07 жовтня 2019 року справа № 396/903/19
провадження № 2-іс/340/54/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Петренко О.С.
за участю секретаря судового засідання - Толстової О.І.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
представника відповідача - 1 - Дмитрух Н.О.,
представника відповідача -2 - Івань О.В. ,Чіпляка І.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача-1: Новоукраїнської районної ради, вул. Соборна,61, м. Новоукраїнка, Кіровоградська область, 27100
до відповідача -2: Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області, вул. САоборна,59, м. Новоукраїнка, Кіровоградська область,27100
про визнання рішення протиправним, -
ОСОБА_1 звернувся до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області з позовом, в якому просить:
1)визнати п.11 рішення Новоукраїнського районної ради від 17.04.2019 року №416 в частині оголошення конкурсу на посаду директора комунального комерційного підприємства "Новоукраїнська центральна районна лікарня" Новоукраїнської районної ради - незаконним та скасувати;
2) скасувати розпорядження голови Новоукранської РДА Кіровоградської області від 17.05.2019 року №53-к про створення конкурсної комісії;
3) скасувати протокол №1 засідання конкурсної комісії від 28 травня 2019 року, що стосується призначення конкурсу на 12 червня 2019 року на зайняття посади директора комунального некомерційного підприємства "Новоукраїнська центральна районна лікарня" Новоукраїнської районної ради.
4) визнати рішення засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття вакантної посади головного лікаря КНП "Новоукраїнська центральна районна лікарня" Новоукраїнської районної ради від 12.06.2019р., проведеного протоколом №3 не чинним;
5) визнати нечинним розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області №67-к від 14.06.2019 року "Про призначення ОСОБА_4 " та скасувати;
6) зобов'язати голову Новоукраїнської РДА Кіровоградської області поновити на посаді головного лікаря КНП "Новоукраїнська центральна районна лікарня" Новоукраїнської районної ради ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 29 липня 2019 року справу призначено до розгляду в підготовчому судовому засіданні.
Представником відповідача - Новоукраїнською районною радою Кіровоградської області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому заявлено клопотання про закриття провадження в частині позовних вимог щодо скасування протоколу №1 засідання конкурсної комісії від 28 травня 2019 року (а.с.116).
В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що протокол конкурсної комісії не є рішенням суб'єкта владних повноважень, це лише службовий документ, який не породжує, не змінює та не звужує права особи, не встановлює для неї додаткових обов'язків.
Вирішуючи питання про наявність підстав для закриття провадження у справі, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 1 статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 2, пункту 1 частини 1 статті 4 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно із частиною 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України (частина 4 статті 5).
Великою Палатою Верховного Суду винесено постанову від 05.06.2019 у справі № 817/1678/18 (провадження № 11-281апп19), відповідно до якої Суд дійшов правового висновку: « 22. Механізм проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я визначений Порядком, вимоги якого поширюються на відбір кандидатур на посади керівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я, крім закладів охорони здоров'я МВС, військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, утворених відповідно до законів»; « 23. З наведених норм можна зробити висновок, що питання призначення на посаду керівника комунального закладу охорони здоров'я є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, а рішення Комісії про призначення на посаду керівника комунального закладу охорони здоров'я є рішенням конкурсної комісії в розумінні пункту 9 частини першої статті 19 КАС»; « 24. Визначенням законодавцем порядку проведення конкурсу органами місцевого самоврядування на заняття посад керівників закладів охорони здоров'я відповідного рівня має за мету, в першу чергу, дотримання публічного інтересу, а саме інтересу громади на належне управління такими закладами охорони здоров'я»; « 27. Предметом спору у цій справі є рішення конкурсної комісії, яке є обов'язковим для органу місцевого самоврядування, у спірних відносинах наявний публічний інтерес відповідної територіальної громади, у спільній власності якої перебуває такий заклад охорони здоров'я. Такий публічний інтерес має визначальне значення при розгляді даного спору, а подальші трудові відносини призначеного керівника комунального закладу охорони здоров'я - мають похідний, другорядний характер. Тому такий спір повинен вирішуватися за правилами адміністративного судочинства».
Тобто, Великою Палатою Верховного Суду вирішено питання щодо юрисдикції спорів про оскарження рішень комісій в процедурі відбору кандидатур на посади керівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я, та визначено, що такі спори підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Суд зазначає, що протоколом №1 від 28.05.2019 року оголошено проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора КНП "Новоукраїнська центральна районна лікарня" Новоукраїнської районної ради. Отже, саме оскаржуваним протоколом оголошено конкурс, з проведенням якого не погоджується позивач.
