вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"23" вересня 2019 р. Справа№ 910/12778/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пашкіної С.А.
суддів: Мартюк А.І.
Сітайло Л.Г.
За участю секретаря судового засідання : Кулачок О.А.
представників сторін:
від позивача - Компанець М.Б. ( ордер серія КВ №201825 від 17.07.2019), Бахмач А.О. (ордер серія КВ №201785 від 09.01.2019);
від відповідача - не з'явився;
розглянувши апеляційні скарги Міністерства оборони України та Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерформ-М"
на рішення Господарського суду міста Києва від 15.02.2019р. (повний текст складено 01.03.2019р.)
по справі №910/12778/18 (суддя - Смирнова Ю.М.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерформ-М"
до Міністерства оборони України
про визнання недійсним та скасування рішення
Рішенням Господарського суду міста Києва від 15.02.2019 у справі №910/12778/18 позов задоволено повністю. Визнано недійсним та скасовано рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визнання переможцем ТОВ "Інтерфом-М" та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027грн. на загальну вартість товару 9147420,00 грн. з ПДВ, оформлене протоколом від 03.08.2018 №75/393/10. Стягнуто з Міністерства оборони України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерфом-М" судовий збір у розмірі 1762грн 00 коп.
Рішення місцевого господарського суду ґрунтується на тому, що:
- фактичні дії позивача (завантаження після переговорів на веб-сайт Уповноваженого органу цінової пропозиції на загальну суму 10279500,00грн.) свідчать про недосягнення сторонами згоди щодо зменшення ціни, поданої позивач за результатами проведеного аукціону, отже в силу п.7 ч.1 ст.4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" цінова пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерформ-М" підлягала відхиленню;
- в порушення вимог п.7 ч.1 ст.4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", п.15 ст.1 Закону України "Про публічні закупівлі" Тендерним комітетом прийнято рішення про визнання переможцем ТОВ "Інтерфом-М" та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027 грн. на загальну вартість товару 9147420,00 грн. з ПДВ.
Не погоджуючись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Північний апеляційний господарський суд скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 15.02.2019 та прийняти нове рішення, яким у позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що:
- учасник, запрошений на переговори за результатом відбору, може зменшити ціну лише під час переговорів, позивач погодився на зменшення ціни постачання товару під час процедури переговорів;
- позивач звернувся до постійно діючої адміністрації колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель щодо порушення замовником (Міністерством оборони України) порядку проведення процедури закупівлі, а саме зобов'язати Міноборони скасувати рішення про визнання позивача переможцем Процедури закупівлі, за результатом розгляду скарги винесено рішення про залишення без задоволення такої скарги.
Не погоджуючись з рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Північний апеляційний господарський суд резолютивну частину рішення Господарського суду міста Києва від 15.02.2019 залишити без змін, мотивувальну частину доповнити інформацією про допущені тендерним комітетом Міністерства оборони України процесуальні порушення при прийнятті оскарженого рішення.
В апеляційній скарзі позивач зазначає про те, що:
- процедурні засади діяльності тендерного комітету Міністерства оборони України визначено Положенням про тендерний комітет Міністерства оборони України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 31.03.2016 №175 із наступними змінами та доповненнями; рішення мало бути прийнято на засіданні більшістю від присутніх членів Комітету у складі не менше 8 осіб, в той час як із протоколу засідання тендерного комітету від 03.08.2018 №75/393/10 слідує, що з другого питання порядку денного про визначення переможця та прийняття рішення про намір укласти договір із ТОВ «Інтерформ» не проголосував жоден із членів тендерного комітету відповідача; 03.08.2018 засідання комітету проводив тимчасово виконуючий обов'язки Федорчук Я.І., це суперечить вимогам Положення про тендерний комітет, в частині вимог по веденню засідання заступником Голови;
- протокол тендерного комітету №75/393/10 від 03.08.2018, яким вирішувалося питання про визначення переможця процедури закупівлі, відповідачем на автоматизованого електронному майданчику не оприлюднено;
- тобто, як зазначає скаржник, допущені відповідачем процедурні питання є додатковою підставою для визнання недійсним та скасування рішення тендерного комітету Міністерства Оборони України щодо визначення переможцем ТОВ «Інтерформ-М» та наміру укласти договір за переговорною процедурою.
