про залишення позовної заяви без руху
27 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2864/19
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Димарчук Т.М., одержавши позовну заяву Ковельського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправними та скасування постанов,
Ковельський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області звернувся з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправними та скасування постанов в.о. заступника начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Куляші О.О. від 24.05.2019 про передачу виконавчих проваджень, які були надіслані листами Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області №03-1-25/2484, №03-1-25/2485, №03-1-25/2488 від 24.05.2019.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.
За правилами частини четвертої статті 5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Як передбачено пунктами 4, 5, 9 частини п'ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Суд звертає увагу, що у тексті позовної заяви позивачем, як суб'єктом владних повноважень, не наведено норм Конституції та законів України, якими передбачено право міськрайонного відділу державної виконавчої служби оскаржувати постанови управління державної виконавчої служби до адміністративного суду. Якщо цей позов подано позивачем, який не вважає себе суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах, то у такому випадку в тексті позовної заяви повинно бути викладено обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод, інтересів позивача.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
За приписами частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 № 2629-VIII з 01.01.2019 установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921,00 грн.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України “Про судовий збір” у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з позовної заяви позивач просить визнати протиправними та скасувати три постанови від 24.05.2019, які були надіслані листами Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області №03-1-25/2484, №03-1-25/2485, №03-1-25/2488 від 24.05.2019.
Відтак, дана позовна заява, у якій заявлені три позовні вимоги немайнового характеру, повинна бути оплачена судовим збором в сумі 5 763,00 грн (1921,00 грн х 3 = 5763,00 грн).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України, частини другої статті 4 Закону № 3674-VI, до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору в сумі 5 763,00 грн або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою, другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За приписами частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як вбачається із позовної заяви, позивач просить визнати протиправними та скасувати три постанови від 24.05.2019, які були надіслані листами Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області №03-1-25/2484, №03-1-25/2485, №03-1-25/2488 від 24.05.2019 та надійшли до Ковельського міськрайонного відділу 27.05.2019.
Таким чином, про порушення своїх прав та інтересів позивач дізнався 27.05.2019, а до Волинського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся лише 23.09.2019, тобто з пропуском тримісячного строку, встановленим частиною 2 статті 122 КАС України.
Позивач не обґрунтував поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду і не заявив клопотання про поновлення такого строку.
Таким чином, позивачу необхідно заявити клопотання про поновлення строку звернення до суду та надати докази поважності причин пропуску такого строку.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
нової редакції позовної заяви (разом з її копіями відповідно до кількості учасників справи), у якій обґрунтувати, якими нормами Конституції та законів України передбачено право міськрайонного відділу державної виконавчої служби оскаржувати постанови управління державної виконавчої служби до адміністративного суду;
обгрунтувати дотримання строку звернення до суду з цим позовом або ж звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до суду, вказавши підстави для поновлення строку та додавши докази поважності причин його пропуску;
документу про сплату судового збору в розмірі 5 763,00 грн.
Керуючись статтями 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву Ковельського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови, визнання дій правомірними залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Т.М. Димарчук