службових записок головного інженера позивача ОСОБА_1 про необхідність виконання профілактичних робіт, які мають дати 2018 року: ремонтні роботи для гвинтового повітряного компресора - 03.09.2018 року, для електричних двигунів - 06.09.2018 року, апарату для видуву ПЕТ пляшок - 17.09.2018 року та лінії розливу - 10.08.2018 року, на які міститься посилання в Акті перевірки на аркуші 6, а також доказів в паперовому вигляді, які додані відповідачем на компакт-диску до відзиву на позовну заяву.
Разом з цим, суд вважає за необхідне запропонувати позивачу надати до суду належним чином засвідчені копії податкових накладних та декларацій з податку на додану вартість разом із додатком № 5 до них за жовтень 2017 року, які підтверджують обставини, викладені в позовній заяві.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частиною 7 статті 80 КАС України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Відповідно до ч.8 ст. 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Згідно з ч.9 ст. 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
При цьому, суд зазначає, що 15.10.2019 року - спливає шістдесятиденний строк, визначений ст.258 КАС України для розгляду даної справи в порядку ст.262 КАС України, з урахуванням положень ч.1, ч.6 ст.120 КАС України.
Таким чином, з урахуванням викладеного вбачається, що станом на 10.10.2019 року, з метою з'ясування всіх дійсних обставин у справі, існує необхідність в отримані з боку позивача та відповідача додаткових доказів по справі.
Згідно ч.1 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 5 ст. 12 КАС України, умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно з частиною 3 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно ч. 6 ст. 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Згідно з положеннями ст. 179 КАС України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 173 КАС України, підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до п.2, п.7 ч.2 ст. 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд, зокрема, у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви, з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання.
Таким чином, оскільки для вирішення даної адміністративної справи існує необхідність в отриманні додаткових доказів від позивача та відповідача, а також, зважаючи на те, що 15.10.2019 року спливає строк для розгляду даної адміністративної справи в порядку ст.262 КАС України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи № 420/4187/19 в порядку загального позовного провадження.
Разом з цим, суд зазначає, що всі подані учасниками справи до 10.10.2019 року письмові докази та заяви по суті справи будуть враховані судом при постановленні рішення по справі.
Водночас, щодо представництва інтересів по вказаній справі з 01.01.2019 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Дана справа в силу положень ч.6 ст.12 КАС України є справою незначної складності.
При цьому, суд зазначає, що представництво інтересів позивача по вказаній справі може здійснюватися представником відповідно до ч.3 ст.55 КАС України та представником відповідно до ч.2 ст.57 КАС України, що також, не виключає можливість здійснення представництва інтересів позивача у справі адвокатом згідно ч.1 ст.57 КАС України на підставі документів, визначених ст. 59 КАС України.
Керуючись ст.ст. 12, 120, 173, 179-181, 248, 257, 260 КАС України, суд, -
Витребувати з Головного управління ДФС в Одеській області належним чином засвідчені копії службових записок головного інженера позивача ОСОБА_1 про необхідність виконання профілактичних робіт, які мають дати 2018 року: ремонтні роботи для гвинтового повітряного компресора - 03.09.2018 року, для електричних двигунів - 06.09.2018 року, апарату для видуву ПЕТ пляшок - 17.09.2018 року та лінії розливу - 10.08.2018 року, на які міститься посилання в акті перевірки (на аркуші 6), а також доказів в паперовому вигляді, які додані відповідачем на компакт-диску до відзиву на позовну заяву.
Зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області надати витребувані судом докази протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Запропонувати товариству з обмеженою відповідальністю “Виробнича компанія “ДАРЛ” надати до суду належним чином засвідчені копії податкових накладних та декларацій з податку на додану вартість разом із додатком № 5 до них за жовтень 2017 року, які підтверджують обставини, викладені в позовній заяв.
Розгляд справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «ДАРЛ» до Головного управління ДФС в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ТОВ «ПЕПЕРС КЛІПС», про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0008181407 від 21.02.2019 року проводити в порядку загального позовного провадження.
Розпочати розгляд справи спочатку - зі стадії відкриття провадження у справі.
Призначити підготовче засідання на 07.11.2019 року о12:20 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №2 (1-й поверх).
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі необхідності їх подання) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
У разі відсутності необхідності подання (повторно, додатково) відзиву на позовну заяву, суд зазначає відповідачу про необхідність письмово повідомити суд про відсутність такої необхідності.
Зазначити учасникам справи що надання доказів відбувається в порядку ст. 79 КАС України.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М.Соколенко