Іменем України
07 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2637/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкової К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 21 червня 2019 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства оборони України, в якому позивачем заявлено вимоги про:
визнання дій Комісії командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій щодо не надання позивачу статусу учасника бойових дій протиправними;
зобов'язання Комісії командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій на підставі поданих позивачем документів надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій;
зобов'язання Комісії командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій видати позивачу посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.
Ухвалою суду від 25.06.2019 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 34-35).
Позивачем 04 липня 2019 року подано до суду уточнений адміністративний позов (арк. спр. 45-50) з такими позовними вимогами, сформованими до Комісії командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - відповідач, Комісія):
визнати дії відповідача щодо відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій протиправними та скасувати їх;
зобов'язати відповідача протягом одного місяця на підставі поданих позивачем документів розглянути питання та надати позивачу статус учасника бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 з 24.03.2017 згідно з наказом по ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) від 23.03.2017 № 58 призначена на посаду інспектора з контролю за виконанням доручень відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Наказом Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 20.04.2017 № 111 дск зазначено про прибуття позивача до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань.
З 13.12.2017 наказом Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 21.12.2017 № 119/дск позивач залучена до проведення антитерористичної операції сил та засобів Збройних Сил України.
Викладені факти також підтверджуються довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 19.06.2018 № ВОЗІК/1252, виданою Луганським ОВК.
Луганським ОВК 16.03.2018 особисті документи позивача, необхідні для одержання статусу учасника бойових дій, направлені командувачу Сухопутних військ Збройних Сил України для розгляду Комісією.
Після попереднього розгляду Комісією документи повернуті на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Після доопрацювання Луганським ОВК документи 19.06.2018 повторно надіслані на розгляд Комісії для вирішення питання щодо надання статусу учасника бойових дій.
Позивачем 09.03.2019 надіслано письмове звернення до Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України з проханням розглянути документи щодо надання їй статусу учасника бойових дій, як такій, що брала безпосередню участь в антитерористичні операції.
Позивач 18.03.2019 отримала від Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України відповідь від 16.03.2019 № 321/1670, що письмове звернення та матеріали позивача направлені за належністю на розгляд до Комісії.
Після чого 19.04.2019 позивачем отримано лист від 16.04.2019 № 116/9/2/2086, в якому зазначено, що питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій розглядалося Комісією (протокол від 21.12.2018 № 27) та у наданні статусу учасника бойових дій відмовлено остаточно у зв'язку із змінами, що відбулися у відповідному законодавстві та відсутністю підстав для надання позивачу такого статусу на день розгляду звернення. Законом України від 22 травня 2018 року № 2443-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб» внесені зміни до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині виключення із зазначеного пункту працівників Збройних Сил України.
Позивач вважає, що рішення відповідача є необґрунтованим та таким, що не відповідає чинному законодавству України, оскільки Комісією не враховано, що Закон України від 22 травня 2018 року № 2443-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб» набрав чинності лише 25.07.2018, а правовідносини щодо набуття позивачем статусу учасника бойових дій виникли в період дії попередньої редакції цього Закону. Отже Комісією застосовано ретроактивну (зворотну) дію зазначеного Закону на правовідносини, які виникли до набрання ним чинності.
Ухвалою суду від 09 липня 2019 року уточнену позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 1-2).
Позивачем до суду 31 липня 2019 року за вх. № 40481/2019 подано заяву про зміну предмету позову (арк. спр. 55-56).
Ухвалою суду від 02 серпня 2019 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 58-59).
Від представника відповідача 28 серпня 2019 року за вх. № 44726/2019 надійшов відзив (арк. спр. 97-99), в якому представник заперечує проти задоволення вимог позивача з таких підстав.
Процедура надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначається Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).
З наданих матеріалів позовної заяви слідує, що ОСОБА_1 є працівником Збройних Сил України у Луганському ОВК та не є військовослужбовцем.
У свою чергу пунктом 9 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.05.2015 за № 531/26976 (далі - Положення), встановлено, що на Комісії покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять військову службу у видах Збройних Сил України, які проходять військову службу у видах Збройних Сил України, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях, підпорядкованих видам Збройних Сил України.
