Справа № 420/5561/19
09 жовтня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов,-
До Одеського окружного адміністративного суду 23 вересня 2019 року надійшов позов ОСОБА_1 до старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Журавльова Є.Ю., в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Журавльова Є.Ю. про поновлення вчинення виконавчих дій від 03 вересня 2019 року ВП № 48821779.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Журавльова Є.Ю про повернення виконавчого документа стягувачу від 03 вересня 2019 року ВП № 48821779.
3. Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Журавльова Є.Ю. про відкриття виконавчого провадження від 03 вересня 2019 року ВП № 59953728.
4. Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Журавльова Є.Ю. про арешт майна боржника від 03 вересня 2019 року ВП № 59953728.
5. Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Журавльова Є.Ю. про арешт майна боржника від 04 вересня 2019 року ВП № 59953728.
6. Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Журавльова Є.Ю. про арешт коштів боржника від 04 вересня 2019 року ВП № 59953728.
Ухвалою від 25 вересня 2019 року судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України даний адміністративний позов залишено без руху та надано п'ятиденний термін на усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.
В ухвалі суду від 25 вересня 2019 року судом роз'яснено позивачу, що виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви та доказів на підтвердження зазначених у позовній заяві обставин (з копією відповідачу).
02 жовтня 2019 року за вх.№35899/19 через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків, засвідчені копії виконавчого напису нотаріуса, кредитного договору, договору купівлі-продажу прав вимоги та іпотечного договору а також позовна заява із зазначенням інформації, передбаченої п.п.8, 11 ч.5 ст.160 КАС України, у якій зазначено в якості відповідача відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
Суд зазначає, що позивачем не у повному обсязі усунені недоліки, зазначені в ухвалі суду від 25.09.2019 року.
Частина 3 статті 287 КАС України визначає, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус визначені Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» від 02.06.2016 р. №1403-VIII.
Статтею 6 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» визнано, що систему органів примусового виконання рішень становлять: Міністерство юстиції України та органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Разом з тим, як вбачається з п.3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 02 квітня 2012 року №512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року N 2832/5) органами державної виконавчої служби, є Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління державної виконавчої служби), до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної виконавчої служби).
Системний аналіз наведених норм Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та Інструкції №512/5 дає підстави для висновку, що відділ примусового виконання рішень не є самостійним органом державної виконавчої служби, а є лише структурним підрозділом такого органу, а саме, відповідного управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції в області.
Відповідно до ст.4 КАС України в адміністративних справах відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача, а суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Таким чином, суд зазначає, що відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області не може бути відповідачем у вказаних правовідносинах.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, застосовуючи аналогію закону згідно ст.7 КАС України суд вважає за необхідне продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви із зазначенням вірного відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 160, 161, 169 КАС України суд, -
Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов.
Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Вовченко O.A.