18.09.2019 227/2367/19
(заочне)
18 вересня 2019 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Хандуріна В.В.,
при секретарі Сухіній О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля в порядку спрощеного позовного провадження та заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
Представник позивача звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, в обґрунтування якої зазначив, що ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася 17 жовтня 2014 року до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. 03 листопада 2014 року відповідач звернулася до установи уповноваженого банку з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Згідно звернень заявниці була призначена допомога у розмірі: 1326,00 грн. з 03.11.2014 по 02.05.2015 року; 1326,00 грн. з 03.05.2015 по 02.11.2015 року; 1326,00 грн. з 24.11.2015 по 04.05.2016 року; 1326,00 грн. з 24.05.2016 по 23.11.2016 року; 1326,00 грн. 15.11.2016 по 14.05.2017 року (з урахуванням виплачених сум); 1326,00 грн. з 16.05.2017 по 15.11.2017 року; 1326,00 грн. з 15.08.2017 по 31.08.2017 року (з урахуванням виплачених сум); 2210,00 грн. з 01.09.2017 по 15.11.2017 року. Останнє звернення відповідача до установи уповноваженого банку АТ «Ощадбанк» з заявою щодо призначення допомоги відбулося 21.11.2017 року. При перевірці інформації, наданої відповідачем в заявах щодо відсутності у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, було з'ясовано, що чоловік відповідача є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 . Разом з тим, згідно з п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зміни до якого були внесені Постановою КМУ № 370 від 31.05.2017 року, яка набрала чинності 03.06.2017 року, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Оскільки м. Добропілля не відноситься до вищезазначених населених пунктів, відповідач не має права на отримання щомісячної адресної допомоги. Враховуючи викладене, у призначенні допомоги за заявою відповідача від 21.11.2017 року було відмовлено рішенням управління від 11.01.2018 року. Позивачем було зроблено розрахунок надміру виплачених коштів за період з 03.06.2017 року по 15.11.2017 року, сума яких складає 9414,60 грн., у зв'язку з тим, що за вказаний період відповідач не мав права на отримання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв'язку з наданням недостовірної інформації. Добровільно зазначена сума коштів відповідачем не була повернута, у зв'язку з чим позивач просив стягнути на його користь з відповідача зазначену суму коштів, а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 гривень.
В судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце розгляду цивільної справи повідомлялись належним чином, від представника позивача до суду надійшла заява з проханням розглянути справу без його участі, від відповідача жодних заяв або доказів поважності неявки до суду не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 223, 280 ЦПК України, суд вважає, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, а тому, за згодою позивача, є підстави для заочного розгляду справи у відсутність відповідача, на підставі наявних у справі доказів, направивши після розгляду справи копію рішення за місцем реєстрації відповідача.
Суд вважає за можливе розглянути цивільну справу в порядку заочного розгляду у відсутності відповідача на підставі доказів, що маються в матеріалах справи.
Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне:
Згідно довідки від 20.11.2017 року № 176 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала за адресою: АДРЕСА_3 , перемістилася з тимчасово окупованої території та зареєструвалася за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13).
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, відповідач ОСОБА_1 зверталася до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради із заявами про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 20-23).
На підставі поданих відповідачем заяв рішеннями Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради призначалася допомога: з 24.05.2016 по 03.11.2016 року - 1326,00 грн. (а.с. 19), з 15.11.2016 по 14.05.2017 року - 1326,00 грн. (а.с. 18), з 15.08.2017 по 31.08.2017 року - 1326,00 грн., з 01.09.2017 по 15.11.2017 року - 2210,00 грн. (а.с. 16).
Рішенням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 23.01.2018 року № 603164 у призначенні допомоги ОСОБА_1 було відмовлено з 15.08.2017 року, так як у члена сім'ї є у володінні житлове приміщення, розташоване в регіоні, іншому ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичних операцій (а.с. 7).
Згідно розпорядження від 24.01.2018 року гр. ОСОБА_1 було закрито о/р 603164 з 01.02.2018 року, так як у члена сім'ї є у володінні житлове приміщення, розташоване в регіоні, іншому ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, допомогу виплачено по 15.11.2017 року (а.с. 12).
Відповідно до ст. 2 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 було затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Пунктом 2 зазначеного Порядку в редакції, яка діяла на момент першого звернення відповідача до позивача з заявою та призначення позивачем адресної допомоги відповідачу, було встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно п. 3 зазначеного Порядку в редакції, яка діяла на момент першого звернення відповідача до позивача з заявою та призначення позивачем адресної допомоги відповідачу, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Постановою Кабінету Міністрів України № 370 від 31.05.2017 року «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 і від 22 вересня 2016 р. № 646» абзац другий пункту 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг було викладено в новій редакції, а саме визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Зазначені зміни набрали чинності 03.06.2017 року.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, виплата допомоги відповідачу здійснювалася і після набрання чинності зазначеною нормою, а саме до 15.11.2017 року.
Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради було зроблено запит для отримання відомостей щодо наявності відомостей в Державних реєстрах про нерухоме майно, яке перебуває у власності заявниці ОСОБА_1 та членів її родини. Згідно відомостей з реєстру прав власності на нерухоме майно власником нерухомого майна, а саме 1/2 квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , є ОСОБА_2 (а.с. 10-11).
Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради на адресу відповідача ОСОБА_1 було направлено повідомлення про відшкодування коштів надміру виплачених коштів допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 03 червня 2017 року по 15 листопада 2017 року (а.с. 5). Проте, як зазначив позивач в своїй заяві, відповідачем добровільно сума в розмірі 9014,60 грн. відшкодована не була. В той же час, в матеріалах справи міститься копія заяви відповідача на ім'я начальника УСЗН Добропільської міської ради із зобов'язанням повернути суму надміру сплачених коштів в розмірі 9014,60 грн. протягом 6 місяців (а.с. 6).
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов'язана у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи, що позовні вимоги були задоволені в повному обсязі, суд приходить до висновку, що з відповідача на зазначений позивачем розрахунковий рахунок необхідно стягнути сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1921,00 грн.
На підставі вищевикладеного, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505, керуючись ст.ст. 5, 10, 81, 258-259, 263-265, 268, 273, 280-282, 354 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Ворошиловським РВ Донецького МУ ГУМВС України в Донецькій області 16 лютого 2012 року, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , та зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, ЄДРПОУ 25954002, на р/р 35219008049465, Держказначейська служба України м. Київ, МФО 820172, суму надміру сплачених державних коштів за період з 03 червня 2017 року по 15 листопада 2017 року у розмірі 9014 (дев'ять тисяч чотирнадцять) гривень 60 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Ворошиловським РВ Донецького МУ ГУМВС України в Донецькій області 16 лютого 2012 року, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , та зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, ЄДРПОУ 25954002, р/р 35411071049465, ГУ ДКСУ Донецької області, МФО 834016, витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.
Направити відповідачу копію заочного рішення суду в порядку, передбаченому ст. 272 Цивільного процесуального кодексу України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя В.В. Хандурін
18.09.2019