Відповідно до пункту 6 Положення на Комісію Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_1 покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які проходять військову (державну) службу, працюють у Міністерстві оборони України, Збройних Сил України та військовій частині НОМЕР_1 .
Керівництвом Військового комісаріату документи головного спеціаліста відділу фінансового забезпечення військового комісаріату ОСОБА_1 до Комісії надсилались та розглядались декілька разів. Відповідно до пункту 1634 протоколу засідання Комісії від 21.12.2018 № 27 ОСОБА_1 за результатами розгляду наданих документів відмовлено у надання статусу учасника бойових дій.
Вважає, що Комісія своїми діями не порушила права, свободи або законні інтереси позивача, оскільки діяла відповідно та на підставі вимог чинних на дату вчинення процесуальних дій положень Закону, Порядку та Положення.
Також представник відповідача зауважує, що працівники Збройних Сил Україні відсутні в переліку учасників війни (стаття 9 Закону) та в переліку учасників бойових дій (стаття 6 Закону).
Ухвалою суду від 02 вересня 2019 року заяву про зміну предмету позову повернуто позивачу (арк. спр. 101).
Ухвалою суду від 02 вересня 2019 року продовжено розгляд даної адміністративної справи (арк. спр. 102).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази у відповідності до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
З копій паспорта громадянина України (арк. спр. 9), витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання (арк. спр. 10), картки платника податків (арк. спр. 11), свідоцтва про шлюб (арк. спр. 12) встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Згідно з копією витягу із наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) від 23 березня 2017 року № 58 ОСОБА_1 прийнято на роботу та призначено з 24 березня 2017 року на посаду інспектора з контролю за виконанням доручень відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) ІНФОРМАЦІЯ_3 (арк. спр. 13).
Відповідно до копії витягу із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 20 квітня 2017 року № 111дск вважати такою, що прибула до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань нижчепойменованих військовослужбовців (працівників) Збройних Сил України: ІНФОРМАЦІЯ_3 : з 23 березня 2017 року працівника ОСОБА_2 , інспектора з контролю за виконанням доручень відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) (арк. спр. 14-16).
Згідно з копією витягу з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 21 грудня 2017 року № 119/дск «Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів Збройних Сил України» залучено до проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях з підпорядкуванням керівнику Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 13 грудня 2017 року працівника Збройних Сил України ОСОБА_2 , інспектора з контролю за виконанням доручень відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) (арк. спр. 17-19).
Як зазначено в архівній довідці від 23 січня 2019 року № ВОЗІК/359, особовий склад Збройних Сил України вважається таким, що відкликаний з району проведення антитерористичної операції на території в Донецької та Луганської областей з 30 квітня 2018 року (арк. спр. 21).
Також згідно з копією довідки Луганського ОВК від 19 червня 2018 року № ВОЗІК/1252 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданій ОСОБА_2 про те, що вона дійсно в період з 23.03.2017 по 30.04.2018 безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі / районах проведення антитерористичної операції (арк. спр. 22).
Листом від 03 березня 2018 року № ВП/649 Луганський ОВК направив до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України документи особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 на розгляд Комісії для визнання учасниками бойових дій для вирішення питання надання статусу учасника бойових дій, у тому числі й ОСОБА_2 (арк. спр. 28-29).
Листом від 19 червня 2018 року № ВОЗІК/1293 Луганський ОВК направив до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України документи особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 на розгляд Комісії для визнання учасниками бойових дій для вирішення питання надання статусу учасника бойових дій, у тому числі й ОСОБА_2 (арк. спр. 30-31).
Згідно з витягом з протоколу засідання Комісії від 04 вересня 2018 року № 20 працівнику Збройних Сил України ОСОБА_2 , інспектору з контролю за виконанням доручень відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) ІНФОРМАЦІЯ_3 , відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій, відповідно до законодавства України, на день розгляду (арк. спр. 93).
За даними витягу з протоколу засідання Комісії від 08 листопада 2018 року № 23працівникам ЗСУ Сухопутних військ Збройних Сил України, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення і які станом на 25.07.2018 набули підстав щодо надання статусу учасника бойових дій, у тому числі й працівник Збройних Сил України ОСОБА_2 , інспектор з контролю за виконанням доручень відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) ІНФОРМАЦІЯ_3 , скасувати рішення Комісії щодо відмови у наданні їм статусу учасника бойових дій та повторно розглянути на наступному засіданні (арк. спр. 94).
