Постанова від 04.09.2019 по справі 398/2957/19

Справа №: 398/2957/19

провадження №: 3/398/947/19

ПОСТАНОВА

Іменем України

"04" вересня 2019 р. суддя Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області Орловський В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Олександрії справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 212-15 КУпАП,

встановив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 30 липня 2019 року за результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Звіт), поданого політичною партією “Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина” (далі Партія) за І квартал 2019 року, встановлено, що Партією 22 березня 2019 року отримано внесок від ОСОБА_1 в сумі 1136000,00 грн. Відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 5 липня 2019 року №11162/5/99-99-17-02-16 за даними інформаційної системи органів ДФС станом на 22.03.2019 року у ОСОБА_1 обліковувався податковий борг у сумі 323,52 грн. Своїми діями ОСОБА_1 порушила п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону України “Про політичний партії України”. Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ст. 212-15 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, була належним чином повідомлена про дату та час судового засідання, про причини неявки не повідомила. 4 вересня 2019 року від захисника ОСОБА_1 - адвоката Ковальова І.А. надійшло пояснення у справі про адміністративне правопорушення, в яких він зазначає, що свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення ОСОБА_1 не визнає. Станом на дату внесення коштів на підтримку політичної партії ОСОБА_1 не знала та не могла знати про наявність у неї непогашеної податкової заборгованості, оскільки не була у встановленому законом порядку повідомлена про наявність у неї податкового боргу. Так у поясненнях адвоката зазначено, що ключовою обставиною при вирішенні справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП, є наявність податкового боргу, який, як вбачається з положень п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14, пп. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 ПП України, виникає на наступний день після спливу строків для сплати платником податків узгодженого грошового-податкового зобов'язання. Як вбачається з матеріалів справи, сума податкового боргу ОСОБА_1 станом на дату здійснення внеску на підтримку політичної партії була нижчою за 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з огляду на що (податкове повідомлення-рішення) ОСОБА_1 не вручалось.Зазначені обставини свідчать про відсутність у ОСОБА_1 станом на час здійснення внеску на підтримку політичної партії не погашеного податкового боргу, що виключає притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 212-15 КУпАП. З огляду на вищезазначене, представник ОСОБА_1 адвокат Ковальов І.А. просить закрити провадження відносно ОСОБА_1 по справі про притягнення останньої складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення. Розгляд справи просить проводити без його участі та без участі ОСОБА_1

Представник НАЗК у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 3 вересня 2019 року Відділ обробки та реєстрації вхідної кореспонденції Управління документального забезпечення та контролю НАЗК надіслали до суду акт, в якому зазначено, що судова повістка не підписана суддею Орловським.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 212-15 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії,порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.

Відповідно до Звіту політичної партії про майно, доходи та витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2019 року, встановлено, що Політичною партією “Всеукраїнське об'єднання “Батьківщина” 22 березня 2019 року отримано внесок від ОСОБА_1 в сумі 1136000,00 грн.

Згідно з банківською випискою ПАТ «МЕГАБАНК» ОСОБА_1 здійснила внесок через ПуАТ “КБ “АКОРДБАНК”, номер розрахункового документа 3291694К, з призначенням платежу «грошовий внесок на користь політичної партії».

Відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 5 липня 2019 року №11162/5/99-99-17-02-16 за даними інформаційної системи органів ДФС станом на 22.03.2019 року у ОСОБА_1 обліковувався податковий борг у сумі 323,52 грн.

Згідно з ч. 3 ст. 14 Закону України “Закону України” надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій та державного фінансування статутної діяльності.

Частиною четвертою цієї статті визначено, що внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку політичної партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її зареєстрованою в установленому порядку місцевою організацією, пов'язаною особою політичної партії чи її місцевої організації, висунутим політичною партією чи її місцевою організацією кандидатом на виборах народних депутатів України,виборах Президента України, місцевих виборах (шляхом перерахування або переказування до виборчого фонду на відповідних виборах) або надані політичній партії, зареєстрованій в установленому порядку місцевій організації політичної партії, пов'язаній особі політичної партії чи її місцевої організації, висунутому політичною партією чи її місцевою організацією кандидату на виборах народних депутатів України, виборах Президента України місцевих виборів (шляхом перерахування або переказування до виборчого фонду на відповідних виборах).

Відповідно до ч. 6 ст. 14 Закону України “Про політичні партії України” політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, зобов'язані відкрити рахунки в установах банків України, на які перераховуватимуться всі кошти у безготівковій формі, які набуватимуться політичною партією чи її місцевою організацією.

Частина 8 ст. 1 Закону України “Про політичні партії України” визначає, що грошові внески на користь політичної партії, місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, здійснюються через банківські операції.

Пунктом 8 частини 1 стаття 15 Закону України “Про політичні партії України”передбачено, що не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.

Відповідно до підпункту 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг, це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з п. п. 266.10.1 ст. 266.10 ПК України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Момент виникнення податкового боргу визначається наступним днем після спливу строків для сплати платником податків узгодженого грошового/податкового зобов'язання.

За таких обставин, суд вважає, що при розгляді справи про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП, відповідно до якої особа звинувачується в тому, що маючи несплачений податковий борг здійснила внесок політичній партії необхідно встановити наявність такого податкового боргу, який виникає на наступний день після спливу строків для сплати платником податків узгодженого грошового/податкового зобов'язання.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що мала місце процедура узгодження грошового зобов'язання, платнику було встановлено строк для погашення такого зобов'язання, а отже ОСОБА_1 знала та/або повинна була знати про його існування. Тобто, відсутні докази, що ОСОБА_1 , здійснюючи внесок 20 грудня 2018 року на користь політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», усвідомлювала наявність у неї податкового боргу.

Відповідно до ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі ст. ст. 251 КУпАП Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.

Відповідно до ст 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Отже, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, виходячи з його правової природи та завдання, уповноважена особа має всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, зокрема на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість, а тому, з урахуванням принципів і загальних засад Кодексу України про адміністративні правопорушення, практики Європейського Суду з прав людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.

Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» від 09.06.2011 р., заява №16347/02 та Малофєєва проти Росії» від 30.05.2013 р., заява №36673/04).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, у зв'язку з відсутністю в матеріалах справи про адміністративне правопорушення доказів того, що ОСОБА_1 знала про існування у нього податкового боргу станом на момент здійснення внеску на користь політичної партії, суддя вважає, що доказами, наявними в матеріалах справи, не підтверджено наявність події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП, в діях ОСОБА_1 у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись ст. 212-15, п. 1 ч. 1 ст. 247,ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя

постановив:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення, особами, які були не були присутні в судовому засіданні протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Орловский В.В.