Виноградівський районний суд Закарпатської області
___________________________________________________________________________________________________ Справа № 299/1286/19
(заочне)
23.09.2019 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючого - судді Левка Т.Ю., секретар судового засідання - Роман К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Виноградів цивільну справу за позовом Виноградівської міської ради Закарпатської області до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки,
Виноградівська міська рада Закарпатської області звернулася до Виноградівського районного суду Закарпатської області із позовною заявою до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 27.08.2018 року Виноградівська міська рада звернулася з листом №02-13/1296 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області у якому просить провести перевірку факту самовільного зайняття земельних ділянок, в тому числі, земельної ділянки площею 00,0061 га, що прилягає до земельної ділянки в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2121210100:00:001:0184, площею 0,051 га власником якої є ОСОБА_1 10 жовтня 2018 року було проведено обстеження земельної ділянки площею 0,0061 га в АДРЕСА_1 з земельною ділянкою по АДРЕСА_1 » та встановлено факт самовільного зайняття обумовленої ділянки громадянкою ОСОБА_1 , що підтверджується актом обстеження земельної ділянки №698-ДК/АО/10/01/-18 та актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства №698-ДК/АП/09/01/-18. У зв'язку з виявленим порушенням на відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення №698-ДК/0Пр/07/01/-18 в якому також зафіксовано розмір матеріальної шкоди заподіяного правопорушенням та винесено припис №698-ДК/0162Пр/03/01/-18, яким зобов'язано вжити заходів для усунення порушення вимог земельного законодавства до 10.11.2018 року. 24.10.2018 року постановою про накладення адміністративного стягнення №698-ДК/0По/08/01/-18 на відповідача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу та зобов'язано сплатити завдану шкоду, яку було сплачено 29.10.2018 року.
22.01.2019 року старшим державним інспектором складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №22-Д12/821А-П/09/01/-19 та протокол про адміністративне правопорушення №22-ДК/0036П/07/01/-19, яким встановлено факт невиконання вимог припису від 10.10.2018 року, а саме не звільнено самовільно зайняту земельну ділянку. Крім того, 22.01.2019 року винесено припис №22-ДК/0044Пр/03/01/-19, яким зобов'язано громадянку ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку до 22.02.2019 року. По результату розгляду протоколу від 22.01.2019 року державним інспектором 29.01.2019 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №22-ДК/0036По/08/01/-19 на громадянку ОСОБА_1 До 22.02.2019 року вимоги припису відповідачем так і не виконано, тобто наявний факт самовільного зайняття громадянкою ОСОБА_1 (мешканкою АДРЕСА_1 ) земельної ділянки площею 0,0061 га, яка прилягає до земельної ділянки в АДРЕСА_1 , що є порушенням законодавства України.
Відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. У відповідача ж відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 0,0061 га, яка прилягає до земельної ділянки в АДРЕСА_1 , що ще раз підтверджує факт самовільного зайняття земельної ділянки.
У зв'язку з цим позивач просив зобов'язати відповідача звільнити та повернути Виноградівській міській раді самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,0061 га, яка знаходиться в адміністративних межах м. Виноградів (прилягає до земельної ділянки в АДРЕСА_1 за кадастровим номером 2121210100:00:001:0184), а також стягнути з відповідача судовий збір.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, однак подав заяву, в якій просив розгляд справи провести без його участі, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити з підстав наведених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_1 будучи належним чином, своєчасно повідомленою про день, час та місце розгляду справи в порядку ч.11 ст.128 ЦПК України шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, з невідомих суду причин в судове засідання не з"явилася і від неї не надійшло жодного клопотання про відкладення слухання справи або поважні причини неявки. Відзив на позові відповідач не подала.
Відтак, у відповідності до порядку, встановленого ст. ст. 223, 280, 281 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, та враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін, суд приходить до висновку, що позовна заява є підставною та підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлені ті обставини на які посилається позивач в своїй заяві.
Так, в судовому засіданні встановлено, що 27.08.2018 року Виноградівська міська рада звернулася з листом №02-13/1296 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області у якому просить провести перевірку факту самовільного зайняття земельних ділянок, в тому числі, земельної ділянки площею 00,0061 га, що прилягає до земельної ділянки в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2121210100:00:001:0184, площею 0,051 га власником якої є ОСОБА_1
10 жовтня 2018 року було проведено обстеження земельної ділянки площею 0,0061 га в АДРЕСА_1 з земельною ділянкою по АДРЕСА_1 » та встановлено факт самовільного зайняття обумовленої ділянки громадянкою ОСОБА_1 , що підтверджується актом обстеження земельної ділянки №698-ДК/АО/10/01/-18 та актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства №698-ДК/АП/09/01/-18.
