17 вересня 2019 року м. Житомир справа №240/9053/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій, з підстав не перерахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області пенсії згідно оновленої довідки, просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ В Житомирській обл. по відмові у перерахунку пенсії згідно оновленої довідки з посадовим окладом 5640,00 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській обл. перерахувати пенсію з 01.01.2018 з урахуванням: посадового окладу в розмірі 5640,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 1150,00 грн, тарифного розряду за посадою 28, тарифного коефіцієнту 3.2); окладу за військовим званням (майор)-1340,00грн; надбавки за вислугу років-50% - 3490,00грн; надбавки до пенсії: 363,00грн -бойові дії в інших країнах, учасник бойових дій; 40,00грн -учасник бойових дій; 508,20грн - особливі заслуги, 35% ст.1 п.п 2-5 закону.
В обгрунтування позову вказує, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 в справі №240/6074/18 зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується з 01.01.2018 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу в розмірі 5640,00 грн. 20.05.2019 Житомирський ОВК направив до Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку із зміненим посадовим окладом 5640,00 грн. 29.05.2019 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду з проханням перерахувати пенсію згідно оновленої довідки, але листом від 05.06.2019 за № К-2440 отримав відмову, мотивовану рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким було скасовано п.1 та п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та відсутністю нового порядку врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби. Вважає відмову протиправною, оскільки оновлена довідка була направлена до відповідача згідно рішення суду і підлягає виконанню.
Ухвалою від 04.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.
26.07.2019 відповідачем надіслано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що рішенням суду Житомирського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 в справі №240/6074/18 не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вчиняти будь-які дії щодо перерахунку пенсії, а тому відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, якому відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначена пенсія за вислугу років та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 22.03.2007.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу з 01.01.2018 було проведено перерахунок розміру раніше призначеної пенсії згідно довідки ХЗ 66722, виходячи із зазначеного в ній посадового окладу в розмірі 4930 грн та з урахуванням надбавок до пенсії: 363,00 грн -учасник бойових дій в інших країнах; 40,00 грн - учасник бойових дій; 508,20 грн - за особливі заслуги.
Не погодившись із правильністю зазначеного в цій довідці посадового окладу, позивач звернувся до суду із позовом, за результатами розгляду якого, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 в справі №240/6074/18 визнано неправомірними дії Житомирського ОВК щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії в частині зазначення посадового окладу в розмірі 4930,00 грн; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується з 01.01.2018 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу в розмірі 5640,00 грн.
Рішення суду набрало законної сили 03.04.2019.
На його виконання, 20.05.2019 Житомирський ОВК направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку, в якому зазначив посадовий оклад в розмірі 5640,00 грн.
Проте, 30.05.2019, відповідач повернув оновлену довідку без відпрацювання на адресу Житомирського ОВК, оскільки остання видана на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пункти 1 та 2 якої були визнані протиправними та нечинними згідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.
29.05.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду з проханням перерахувати пенсію згідно оновленої довідки.
Листом від 05.06.2019 за № К-2440 позивач отримав відмову ГУ ПФУ в Житомирській області в перерахунку пенсії. У відмові відповідач зазначив, що на даний час Кабінетом Міністрів України не визначено новий порядок врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій та її виплати відповідно до Закону, а пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Постанова №103) визнані протиправними та нечинними згідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.
Вказаний лист слугував підставою для звернення позивача із цим позовом до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
В статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) визначено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Грошове забезпечення було підвищено постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
При цьому, згідно п.5 Порядку № 45, в редакції до 05.03.2019 без врахування змін, внесених Постановою КМУ № 103, які визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, посадового окладу.
Як зазначалось раніше, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 в справі № 240/6074/18 зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується з 01.01.2018 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу в розмірі 5640,00 грн.
Вказана довідка була направлена Житомирським ОВК до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що вбачається із листа відповідача від 05.06.2019 №К-2440.
За таких обставин, у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області після отримання довідки від 20.05.2019 №ХЗ66722 виник обов'язок на підставі рішення суду та у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та порядку № 45 перерахувати пенсію.
Крім того, слід додатково наголосити, що така довідка була направлена не на виконання Постанови № 103, а саме на виконання рішення суду, яким було визначено посадовий оклад позивача в розмірі 5640 грн для перерахунку його пенсії.
Проте, відповідач, не виконуючи норми чинного законодавства послався на втрату чинності пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та відсутність нового порядку врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби.
Водночас такі посилання є безпідставними з огляду на чинність приписів Порядку №45 та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Що стосується посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відзиві на відсутність рішення суду, яким його зобов'язано перерахувати пенсію ОСОБА_1 , то воно є необгрунтованим, оскільки чинними нормативно-правовими актами не передбачено задіяння судів в процедурі перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ В Житомирській області по відмові у перерахунку пенсії згідно довідки від 20.05.2019 №ХЗ66722 з посадовим окладом 5640,00 грн та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати пенсію з 01.01.2018 з урахуванням посадового окладу в розмірі 5640,00грн, є обґрунтованими.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 258, 261-263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), третя особа Житомирський обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки від 20.05.2019 №ХЗ66722, у якій зазначено посадовий оклад в розмірі 5640,00 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 20.05.2019 №ХЗ66722 про розмір грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу в розмірі 5640,00 грн; окладу за військовим званням (майор) - 1340,00 грн; за вислугу років - 3490,00 грн та надбавок до пенсії: 363,00 грн -учасник бойових дій в інших країнах; 40,00 грн - учасник бойових дій; 508,20 грн - за особливі заслуги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова