Рішення від 23.09.2019 по справі 500/1629/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/1629/19

23 вересня 2019 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю: секретаря судового засідання Ногас С.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Смаль Г.Н., довіреність від 02.04.2019 №07/07

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09 липня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить:

1. Зобов'язати Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи - періоди роботи з 18.06.1992 по 30.09.1992, з 22.02.1993 по 22.03.1993, з 01.01.2011 по 28.02.2014 на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля", до страхового і пільгового стажу періоди роботи - з 01.03.2014 по 21.11.2016 на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля" та з 01.10.2017 по 28.02.2019 на шахті "Великомостівська" державного підприємства "Львіввугілля".

2. Зобов'язати Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 17.03.2019, у призначенні якої відповідачем було незаконно відмовлено.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач при наявному загальному стажі роботи більше 30 років і пільговому 12 років 8 місяців та досягнувши пенсійного віку 50 років звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, однак отримав відмову через не зарахування спірних періодів роботи у зв'язку з відсутністю уточнюючих довідок та первинних документів, а також не сплату внесків, що не залежить від волі позивача.

Вважає, що подав всі наявні у нього документи, які підтверджують трудову діяльність і дають право на пенсійне забезпечення, а не зарахування спірних періодів роботи до пільгового і страхового стажу є незаконними, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 15.08.2019.

05.08.2019 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступило клопотання про заміну відповідача по справі Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

07.08.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подало відзив на позовну заяву.

15.08.2019 в судовому засіданні задоволено клопотання представника відповідача про заміну Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

При цьому, судом враховано, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

24.07.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оскільки припинення Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відбулося шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яке, за правилами статті 104 Цивільного кодексу України, є правонаступником першого.

Згідно із статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

15.08.2019 в судовому засіданні оголошено перерву до 16.09.2019, в подальшому до 23.09.2019.

23.09.2019 в судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з мотивів, наведених у позовній заяві та просив задовольнити.

Представник відповідача заперечила проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Як слідує з матеріалів справи, зокрема копії трудової книжки позивач працював:

на шахті "Вуглегірська" виробничого об'єднання "Орджонікідзевугілля" Донецької області з 18.06.1992 по 22.07.1992 - учнем горноробочим підземним повний робочий день під землею та з 23.07.1992 по 30.09.1992 - горноробочим підземним повний робочий день під землею; з 22.02.1993 по 22.03.1993 - горноробочим підземним повний робочий день під землею;

на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля" Донецької області з 10.08.2006 по 04.09.2006 - учнем стволового підземним повний робочий день під землею та з 05.09.2006 по 01.02.2009 - стволовим підземним повний робочий день під землею; з 02.02.2009 по 15.04.2009 - учнем прохідника підземним повний робочий день під землею та з 16.04.2009 по 21.11.2016 - прохідником підземним повний робочий день під землею; Факт роботи заявника в шахті за період з 10.08.2006 по 31.12.2010, що складає 4 роки 4 місяці 22 дні, підтверджено даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

на шахті "Великомостівська" державного підприємства "Львіввугілля" м. Червоноград Львівської області з 11.02.2017 по 05.03.2017 - учнем прохідника підземним повний робочий день під землею; з 06.03.2017 по 31.03.2017 - учнем прохідника підземним - виробнича практика з курсів прохідників підземних; з 03.04.2017 по даний час - прохідником підземним повний робочий день під землею. Факт роботи підтверджено пільговою довідкою №22-066 від 01.03.2019, виданою державним підприємством "Львіввугілля" шахта "Великомостівська". Для підтвердження проведеної атестації робочого місця надано наказ від 09.10.2014 №434

Згідно довідки від 13.12.2016 №6101-74 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , уродженець с/з Маяк Павлодарського району Павлодарської області Казахстан, зареєстроване місце проживання / перебування АДРЕСА_2 має статус внутрішньо переміщеної особи

05.03.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Пунктом 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Правом пільгового пенсійного забезпечення згідно Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 розділ І "Гірничі роботи" підрозділ І "Підземні роботи" користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах; керівники і спеціалісти підземних дільниць; керівники і спеціалісти підземних дільниць; керівники шахт, шахтоуправлінь на правах шахт.

Правом пільгового пенсійного забезпечення згідно Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 розділ І "Гірничі роботи" підрозділ І "Підземні роботи" користуються усі робітники зайняті повний робочий день на підземних роботах; керівники та фахівці підземних дільниць; керівники шахт, шахтоуправлінь на правах шахт, рудників і копалень.

Правом пільгового пенсійного забезпечення згідно Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 розділ І "Гірничі роботи" підрозділ І "Підземні роботи" користуються всі працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Періоди навчання робітників підземним професіям зараховується до пільгового стажу з додержанням наступних умов: а) в кожному випадку при наявності запису в трудовій книжці про навчання підземним професіям адміністрація повинна на підставі первинних документів підтверджувати тривалість роботи в підземних умовах; б) навчання робітників підземним професіям повинно проходити на протязі повного робочого дня; в) оплата праці зазначених робітників за час навчання професіям в підземних умовах повинна здійснюватися за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, яким вони навчаються.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи.

Пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, професій, посад і показників передбачено, що для підтвердження стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Згідно з пунктом 20 вищезазначеного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці на підприємствах, в установах та організаціях, що розташовані в районах проведення антитерористичної операції, достатньо даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Дата та номер наказу, яким затверджено результати проведення атестації робочих місць за умовами праці, відображаються в системі в персоніфікованого обліку лише з 2011 року, і є інформацією про документ, на підставі якого підприємство надає відомості про стаж роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 2011 року ці відомості не відображались в даних системи персоніфікованого обліку.

Атестація робочих місць, що проведена на підприємствах, розташованих на території, яка тимчасово непідконтрольна українській владі, не береться до уваги при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Довідку, яка уточнює особливий характер праці або умов праці, які необхідні для призначення пільгової пенсії на шахті "Вуглегірська" виробничого об'єднання "Орджонікідзевугілля" Донецької області з 18.06.1992 по 22.07.1992 - учнем горноробочим підземним повний робочий день під землею та з 23.07.1992 по 30.09.1992 - горноробочим підземним повний робочий день під землею; з 22.02.1993 по 22.03.1993 - горноробочим підземним повний робочий день під землею не було подано.

Довідку, яка уточнює особливий характер праці або умов праці, які необхідні для призначення пільгової пенсії на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля" Донецької області з 10.08.2006 по 04.09.2006 - учнем стволового підземним повний робочий день під землею та з 05.09.2006 по 01.02.2009 - стволовим підземним повний робочий день під землею; з 02.02.2009 по 15.04.2009 - учнем прохідника підземним повний робочий день під землею та з 16.04.2009 по 21.11.2016 - прохідником підземним повний робочий день під землею не було подано.

Відповідно до частини першої статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

З метою витребування довідок, що уточнюють особливий характер праці або умов праці за час роботи заявника на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля" відповідачем подано запит від 11.04.2019 №1364/04 ДП "Орджонікідзевугілля". Проте, вищезазначений лист повернувся без вручення поштового відправлення у зв'язку з відсутністю підприємства за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

На запит від 11.04.2019 №1365/04-в Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо витребування довідки про пільговий стаж роботи позивача, листом повідомлено про неможливість витребувати довідку про пільговий стаж роботи ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що ДП "Орджонікідзевугілля" зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 , але фактично підприємство за юридичною адресою не знаходиться.

Що стосується даних про відокремлений підрозділ СП "Шахта "Вуглегірська" ДП "Орджонікідзевугілля", то відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців даний відокремлений підрозділ знаходиться за адресою: Донецька область, Артемівський район, м. Вуглегірськ, вул. Тімірязєва, буд. 20В.

Згідно з Указом Президента України від 07.02.2019 №32/2019 "Про стан та перелік регіонів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях" місто Вуглегірськ належить до міст тимчасово окупованих у Донецькій області.

До пільгового стажу зарахований період роботи позивача в шахті з 10.08.2006 по 31.12.2010, що складає 4 роки 4 місяці 22 дні, який підтверджено даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Через відсутність в індивідуальних відомостях про застраховану особу з березня 2014 по листопад 2014 сплати внесків, а за 2015 та 2016 роки даних в системі персоніфікованого обліку, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 враховані періоди: - з 10.08.2006 року по 31.12.2010 - 4 роки 4 місяці 22 дні; - з 11.02.2017 по 30.09.2017 - 7 місяців 20 днів, що складає в цілому 5 років 12 днів.

Не зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 18.06.1992 по 22.07.1992 - учнем горноробочого підземним повний робочий день під землею та з 23.07.1992 по 30.09.1992 - горноробочим підземним повний робочий день під землею; з 22.02.1993 по 22.03.1993 - горноробочим підземним повний робочий день під землею на шахті "Вуглегірська" виробничого об'єднання "Орджонікідзевугілля" Донецької області, з 01.01.2011 по 21.11.2016 - прохідником підземним повний робочий день під землею на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля" Донецької області (в зв'язку з відсутністю уточнюючих довідок та первинних документів за час виконання роботи; сплати внесків за період з березня по листопад 2014 року та відсутності даних про заробітну плату в системі персоніфікованого обліку за 2015-2016 роки взагалі); з жовтня 2017 року по січень 2019 року - прохідником підземним повний робочий день під землею - в зв'язку з відсутністю сплати внесків за вищевказаний період.

Таким чином, загальний трудовий стаж склав 26 років 5 місяців 6 днів, пільговий стаж - 5 років 12 днів.

У зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, позивачу листом від 21.06.2019 №2114/04 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач вважає не зарахування вищевказаних періодів трудової діяльності до пільгового і страхового стажу незаконними, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із статтею 20 Закону №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. (частина дванадцята статті 20 Закону №1058-IV)

Відповідно до статті 106 Закону №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Згідно матеріалів справи, позивач в період часу з 16.04.2009 по 21.11.2016 працював прохідником підземним повний робочий день під землею на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля" Донецької області, з 11.02.2017 по 05.03.2017 - учнем прохідника підземним повний робочий день під землею; з 06.03.2017 по 31.03.2017 - учнем прохідника підземним - виробнича практика з курсів прохідників підземних; з 03.04.2017 по даний час - прохідником підземним повний робочий день під землею на шахті "Великомостівська" Державного підприємства "Львіввугілля" м. Червоноград Львівської області, що підтверджується копією трудової книжки.

Разом з тим, у зв'язку з відсутністю в індивідуальних відомостях про застраховану особу з 01.03.2014 по 21.11.2016 та з 01.10.2017 по 28.02.2019 даних в системі персоніфікованого обліку по сплаті внесків вказаний період не зарахований відповідачем.

Внаслідок невиконання страхувальником обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи за вказаний період, що є неприпустимим та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період не є підставою для позбавлення позивача права на призначення пенсії.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивача періодів його роботи.

Аналогічна правова позиція узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, від 04.09.2018 у справі № 482/434/17, а тому відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Згідно з пунктом 1-3 Порядку №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Тому при наявності необхідних записів у трудовій книжці та відсутності уточнюючих довідок з незалежних від позивача причин, слід зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 18.06.1992 по 30.09.1992, з 22.02.1993 по 22.03.1993, з 01.01.2011 по 28.02.2014 на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля".

За змістом положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто, для відновлення порушеного права в зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав. Порушення вимог Закону рішенням чи діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (частини перша статті 5 КАС України).

Тобто, виходячи з аналізу вищезазначеної правової норми, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Визнання протиправними рішення, дій суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цією дією.

При прийнятті рішення по цій справі суд керується принципами адміністративного судочинства, зокрема, принципом офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого суд не обмежується тільки документами та заявами про докази, які внесені сторонами, а також здійснює дослідження обставин у справі за власною ініціативою, у тому числі з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Факт роботи позивача на роботах із шкідливими та важкими умовами праці підтверджено матеріалами справи.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відмовляючи у призначенні пільгової пенсії за віком позивачу відповідач порушив його право на призначення пільгової пенсії за Списком №1, тому, з метою захисту пенсійних прав позивача позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1536,80 грн., сплаченого згідно квитанції №83 від 08.07.2019.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи - періоди роботи з 18.06.1992 по 30.09.1992, з 22.02.1993 по 22.03.1993, з 01.01.2011 по 28.02.2014 на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля", до страхового і пільгового стажу періоди роботи - з 01.03.2014 по 21.11.2016 на шахті "Вуглегірська" державного підприємства "Орджонікідзевугілля" та з 01.10.2017 по 28.02.2019 на шахті "Великомостівська" державного підприємства "Львіввугілля".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Тернопільської області ОСОБА_1 призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 17.03.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1536 (одну тисячу п'ятсот тридцять шість) грн. 80 (вісімдесят) коп. згідно квитанції №83 від 08.07.2019.

Реквізити учасників справи:

позивач ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 )

відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 30 вересня 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.