У зв'язку з виявленим порушенням на відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення №698-ДК/0Пр/07/01/-18 в якому також зафіксовано розмір матеріальної шкоди заподіяного правопорушенням та винесено припис №698-ДК/0162Пр/03/01/-18, яким зобов'язано вжити заходів для усунення порушення вимог земельного законодавства до 10.11.2018 року. 24.10.2018 року постановою про накладення адміністративного стягнення №698-ДК/0По/08/01/-18 на відповідача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу та зобов'язано сплатити завдану шкоду, яку відповідачем було сплачено 29.10.2018 року.
22.01.2019 року старшим державним інспектором складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №22-Д12/821А-П/09/01/-19 та протокол про адміністративне правопорушення №22-ДК/0036П/07/01/-19, яким встановлено факт невиконання вимог припису від 10.10.2018 року, а саме не звільнено самовільно зайняту земельну ділянку. Крім того, 22.01.2019 року винесено припис №22-ДК/0044Пр/03/01/-19, яким зобов'язано громадянку ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку до 22.02.2019 року. По результату розгляду протоколу від 22.01.2019 року державним інспектором 29.01.2019 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №22-ДК/0036По/08/01/-19 на громадянку ОСОБА_1 До 22.02.2019 року вимоги припису відповідачем так і не виконано, тобто наявний факт самовільного зайняття громадянкою ОСОБА_1 (мешканкою АДРЕСА_1 ) земельної ділянки площею 0,0061 га, яка прилягає до земельної ділянки в АДРЕСА_1 , що є порушенням законодавства України.
Також 04 квітня 2019 року старшим державним інспектором проведено перевірку з питання виконання вимог повторного припису від 22.01.2019 року. По результатах перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №290-ДК/274/АП/09/01/-19, яким зафіксовано факт невиконання вимог припису №22-ДК/0044Пр/03/01/-19, а саме, самовільно зайняту ділянку площею 0,0061 га відповідачем не звільнено, що є порушенням вимог ст. 152 Земельного кодексу України.
Результати перевірки черговий раз підтверджують факт незаконного самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,0061 га, яка є власністю Виноградівської міської ради та небажання відповідача звільнити останню, а також повернути власнику чим відповідач порушує гарантоване Конституцією і законодавством України непорушне право власності.
Суд констатує, що правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовані нормами Земельного кодексу України та Цивільного кодексу України.
Так, згідно зі статтею 13 Конституції України, земля, її надра, атмосфера, повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування.
Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено виключно до компетенції міських рад. Статтею 116 Земельного кодексу України унормовано, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 125 вказаного Кодексу право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
За відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування, юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності (абзац третій п.2.1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" №6 від 17.05.2011р.).
Відповідно до положень ст. 90 ЗК України власники земельних ділянок мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Частиною 2 ст. 152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Такий захист здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, а також відшкодування заподіяних збитків.
Відповідно до ст. 387 ЦК України, власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Пунктом б. ч.1 ст. 211 та ст. 212 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема за самовільне зайняття земельних ділянок. Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням і охороною земель визначені Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель". Згідно зі статтею 1 вказаного Закону самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Частиною 2 ч. 3 ст. 152 ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; відшкодування заподіяних збитків.
Суд констатує, що доводи, на які посилається позивач, як на підставу позову, належним чином обґрунтовані та ґрунтуються на законі.
Суд погоджується з твердженням позивача, що умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки. У відповідача відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 0,0061 га, яка прилягає до земельної ділянки в АДРЕСА_1 , що фактично підтверджує факт самовільного зайняття земельної ділянки.
За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. З матеріалів справи вбачається, що позивач сплатив 1921 грн судового збору, а відтак, з урахуванням вищенаведеного понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 18, 81, 141, 259, 263-265, 280, 281 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги задоволити.
Зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_2 , мешканку АДРЕСА_1 , звільнити та повернути Виноградівській міській раді самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,0061 га, яка знаходиться в адміністративних межах м. Виноградів (прилягає до земельної ділянки в АДРЕСА_1 / АДРЕСА_1 за кадастровим номером 2121210100:00:001:0184).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Виноградівської міської ради судові витрати в розмірі 1921,00 грн. (тисячу дев'ятсот двадцять однієї гривні 00 копійок) судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Виноградівського районного суду Закарпатської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
ГоловуючийТ. Ю. Левко