В провадженні колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя: ОСОБА_1, судді: Михальська Ю.Б., Разіна Т.І. перебувала справа № 910/12778/18 за апеляційними скаргами Міністерства оборони України та Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерформ-М" на рішення Господарського суду міста Києва від 15.02.2019.
Розпорядженням Північного апеляційного господарського суду від 05.08.2019 № 09.1-07/356/19 у зв'язку з звільненням ОСОБА_1 з посади судді Північного апеляційного господарського суду у відставку, відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 23.07.2019, у справі № 910/12778/18 призначено повторний автоматизований розподіл справи.
Витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.08.2019 у справі № 910/12778/18 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя: Пашкіна С.А., судді: Сітайло Л.Г., Мартюк А.І.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 19.08.2019 колегію суддів у складі: головуючий суддя: Пашкіна С.А., судді: Сітайло Л.Г., Мартюк А.І. прийнято до свого провадження апеляційні скарги Міністерства оборони України та Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерформ-М" на рішення Господарського суду міста Києва від 15.02.2019, призначено справу № 910/12778/18 до розгляду на 23.09.2019
В матеріалах справи наявний відзив на апеляційну скаргу позивача (який надійшов до суду 26.04.2019), в якому позивач просить у задоволенні апеляційної скарги Міністерства оборони України відмовити.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає про те, що:
- відповідачем порушені вимоги законодавства під час проведення процедури закупівлі, оскільки невідповідність цінової пропозиції позивача за результатами переговорів умовам, визначеним в оголошенні, має наслідком його незаконне визнання переможцем;
- доводи відповідача про те, що позивач погодився на зменшення ціни постачання товару під час процедури переговорів документально не підтверджені та спростовуються матеріалами справи;
- Антимонопольний комітет України не здійснював розгляд скарги позивача по суті, а залишив її без розгляду, тим самим не вивчав наведені у ній доводи та не давав їм обґрунтованої оцінки.
В судове засідання апеляційного господарського суду 23.09.2019 не з'явився представник відповідача.
Колегією суддів при вирішенні питання про можливість розгляду справи у відсутності представника відповідача враховує те, що відповідач про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (ухвали Північного апеляційного господарського суду від 19.08.2019 про призначення справи до розгляду на 23.09.2019), явка учасників судового процесу не визнана обов'язковою, неявка відповідача не перешкоджає розгляду апеляційної скарги у справі по суті, з урахуванням думки представників позивача щодо розгляду апеляційної скарги у відсутності відповідача, судова колегія ухвалила розгляд апеляційної скарги у відсутності відповідача.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача судовою колегією встановлено.
11.07.2018 Міністерством оборони України через авторизований електронний майданчик на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (https://prozorro.gov.ua) оприлюднена нова редакція оголошення про проведення процедури закупівлі (переговорна процедура для потреб оборони) щодо предмета закупівлі Меблі для дому (3914) Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 (ідентифікатор UA-2018-07-02-000582-a).
Кількість матраців, що закуповуються - 8900 шт., їх очікувана (загальна) вартість 10288400,00 грн.
До кінцевого строку подання цінових пропозицій, до 20.07.2018, на участь у процедурі закупівлі подано пропозиції такими учасниками:
1) ТОВ "Укртексім" - ціна пропозиції учасника до початку аукціону - 9552192,00грн з ПДВ; остаточна пропозиція - 9147420,00грн з ПДВ;
2) ТОВ "Інтерфом-М" - ціна пропозиції учасника до початку аукціону - 10279500,00грн з ПДВ; остаточна пропозиція - 9147776,00грн з ПДВ.
Відповідно до умов проведення торгів кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 20.07.2018 18:00, початок аукціону: 23.07.2018.
За результатами розгляду та обговорення цінових пропозицій та інших документів, рішенням тендерного комітету Міністерства оборони України (надалі - Тендерний комітет), оформленим протоколом від 25.07.2018 №75/393/7, відхилено цінову пропозицію учасника ТОВ "Укртексім" щодо закупівлі Меблі для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) на підставі п.3 ч.1 ст.4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".
У зв'язку із відхиленням цінової пропозиції учасника відбору, який запропонував найнижчу ціну - ТОВ "Укртексім", замовником було розглянуто наступну цінову пропозицію - ТОВ "Інтерфом-М".