Стосовно посилань представника Новоукраїнської районної ради на відсутність предмету спору та публічно - правового спору внаслідок відсутності порушеного права, то суд звертає увагу представника відповідача на те, що відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові, а не закриття провадження в адміністративній справі.
Також суд критично оцінює судження представника відповідача про те, що провадження в справі необхідно закрити, оскільки протокол №1 від 28.05.2019 року не є рішенням суб'єкта владних повноважень, позаяк наведені обставини не є підставами для закриття провадження в адміністративній справі, згідно зі ст. 238 КАС України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що підстави для закриття провадження у справі, передбачені ч. 1 ст. 238 КАС України, з мотивів наведених у клопотанні представника відповідача - Новоукраїнської районної ради, відсутні.
Відтак, суд відмовляє представнику відповідача - Новоукраїнської районної ради в задоволенні заяви про закриття провадження в частині позовних вимог щодо скасування протоколу №1 засідання конкурсної комісії від 28 травня 2019року.
Крім цього представником відповідача1 07.10.2019 року подано відзив на заяву про збільшення позовних вимог, в якому зазначено що вимога щодо визнання нечинним розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області №67-к від 14.06.2019 року "Про призначення ОСОБА_4 " та скасування; зобов'язання голову Новоукраїнської РДА Кіровоградської області поновити на посаді головного лікаря КНП "Новоукраїнська центральна районна лікарня" Новоукраїнської районної ради ОСОБА_1 стосуються справи, що виникають їз трудових правовідносин.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: з приводу щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно п.17 ч.1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова служба), інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Заявлені вищевказані позовні вимоги стосуються виникнення та припинення (поновлення) трудових відносин на посадах (директор, головний лікар) комунального некомерційного підприємства, які не належать до публічної служби.
Відповідно до ч.1ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
У відповідності до ч.6 ст. 21 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Підсумовуючи вищевикладене, суд, на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України, п.2 ч.1 ст.183 КАС України, закриває провадження у частині позовних вимог - визнати нечинним розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області №67-к від 14.06.2019 року "Про призначення ОСОБА_4 " та скасувати; зобов'язати голову Новоукраїнської РДА Кіровоградської області поновити на посаді головного лікаря КНП "Новоукраїнська центральна районна лікарня" Новоукраїнської районної ради Шилінського Ігоря Миколайовича.
Згідно з частиною другою статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Оскільки позивачем оскаржується рішення про оголошення конкурсу на посаду директора комунального некомерційного підприємства "Новоукраїнська центральна районна лікарня" Новоукраїнської районної ради, суд дійшов висновку, що рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки ОСОБА_4 (переможця проведеного конкурсу).
Відповідно до ч.1 ст. 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
У ході підготовки справи до судового розгляду визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вирішено питання про склад осіб, які беруть участь у справі.
Керуючись ст.ст.49,238, 173,183 КАС України, суд,
У задоволенні клопотання представника відповідача - Новоукраїнської районної ради про закриття провадження в частині позовних вимог щодо скасування протоколу №1 засідання конкурсної комісії від 28 травня 2019року - відмовити.
Закрити провадження у частині позовних вимог - визнати нечинним розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області №67-к від 14.06.2019 року "Про призначення ОСОБА_4 " та скасувати; зобов'язати голову Новоукраїнської РДА Кіровоградської області поновити на посаді головного лікаря КНП "Новоукраїнська центральна районна лікарня" Новоукраїнської районної ради Шилінського Ігоря Миколайовича.
Залучити до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 ).
Закрити підготовче провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Новоукраїнської районної ради, відповідача -2: Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання рішення протиправним.
Призначити справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 05 листопада 2019 року о 14:00 год. у приміщенні Кіровоградського окружного адміністративного суду за адресою: 25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 40, 7 поверх, зал судових засідань № 3.
Справа розглядатиметься та вирішуватиметься суддею Петренко О.С. одноособово.
У судове засідання викликати сторони по справі.
Зобов'язати позивача не пізніше двох днів з дня вручення даної ухвали направити третій особі копії позовної заяви з додатками, а докази такого надіслання надати суду.
Роз'яснити третій особі її право на подання до суду пояснень щодо позову або відзиву протягом 10 днів з дня вручення позову та п'яти днів з дня вручення відзиву.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Ухвала у частині закриття частини позовних вимог може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України, з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко