Справа № 296/8246/19
3/296/2364/19
"25" вересня 2019 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Скрипка О.В., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , адвоката Ткачука В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла від УПП в Житомирській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.185 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючий, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 549563 від 14.08.2019 р., складеного інспектором взводу № 2 роти ТОР УПП в Житомирській області ДПП старшим лейтенантом поліції Волошиною О.М., 14 серпня 2019 р. о 16 год. 40 хв. по вул. Князів Острозьких,24 в м. Житомирі поблизу дитячого майданчика розпивав горілку «Nemiroff». На законну вимогу працівника поліції ОСОБА_2 припинити правопорушення, а саме розпивання алкогольних напоїв не відреагував, при цьому висловлювався в грубій формі на адресу поліцейських, погрожуючи при цьому фізичною розправою, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 своєї вини не визнав, прохав суд закрити провадження в даній справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки під час складання протоколу та формування матеріалів справи були допущені численні порушення.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвокат Ткачук В.В. підтримав позицію свого довірителя, надав суду письмові заперечення щодо протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 7 розділу 2 Наказу МВС № 1376 від 06.11.2015 року «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також внесення додаткових записів після того, якого як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено, не допускаються.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП 549563 від 14.08.2019 р., мають місце виправлення у відомостях «по-батькові» особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Слід також зазначити, що відповідно до рапорту інспектора взводу № 2 роти ТОР УПП в Житомирській області старшого лейтенанта поліції Волошиної О. від 14.08.2019 р. до особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 були застосовані спецзасоби - кайданки, після чого складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП та винесено постанову за порушення ч. 1 ст. 178 КУпАП.
В порушення п. 5 Розділу 3 Наказу № 1376, поліцейським на складено протокол про адміністративне затримання, а також відсутня постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП, на яку в своєму рапорті посилається поліцейська ОСОБА_3 .
Враховуючи викладені обставини, з метою повного та всебічного розгляду справи та можливості прийняття законного рішення, суд вважає за необхідне повернути вказані матеріали справи до УПП в Житомирській області ДПП на дооформлення, з метою усунення зазначених недоліків.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.7, 283, 284 КУпАП, суд,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП ОСОБА_1 направити до УПП в Житомирській області ДПП на дооформлення, для усунення зазначених недоліків.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Cуддя О. В. Скрипка