Згідно з витягом з протоколу засідання Комісії від 21 грудня 2018 року № 27 працівнику Збройних Сил України ОСОБА_2 , інспектору з контролю за виконанням доручень відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) ІНФОРМАЦІЯ_3 , відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій, відповідно до законодавства України, на день розгляду (арк. спр. 95).
Позивач 09 березня 2019 року направила до начальника головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України звернення, в якому, серед іншого, зазначила про те, що Луганським ОВК неодноразово подавались на розгляд документи для встановлення статусу учасника бойових дій, але відповідний статус не встановлений, відповідь не надана. Просила розглянути та надати письмову відповідь щодо встановлення їй статусу учасника бойових дій. Разом із заявою направлено: витяг з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.03.2017 № 58; витяг з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 21.12.2017 № 119/дск; витяг з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 20.04.2017 № 111дск; архівну довідку; згоду на збір та обробку персональних даних; довідку про безпосередню участь особи в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; копію паспорта; копію ідентифікаційного номера; фотографію. Звернення отримано Головним управлінням персоналу ГШЗС України 15.03.2019 (арк. спр. 23-24).
Листом тво начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 16.03.2019 № 321/1670 повідомлено ОСОБА_2 , що її лист та матеріали направлені за належністю на розгляд Комісії КСВ ЗСУ (арк. спр. 25).
Листом тво начальника управління персоналу - заступника начальника штабу Командування сухопутних військ Збройних Сил України від 16.04.2019 № 116/9/2/2086 повідомлено позивача, що комісією Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій прийнято остаточне рішення щодо відмови працівнику ЗСУ ОСОБА_2 у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій, відповідно до законодавства України, на день розгляду та направлення її документів по місцю роботи для оформлення статусу учасника війни (протоко від 21.12.2018 № 27). Також повідомлено, що станом на сьогодні розгляд питання щодо надання статусу учасника бойових дій категорії «працівник» не належить до компетенції комісією Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових, засідання з цього приводу не проводяться. У зв'язку з чим, повернуто позивачу матеріал без реалізації, для подальшого подання його до розгляду відповідної комісії органу соціального захисту населення (арк. спр. 26-27).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 4 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно зі статтею 5 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII (в редакції, чинній на день звернення із документами про вирішення питання про надання статусу учасника бойових дій) учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Законом України від 22.05.2018 № 2443-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб» (набрав чинності з 25.07.2018) внесено зміни до пункту 19 статті 6 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині виключення із зазначеного пункту працівників Збройних Сил України.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 6 Закон № 3551-XII порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції чи в забезпеченні її проведення, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.
Процедура надання статусу учасникам бойових дій, регламентується Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 (тут і надалі в редакції, чинній на день звернення із документами про вирішення питання про надання статусу учасника бойових дій) статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно з пунктом 2-1 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.
Пунктом 3 Порядку № 413 визначено, що райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення визначаються Антитерористичним центром при СБУ.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення;
для осіб, які проходять службу (працюють) у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення.
Відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку № 413 рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісія).
Пунктом 6 Порядку № 413 визначено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та Інструкцію про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни - учасник бойових дій» та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості, та утворено комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в Міністерстві оборони України, Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України, військовій частині НОМЕР_1 , Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту та військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Положення № 200) Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісія) створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_1 , військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.
Також Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, створюються в Генеральному штабі Збройних Сил України, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту та командуваннях видів Збройних Сил України.
У своїй діяльності Комісія керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної ради України, актами Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України та цим Положенням (пункт 5 Положення № 200).
Згідно із пунктом 9 Положення № 200 на Комісії командувань видів Збройних Сил України покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа:
військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять військову службу у видах Збройних Сил України, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях, підпорядкованих видам Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення;
осіб, які в складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу відповідного виду Збройних Сил України.
Відповідно до пункту 8 Положення № 200 (в редакції, що була чинною на день звернення із документами про вирішення питання про надання статусу учасника бойових дій) на Комісії командувань видів Збройних Сил України покладалося вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа:
військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які проходять військову (державну) службу, працюють у видах Збройних Сил України, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях, підпорядкованих видам Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення;
осіб, які в складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу відповідного виду Збройних Сил України.
Згідно з пунктом 11 Положення № 200 комісії зобов'язані розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів чи особисто заявнику з метою подальшого доопрацювання.
Зважаючи на вищевикладене, судом встановлено, що оскільки прийняття рішень про надання статусу учасника бойових дій було віднесено до компетенції Комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яка є самостійним органом, суд дійшов висновку, що саме Комісія є належним відповідачем у даній справі.
З вищеописаних наявних в матеріалах справи доказів (протоколів засідання Комісії) судом встановлено, що позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій виключно з огляду на зміни в законодавстві, що відбулися з 25.07.2018, а саме після виключення з переліку осіб, яким може надаватися статус учасника бойових дій, працівників Збройних Сил України.
Однак, відповідачем не враховано, що зміни, які відбулися у чинному законодавстві, стосуються осіб, які набули право на отримання статусу учасника бойових дій та подали відповідні документи після 25.07.2018 - дня, коли вказані зміни набрали чинності.
Такого висновку суд дійшов з огляду на положення статті 58 Конституції України, якою визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Оскільки позивач набула права на отримання статусу учасник бойових дій та документи про надання їй відповідного статусу були підготовлені та подані військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 до внесення змін у Закон № 3551-XII (25.07.2018), а саме 03.03.2018 та 19.06.2019, суд вважає, що Комісія під час прийняття відповідного рішення мала керуватися положеннями Закон № 3551-XII у редакції, чинній до 25.07.2018.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач, застосувавши положення Закону № 3551-XII у редакції, чинній з 25.07.2018, до правовідносин, що виникли до внесення цих змін, тим самим порушив право позивача на отримання статусу учасника бойових дій, набуте останньою до внесення змін з 25.07.2018 до Закону № 3551-XII, що свідчить про протиправність прийнятого відповідачем рішення.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що порушення права позивача на отримання статусу учасник бойових дій сталося внаслідок прийняття Комісією рішення про відмову у наданні такого статусу, оформленого протоколом засідання Комісії від 21 грудня 2018 року № 27, а не з діями (бездіяльністю), вчиненими останнім з метою виконання своїх функцій та повноважень, суд вважає, що достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування цього рішення.
Саме з цих підстав суд, керуючись положеннями статті 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та обрати належний спосіб захисту порушених прав позивача, визнавши протиправним та скасувавши рішення Комісії від 21 грудня 2018 року № 27 про відмову у наданні позивачу статусу учасника бойових дій.
Самі по собі дії (бездіяльність) відповідача не тягнуть для позивача настання будь-яких негативних наслідків, відповідно, такий спосіб захисту, як визнання їх протиправними, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача. Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні цієї вимоги позивача.
Що стосується вимог позивача в частині зобов'язання Комісії протягом одного місяця на підставі поданих позивачем документів розглянути питання та надати статус учасника бойових дій, суд зазначає таке.
З системного аналізу положень Порядку № 413 суд дійшов висновку, що прийняття рішень щодо надання особі статусу учасник бойових дій відноситься до дискреційних повноважень Комісії, в які адміністративний суд, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень на відповідність критеріям частини другої статті 2 КАС України, не повноважний втручатися.
Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Комісію повторно розглянути подані військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 та позивачем документи, за результатами чого прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», звільнена від сплати судового збору відповідно до пункту 16 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Комісії командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (місцезнаходження: 04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 19, код за ЄДРПОУ 22991037) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яке оформлено протоколом від 21 грудня 2018 року № 27, про відмову у наданні статусу учасника бойових дій працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1 , інспектору з контролю за виконанням доручень відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Зобов'язати Комісію командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути подані військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_1 документи та прийняти рішення щодо надання статусу учасника бойових дій працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1 , інспектору з контролю за виконанням доручень відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) ІНФОРМАЦІЯ_4 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні вимог щодо визнання протиправними дій та зобов'язання надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова