17 вересня 2019 року м.Житомир справа № 240/7685/19
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Майстренко Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Миськової О.В.
та за участю: позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позов, у якому просить:
- визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в нарахуванні компенсації втрати частини доходів;
- зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів пенсії у зв'язку з порушенням строків їх виплати, починаючи з квітня 2018 року по день фактичної виплати пенсії, виходячи з розміру - 14567,42 грн.
- стягнути з Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача судовий збір у розмірі 768,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 було здійснено йому перерахунок пенсії. Загальна сума виплат становить 14567,42 грн., виплачена частина заборгованості за період з 30.11.2018 р. по 31.03.2019 р. становить лише 6035,83 грн. та 1497,00 грн. пенсії за квітень 2019 року, які він отримав 19.04.2019.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 відкрите провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 03.07.2019 суд перейшов із розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у даній адміністративній справі на 30.07.2019 о 12:00.
Підготовче засідання, призначене на 30.07.2019, відкладено на 17.09.2019 у зв'язку з неявкою учасників справи та задоволенням заявленого відповідачем клопотання про відкладення розгляду справи.
У відзиві на позов відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області заявлено клопотання про заміну відповідача у справі №240/7685/19 - Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у зв'язку з припиненням Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Протокольною ухвалою суду від 17.09.2019 замінено неналежного відповідача у справі - Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Ухвалою суду від 17.09.2019 закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі, на 17.09.2019 о 10:30.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 у справі №0640/3737/18, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2018, позов задоволено. Зобов'язано Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дня подання заяви.
Позивач звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про нарахування компенсації за несвоєчасну призначену та виплачену пенсію, в якій просить надати йому інформаційну довідку про розмір та нарахування пенсії зі зниженням пенсійного віку, список №1, як ліквідатору 3 категорії, та розмір компенсації за втрату частини грошових доходів у вигляді недоплаченої пенсії помісячно.
Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 03.04.2019 №3978/02.1, розглянувши заяву ОСОБА_1 , повідомило його про те, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 у справі №0640/3737/18 набрало законної сили 30.11.2018. Загальна сума до виплати становить: 14567,42 грн. Також повідомило, що у квітні 2019 року він отримає 6035,83 грн. - це сума коштів з 30.11.2018 по 31.03.2019 та 1497,00 грн. - пенсія за квітень 2019 року. Пенсія призначена відповідно до норм чинного законодавства.
Разом з тим, відповідач у листі від 09.04.2019 №4399/07, розглянувши заяву ОСОБА_1 , повідомив останнього про те, що пенсія згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 у справі №0640/3737/18, яке набрало чинності 30.11.2018, призначена відповідно до норм чинного законодавства.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Компенсація втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати регулюється нормами Закону України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (далі - Закон №2050-ІІІ), а також Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок №159).
Так, за статтею 1 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Зі змісту цієї норми випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
За приписами ст. 2 Закону №2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Із наведеного вбачається, що нарахування компенсації здійснюється у разі, зокрема, коли суми невиплаченої пенсії з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, були нарахованими.
При цьому слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Відповідно до п. 1 Порядку №159 його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Пунктом 2 Порядку №159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Згідно абзацом першим п.4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Детальний перелік грошових доходів, що підлягають компенсації, наведено у п.3 Порядку №159, яким встановлено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:
- пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);
- соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);
- стипендії;
- заробітна плата (грошове забезпечення).
Отже, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, які вже були нараховані.
Таким чином, основною умовою для виплати громадянам передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів. При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи за виконанням судового рішення.
Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1-3 Закону України №2050-ІІІ, окремих положень Порядку №159 дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми попередньо нараховані, але не виплачені.
Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 21.06.2018 (№523/1124/17) та від 03.07.2018 (справа №521/940/17).
Узагальнюючи наведене, суд вважає, що виплата пенсії, у тому числі (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат) відноситься до соціальних виплат і не має разового характеру, тому підлягають до компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Як вже було зазначено раніше, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 у справі №0640/3737/18, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2018, позов задоволено. Зобов'язано Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дня подання заяви.
Однак, часткова виплата пенсії, нарахованої на виконання вказаного рішення суду, яке набрало законної сили 30.11.2018, відбулась лише 19.04.2019.
Статтею 3 Закону України №2050-ІІІ визначено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Відповідно до статті 6 цього закону компенсацію виплачують за рахунок: власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян; коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету; коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
Стосовно періоду, за який підлягає нарахуванню та виплаті компенсація втрати частини доходів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 у справі №0640/3737/18 набрало законної сили 30.11.2018.
Отже, період за який підлягає нарахуванню та виплаті компенсація втрати частини доходів відповідачем становить: з 30.11.2018 по 19.04.2019, виходячи з суми 14567,42 грн., та з 20.04.2019 по день фактичної виплати пенсії, виходячи із суми 8531,59 грн. (залишок невиплаченої пенсії). Саме такий розрахунок був повідомлений відповідачем позивачу.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні компенсації втрати частини доходів.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати неотриманої пенсії, починаючи з 30.11.2018 по 19.04.2019, виходячи з суми 14567,42 грн., та з 20.04.2019 по день фактичної виплати пенсії, виходячи із суми 8531,59 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складене 27 вересня 2019 року
Суддя Н.М. Майстренко