За результатами розгляду та обговорення цінової пропозиції та інших документів ТОВ "Інтерфом-М" Тендерним комітетом прийнято рішення, оформлене протоколом №75/393/8 від 27.07.2018, провести переговори з ТОВ "Інтерфом-М" о 14 год. 30 хв. 01.08.2018 щодо закупівлі Меблі для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120).
Згідно з протоколом переговорів щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) від 01.08.2018 №75/393/9, за результатами проведення переговорів членами Тендерного комітету запропоновано ТОВ "Інтерфом-М" у термін до 14-30 02.08.2018 (включно) усунути недоліки у поданих ним документах та рекомендовано надати цінові пропозиції за результатами переговорів.
Проте вимоги Тендерного комітету виконані позивачем не були.
Рішенням Тендерного комітету, оформленим протоколом від 03.08.2018 №75/393/10 (спірне рішення), прийнято пропозицію ТОВ "Інтерфом-М" щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за переговорною процедурою закупівлі; визначено переможцем та прийнято рішення про намір укласти договори про закупівлю ТОВ "Інтерфом-М" - Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 - 8900 шт. за ціною 1027,80грн на загальну вартість товару 9147420,00грн з ПДВ.
В подальшому, 03.10.2018 Тендерним комітетом прийнято рішення, яким відхилено пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерформ-М" щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) у зв'язку з тим, що переможець відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації, та прийнято рішенням від 11.10.2018, оформлене протоколом №75/393/13, про відміну процедуру закупівлі у зв'язку з відхиленням всіх пропозицій.
Так, відповідно до ст.3 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону України "Про публічні закупівлі" для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості. Тендерний комітет або уповноважена особа (особи): планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Частиною 4 ст. 11 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що рішення тендерного комітету або уповноваженої особи оформлюється протоколом. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні, або всіма уповноваженими особами. У разі відмови члена тендерного комітету або однієї з уповноважених осіб підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 12 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі. Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.
Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України "Про публічні закупівлі" переговорна процедура закупівлі - це процедура, що використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками. Замовник під час проведення переговорів вимагає від учасника подання ним підтвердженої документально інформації про відповідність учасника кваліфікаційним вимогам відповідно до статті 16 цього Закону.
Частиною 3 ст. 35 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що за результатами проведених переговорів з учасником (учасниками) замовник приймає рішення про намір укласти договір. Повідомлення про намір укласти договір обов'язково безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу протягом одного дня після прийняття рішення.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим Законом.
За визначенням, наведеним у п.10 ч.1 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", цінова пропозиція - це пропозиція учасника щодо предмета закупівлі, що подається для участі в аукціоні та підтверджує його згоду взяти участь у процедурі закупівлі на умовах, встановлених замовником.
У відповідності до ч.ч.11,13 ст.3 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" для надання можливості учаснику подати цінову пропозицію замовник визначає період подання цінових пропозицій, який не може бути меншим ніж шість робочих днів та починається з дня оприлюднення оголошення про проведення відбору. Цінова пропозиція подається учасником в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну або ціну з іншими критеріями оцінки (у разі обрання інших критеріїв замовником). Одночасно з ціновою пропозицією учасник надає замовнику забезпечення цінової пропозиції у вигляді гарантії в розмірі, що не перевищує 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі робіт та 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі товарів чи послуг, якщо таке забезпечення вимагалося в оголошенні про проведення відбору. Інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", включаючи інформацію про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи (крім громадських формувань, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, релігійних організацій, державних органів, органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, державних та комунальних підприємств, установ, організацій), а також відповідність товару, роботи чи послуги технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, зазначеним в оголошенні про проведення відбору, завантажується ним в електронну систему закупівель самостійно.
Згідно з ч.ч.18,19 ст.3 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" ціна / приведена ціна, подана учасником за результатами відбору, є остаточною для участі в переговорах. Учасник, запрошений на переговори за результатами відбору, може зменшити її лише під час переговорів. Замовник у строк, що становить не більше трьох робочих днів з дня завершення аукціону, розглядає цінові пропозиції та інші документи учасників відбору та визначає учасником переговорів такого учасника відбору, який запропонував найнижчу ціну / приведену ціну з урахуванням підстав відхилення, визначених статтею 4 цього Закону.
В п.12.4 оголошення замовника про проведення відбору учасників на закупівлю Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) було вказано, що після завершення електронного аукціону учаснику на переговори, відповідно до частини третьої статті 6 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" з метою перевірки відповідності кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", необхідно надати, зокрема, заповнену форму "Цінова пропозиція" (додаток 1) із визначенням початкової ціни цінової пропозиції та ціни за результатами аукціону (ураховуючи зменшення). При цьому, загальна вартість закупівлі лоту не повинна відрізнятися від цінової пропозиції, поданої під час аукціону. Учасник повинен зазначити у ціновій пропозиції ціну за одиницю товару (штуку) без податку на додану вартість (надалі - ПДВ) та з ПДВ, а також загальну вартість товару без ПДВ, крім того ПДВ та загальну вартість товару з ПДВ.
Статтею 6 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" визначено, що рішення про запрошення учасника на переговори приймається тендерним комітетом або уповноваженою особою (особами) за результатами відбору, про що повідомляється учасник. Переговори призначаються не раніше ніж на наступний робочий день після прийняття такого рішення. Якщо предмет закупівлі був поділений на частини (лоти), учасник відбору запрошується для участі в переговорах лише щодо тієї частини предмета закупівлі (лота), яка була обрана ним під час участі у відборі. Під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі". У разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками. За результатами здійснення оцінки виправлених учасником недоліків у документах повторні переговори з учасником не проводяться. У разі виявлення невідповідності товару, роботи чи послуги технічним, кількісним або якісним характеристикам предмета закупівлі та/або учасника - кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", та/або виявлення факту зазначення у поданих учасником документах будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, тендерний комітет або уповноважена особа (особи) приймає рішення про проведення переговорів з учасником відбору, цінова пропозиція якого є наступною. Після проведення переговорів складається протокол.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" замовник відхиляє цінову пропозицію учасника відбору з таких підстав:
1) ненадання або несвоєчасне надання учасником одиниці товару на перевірку відповідності зразку-еталону (якщо подання одиниці товару вимагалося в оголошенні про проведення відбору) та/або іншим вимогам замовника до предмета закупівлі, зазначеним в оголошенні про проведення відбору, або документів про підтвердження відповідності товару, роботи чи послуги технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, визначеним замовником;
2) невідповідність товарів, робіт чи послуг учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі;
3) відсутність підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції (якщо подання забезпечення вимагалося замовником в оголошенні про проведення відбору);
4) відмова або неучасть учасника відбору в переговорах, призначених замовником, у визначену замовником дату їх проведення;
5) відмова учасника відбору від участі в переговорах з ціною / приведеною ціною, поданою ним за результатами проведеного аукціону;
6) невідповідність учасника кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі";
7) неусунення учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів;
8) якщо учасник протягом одного року до дати проведення електронного аукціону вчинив порушення в одного й того самого замовника: не брав участі або відмовився від участі в переговорній процедурі закупівлі до оприлюднення повідомлення про намір укласти договір - більше трьох разів; відмовився від підписання договору про закупівлю у визначені замовником терміни - більше двох разів; не виконав умови (умов) договору щодо якості та/або терміну поставлених товарів, виконаних робіт, наданих послуг - більше одного разу.
Отже, з положень п.7 ч.1 ст.4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" слідує, що неусунення учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів є безумовною підставою для відхилення цінової пропозиції учасника.
За змістом протоколу переговорів щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) від 01.08.2018 №75/393/9, в ході проведення переговорів перший заступник генерального директора - директор технічний "Інтерфом-М" зазначив, що пропонується здійснити постачання матраців для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 - 8900 шт. за ціною 1027грн на загальну вартість 9147776,00грн з ПДВ в термін, встановлений замовником. Старший офіцер інформаційно-аналітичного відділу Управління стандартизації, кодифікації та каталогізації підполковник Цимлов О . В. запропонував ТОВ "Інтерфом-М" зменшити ціну. Перший заступник генерального директора - директор технічний "Інтерфом-М" погодився на зменшення.
В п.4 вказаного протоколу, зазначено, що під час переговорів визначено: ТОВ "Інтерфом-М" пропонує здійснити постачання Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120), що проводиться Міністерством оборони України відповідно до оголошення UA-2018-07-02-000582-a: Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 - 8900 шт. за ціною 1027,80грн на загальну вартість товару 9147420,00грн з ПДВ в термін, встановлений замовником.
За результатами проведення переговорів членами Тендерного комітету запропоновано ТОВ "Інтерфом-М" (про що безпосередньо зазначено у протоколі від 01.08.2018 №75/393/9) у термін до 14-30 02.08.2018 (включно) усунути вищевказані недоліки шляхом оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу виправлених або нових документів та рекомендовано надати цінові пропозиції за результатами переговорів; також оприлюднити підтвердження на використання технічної документації виробника продукції, яка застосовується при виробництві матраців; надати та оприлюднити довідку про фактичні характеристики товару.
Як свідчать матеріали справи, за результатами аукціону остаточна цінова пропозиція позивача становила 9147776,00грн з ПДВ. Під час проведення переговорів представники відповідача запропонували позивачу знизити ціну поставки товару, виявили ряд недоліків у поданій позивачем документації, запропонували позивачу усунути такі недоліки та рекомендовано надати цінові пропозиції за результатами переговорів.
Проте, як свідчать обставини справи, такі умови позивач не виконав, названі недоліки не усунув, цінові пропозиції, про які зазначено в протоколі, не надав.
З матеріалів справи вбачається, що після переговорів ТОВ "Інтерфом-М" надало остаточну цінову пропозицію із ціною за одиницю - 1155,00грн, кількість товару - 8900 шт., загальна вартість товару з ПДВ: 10279500,00грн. Тобто, документ "Цінова пропозиція", який завантажений позивачем за підсумками проведення переговорів у строк, встановлений замовником, містив порушення, а саме: невідповідність ціни, визначеної під час проведення переговорів.
За приписами ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.
Відповідно до п.15 ст.1 Закону України "Про публічні закупівлі" переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.
Доводи відповідача про те, що позивач погодився на зменшення ціни постачання товару під час процедури переговорів документально не підтверджені, а фактичні дії позивача (завантаження після переговорів на веб-сайт Уповноваженого органу цінової пропозиції на загальну суму 10279500,00 грн) свідчать про недосягнення сторонами згоди щодо зменшення ціни, поданої позивачем за результатами проведеного аукціону.
За таких обставин, в силу п.7 ч.1 ст.4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" місцевий господарський суд дійшов до обґрунтованого висновку про те, що цінова пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерформ-М" підлягала відхиленню.
Натомість, в порушення вимог п.7 ч.1 ст.4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", п.15 ст.1 Закону України "Про публічні закупівлі" Тендерним комітетом прийнято рішення про визнання переможцем ТОВ "Інтерфом-М" та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027 грн. на загальну вартість товару 9147420,00 грн. з ПДВ.
Відповідачем належними та допустимими доказами факту порушення вищевказаних вимог законодавства при прийнятті спірного рішення Тендерного комітету не спростовано.
Враховуючи викладене судова колегія зазначає, що місцевий господарський суд дійшов до обґрунтованого висновку про те, що вимоги позивача про визнання недійсним та скасування рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визнання переможцем ТОВ "Інтерфом-М" та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027грн. на загальну вартість товару 9147420,00грн. з ПДВ, оформленого протоколом від 03.08.2018 №75/393/10 підлягають задоволенню.
Доводи позивача в апеляційній скарзі щодо доповнення мотивувальної частини рішення інформацією про допущені тендерним комітетом Міністерства оборони України процесуальні порушення при прийнятті оскарженого рішення, про які наголошує позивач, судовою колегією відхиляються як такі, що на результат вирішення спору - задоволення позову з наведених вище підстав, впливу не мають.
Враховуючи викладене, Північний апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, рішення Господарського суду міста Києва від 15.02.2019 не підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 273-275, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
1. Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.
2. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерформ-М" залишити без задоволення.
3. Рішення Господарського суду міста Києва від 15.02.2019 у справі № 910/12778/18 залишити без змін.
4. Матеріали справи №910/12778/18 повернути до Господарського суду міста Києва.
5. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
В разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови суду апеляційної інстанції зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 02.10.2019
Головуючий суддя С.А. Пашкіна
Судді А.І. Мартюк
Л.Г. Сітайло