Постанова від 02.10.2019 по справі 808/1629/18

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 жовтня 2019 року

Київ

справа №808/1629/18

адміністративне провадження №К/9901/68540/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Дашутіна І.В.,

суддів Мельник-Томенко Ж.М., Шишова О.О.

розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.07.2018 у складі судді Лазаренка М.С. та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 15.11.2018 у складі колегії суддів: Сафронової С.В. (головуючий), Чепурнова Д.В., Мельника В.В. у справі №808/1629/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, третя особа - Первинна професійна спілка «Правозахисники країни», про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо позбавлення його щомісячної премії за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року та січень, лютий, березень 2018 року;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити капітану поліції ОСОБА_1., інспектору взводу №1 роти №2 батальйону патрульної поліції особливого призначення «Скіф» Головного управління Національної поліції в Запорізькій області премію в розмірі 100% за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року та січень, лютий, березень 2018 року, відповідно з урахуванням раніше виплачених сум премії за ці періоди.

2.Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.07.2018 в задоволенні позовних вимог відмовлено.

3. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.11.2018 рішення суду першої інстанції залишено без змін.

4. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:

4.1. ОСОБА_1 з 07.11.2015 проходив службу на посаді інспектора сектора реагування патрульної поліції №1 Запорізького районного відділення поліції Дніпровського відділу поліції.

4.2. З 05 лютого 2018 року позивач проходить службу на посаді інспектора взводу №1 роти №2 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Скіф» Головного управління Національної поліції в Запорізькій області.

4.3. З матеріалів справи встановлено та не заперечувалось представниками сторін, що з січня 2017 по березень 2018 позивачу премія виплачувалась в розмірі меншому ніж 100%, а саме: січень 2017 року позивачу премію визначено у розмірі 21,66%; лютий 2017 - 21,95%; березень 2017 - 10,34%; квітень 2017 - 12,66%; травень 2017 - 41,42%; червень 2017 - 41,42%; липень 2017 - 0,0%; серпень 2017 - 5,62%; вересень 2017 - 32,47%; жовтень 2017 - 5,65%; листопад 2017 - 20,46%; грудень 2017 - 83,88%; січень 2018 - 0,0%; за 4 дні лютого 2018 - 33,37%; за 24 дні лютого 2018 - 87,07%; за березень 2018 - 85,75%.

4.4. Відповідно до списків поліцейських Запорізького РВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області на преміювання за січень 2017 року, за січень- лютий 2018 року, а також списки поліцейських БПСПОП «Скіф» ГУНП в Запорізькій області (додаток 1) за лютий - березень 2018 року, керівниками відповідних структурних підрозділів визначено позивачу розмір премії: січень 2017 року - 21,66%; лютий 2017 - 21,95%; березень 2017 - 10,34%; квітень 2017 - 12,66%; травень 2017 - 41,42%; червень 2017 - 41,42%; липень 2017 - 0,0%; серпень 2017 - 5,62%; вересень 2017 - 32,47%; жовтень 2017 - 5,65%; листопад 2017 - 20,46%; грудень 2017 - 83,88%; січень 2018 - 0,0%; за 4 дні лютого 2018 - 33,37%; за 24 дні лютого 2018 - 87,07%; за березень 2018 - 85,75%.

4.5. Списки за додатком 5 підписані начальником Запорізького РВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області та погоджені з начальником Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області, заступником начальника ГУНП в Запорізькій області, виборним органом профспілки, а списки за додатком 1 підписані командиром БПСПОП «Скіф» ГУНП в Запорізькій області, погоджені з заступником начальника ГУНП в Запорізькій області та головою первинної профспілкової організації працівників БПСПОП «Скіф» ГУНП в Запорізькій області ПАП ОВС України.

4.6. Водночас судами встановлено, що ГУНП в Запорізькій області жодних рішень про коригування розміру премії визначеного ОСОБА_1 керівниками структурних підрозділів, в яких позивач проходив службу, не приймалось, а списки преміювання затверджені з урахуванням розміру премій визначених безпосередніми керівниками підрозділів, відповідно до Положення про преміювання поліцейських апарату ГУНП в Запорізькій області та його відокремлених структурних підрозділів (відділів, відділень) від 08.12.2016 №3341.

5. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо виплати йому щомісячної премії за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року та січень, лютий, березень 2018 року в розмірі меншому ніж 100%, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

5.1. Позивач вважає, що має право на отримання премії в розмірі не менше ніж 100%, а будь-яке зменшення йому премії є безпідставним.

6. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

6.1 Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

6.2. Крім того судами попередніх інстанцій було зазначено, що Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання №260 від 06.04.2016 не містять нормативно закріпленого мінімального розміру премії, який виплачується поліцейському в обов'язковому порядку, натомість встановлено, що розмір премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

7. Позивач звернувся із касаційною скаргою, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановити нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.

8. Зазначає, що судами попередніх інстанцій при прийнятті оскаржуваних судових рішень неповно досліджено докази і не встановлено всі обставини справи, та як наслідок неправильно застосовано норми матеріального права і порушено норми процесуального права.

9. Фактично доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки встановлених судами попередніх інстанцій обставин та доказів.

10. Відповідачем подані заперечення на касаційну скаргу, в яких він просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.

10.1. На обґрунтування заперечень вказує, що оскаржувані судові рішення постановлені на основі правильного застосування норм матеріального права та з дотриманням норм процесуального права.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

11. Конституція України

11.1. Відповідно до частини 2 статті 19 органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

12. Кодекс адміністративного судочинства України

12.1. Частина 2 статті 2. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

13. Закон України «Про Національну поліцію» №580 від 02.07.2015 (набрав чинності 07.11.2015)

13.1. Частиною 1 статті 94 Закону визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

13.2. Згідно з частиною 2 статті 94 Закону порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

14. Постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988

14.1. Пунктом 1 постанови встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

15. Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (далі - Порядок №260).

15.1. За змістом пункту 2 Порядку № 260 до складу грошового забезпечення входять:1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

15.2. Пунктом 6 Порядку № 260 передбачено, що підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.

15.3. Згідно з пунктом 12 Розділу ІІ Порядку № 260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

15.4. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

15.5.Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

15.6.У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

15.7. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

15.8. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

16. Положення про преміювання поліцейських апарату ГУНП в Запорізькій області та його відокремлених структурних підрозділів (відділів, відділень) затверджене наказом ГУНП а Запорізькій області від 08.12.2016 №3341 (далі - Положення №3341).

16.1. Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення №3341 розмір премії поліцейського залежить від його особистого внеску в загальний результат служби з урахуванням таких критеріїв (показників):

1) неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

2) професійність виконання своїх обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;

3) виконання заходів, передбачених планами основних заходів ГУНП та підпорядкованих йому відокремлених структурних підрозділів (відділів, відділень);

4) виконавча дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, ГУНП та його відокремлених структурних підрозділів);

5) своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України;

6) виявлення причин та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вжиття у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;

7) вживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;

8) службова дисципліна.

16.2. Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Положення №3341 у випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу про преміювання вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

16.3. В свою чергу, пунктом 5 розділу ІІ Положення №3341 визначено, що визначення розміру премій поліцейським відділення поліції покладається на начальників структурних підрозділів відділення поліції та начальника відділення поліції за погодженням із начальником відділу поліції та заступником начальника ГУНП (додаток 5).

16.4. Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Положення №3341, визначення розміру премій поліцейським апарату ГУНП покладається на начальників структурних підрозділів апарату ГУНП за погодженням із заступником начальника ГУНП шляхом складання списку на преміювання (додаток №1).

16.5. Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ Положення №3341, наказ (накази) про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів апарату ГУНП та його відокремлених структурних підрозділів, відділів, відділень (додатки 1, 2, 3, 4, 5, 6), погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду грошового забезпечення.

17. Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що встановлення премій є правом керівника, а не його обов'язком, при цьому встановлення цих премій можливе лише при наявності відповідних бюджетних асигнувань.

18. Враховуючи обставини встановлені судами попередніх інстанцій та норми законодавства, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на наступне.

19. Як встановлено судами попередніх інстанцій, в матеріали справи містять списки поліцейських Запорізького РВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області на преміювання (додаток 5), за січень - грудень 2017 року, січень- лютий 2018 року, а також списки поліцейських БПСПОП «Скіф» ГУНП в Запорізькій області (додаток 1) за лютий - березень 2018 року, в яких керівниками відповідний структурних підрозділів визначено позивачу розмір премії.

20. Списки за додатком 5 підписані начальником Запорізького РВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області та погоджені з начальником Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області, заступником начальника ГУНП в Запорізькій області, виборним органом профспілки, а списки за додатком 1 підписані командиром БПСПОП «Скіф» ГУНП в Запорізькій області, погоджені з заступником начальника ГУНП в Запорізькій області та головою первинної профспілкової організації працівників БПСПОП «Скіф» ГУНП в Запорізькій області ПАП ОВС України.

21. Крім того судами встановлено, що відповідачем жодних рішень про коригування розміру премії визначеного ОСОБА_1 керівниками структурних підрозділів, в яких позивач проходив службу, не приймалось, а списки преміювання затверджені з урахуванням розміру премій визначених безпосередніми керівниками підрозділів, відповідно до Положення №3341.

22. Відповідно до пункту 2.1 Положення про преміювання поліцейських Департаменту патрульної поліції та структурних підрозділів патрульної поліції, встановлено, що за результатами служби за місяць розмір премії визначається за такими показниками:

- неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського;

- професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;

- виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, Департаменту патрульної поліції та структурних підрозділів патрульної поліції;

- виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Департаменту патрульної поліції та структурних підрозділів поліції у містах);

- своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Департаменту патрульної поліції та структурних підрозділів поліції;

- стан забезпечення безпеки громадян і громадського порядку, виявлення, запобігання, припинення та розкриття злочинів;

- виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вжиття у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;

- вживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;

- службова дисципліна.

23. Таким чином нормами законодавства визначено сукупність підстав, що впливають на встановлення розміру премій поліцейському.

24. Крім того, як було зазначено вище, встановлення премій є правом керівника, а не його обов'язком, при цьому встановлення цих премій можливе лише при наявності відповідних бюджетних асигнувань.

25. Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 11.07.2019 у справі №819/1613/16.

26. За таких обставини, колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову.

27. Доводи касаційної скарги фактично зводяться до переоцінки встановлених судами обставин та доказів.

28. Враховуючи наведене, суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції у справі. Усі доводи та їх обґрунтування викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій.

29. Колегія суддів зазначає, що за змістом частини 2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

30. Частиною 1 статті 350 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

31. З огляду на наведене, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої та апеляційної інстанцій - залишенню без змін.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

32. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

33. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.07.2018 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 15.11.2018 у справі №808/1629/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, третя особа - Первинна професійна спілка «Правозахисники країни», про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

34. Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Cуддя-доповідач І.В. Дашутін

Судді Ж.М. Мельник-Томенко

О.О. Шишов