Рішення від 20.09.2019 по справі 360/3376/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

20 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3376/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Захарової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 серпня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 27.05.2019 № 6 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах;

2) зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 04.03.2019 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зарахувати до пільгового стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 період роботи з 04.09.1989 по 31.12.1997 у ПАТ «Луганський Трубний завод» в якості оцинкувальника гарячим способом, зарахувати до пільгового стажу період роботи з 31.12.1997 року по 03.06.2006 року у ПАТ «Луганський Трубний завод» в якості оцинкувальника гарячим способом без виключень, до страхового стажу додатково зарахувати по одному року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 у ПАТ «Луганський Трубний завод» в якості оцинкувальники гарячим способом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач досягнувши пенсійного віку та маючи достатньо трудового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, звернувся за призначенням пенсії до відповідача із заявою, надавши всі необхідні документи. Рішенням №6 від 27.05.2019 відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідач визнав підтвердженим загальний стаж роботи 29 років 08 місяців 02 дні, загальний стаж складає більше 25 років. З 04.09.1989 по 03.06.2006 року позивач працював у ПАТ «Луганський Трубний завод» в якості оцинкувальника гарячим способом. Відповідач визнав підтвердженим стаж роботи у ПАТ «Луганський Трубний завод» в якості оцинкувальника гарячим способом лише 06 років 04 місяці 01 день, тобто менше десяти років, у зв'язку з цим відмовив у призначенні пенсії. Пільговий стаж роботи з 04.09.1989 по 31.12.1997 у ПАТ «Луганський Трубний завод» в якості оцинкувальника гарячим способом відповідач не визнав підтвердженим у зв'язку з відсутністю архівних документів. ПАТ «Луганський Трубний завод» знаходилося у місті Луганську, яке згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р віднесені до переліку населених пунктів, на території який органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв'язку з чим позивач не може бути позбавлений права на зарахування вказаних періодів роботи до пільгового стажу, оскільки причини неможливості подання архівних документів не залежить від волі позивача. Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. У оскаржуваному рішенні № 6 від 27.05.2019 відповідач вимоги ч. З ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не виконав.

Ухвалою суду від 20 серпня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк.спр. 1-2).

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 зазначивши, що згідно наданих позивачем документів його страховий стаж складає 29 років 08 місяців 02 дні, в тому числі пільговий стаж 06 років 04 місяці 01 день. Стаж роботи зарахований по 31.12.2018. До пільгового стажу позивача за Списком №1 згідно рішення комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області зараховано період роботи у ПАТ «Луганський трубний завод» в якості оцинкувальника гарячим способом за даними по спеціальному стажу роботи реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) з 01.01.1998 по 29.03.1999 за фактично відпрацьованим часом 09 місяців 19 днів, з 18.05.2000 по 02.04.2006 за фактично відпрацьованим часом 04 роки 08 місяців. Період роботи з 04.09.1989 по 31.12.1997 в якості оцинковувала гарячим способом у ПАТ «Луганський трубний завод» управлінням не зараховані до пільгового стажу у зв'язку з відсутністю архівних документів. Що стосується зарахування періоду з 31.12.1997 по 03.06.2006 року у ПАТ «Луганський трубний завод» відповідач зазначив, що рішенням комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області зараховані періоди роботи з 01.01.1998 по 29.03.1999 та з 18.05.2000 по 02.04.2006 за фактично відпрацьованим часом та за даними спеціального стажу роботи реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) (арк.спр.49-60).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , 04 березня 2019 року звернувся до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком (арк.спр.69).

За наслідком розгляду поданої заяви та доданих до неї документів Білокуракинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області прийнято рішення № 6 від 27.05.2019 позивачу відмовлено в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю достатнього стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 (арк.спр.59-60).

У рішенні № 6 від 27.05.2019 зазначено, що період роботи з 04.09.1989 по 31.12.1997 в якості оцинкувальника гарячим способом у ПАТ «Луганський трубний завод» управлінням не зарахований до пільгового стажу у зв'язку з відсутністю архівних документів (арк.спр.9-10).

Відповідно до записів у трудовій книжці позивача, копія якої міститься в матеріалах справи (арк.спр.12-16), позивач працював в ПАТ «Луганський трубний завод» (перенайменоване: 02.03.1994 з ОП «Луганський трубний завод імені Якубовського» в ЗАТ «Луганський трубний завод»; 20.04.2011 з ЗАТ «Луганський трубний завод» в ПАТ «Луганський трубний завод»:

з 04.09.1989 прийнятий у трубноелектрозварний цех оцинкувальником (наказ ОК №452 від 04.09.1989);

30.03.1994 робоче місце оцинкувальника атестовано за списком №1 (наказ №88к від 30.03.1994;

18.05.2000 повторною атестацією оцинкувальника підтверджено право на список №1 (наказ №39 від 18.05.2000);

03.04.2006 переведений у трубоелектрозварний цех учнем різника холодного металу (наказ №128-ок від 03.04.2006.

З наданого відповідачем відзиву та доданих до відзиву документів виписки ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії) період роботи позивача з 04.09.1989 по 31.12.1997 не зарахований до пільгового стажу позивача (а.с.63-68).

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закон № 1058-IV).

Згідно ст. 8 Закону № 1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 26 зазначеного Закону починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 26 років при призначенні пенсії в період за з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року.

Згідно ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Цім же законом визначені періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон України «Про пенсійне забезпечення», Закон № 1788-ХІІ), положення якої кореспондуються зі ст. 48 Кодексу законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 44 Закону України № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, далі - Порядок № 22-1).

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 п. 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу, Порядок № 637).

За період роботи, починаючи з 1 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1 (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 8 липня 2014 року за № 785/25562, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п. 4.3 Порядку № 22-1).

Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до матеріалів справи позивач 04 березня 2019 року звернувся до управління із заявою про призначення йому пенсії за віком, надавши необхідні документи (арк.спр. 22).

Як встановлено судом, відповідачем не були зараховані до пільгового стажу ОСОБА_1 період його роботи з 04.09.1989 по 31.12.1997 з підстав відсутності архівних документів, що також підтверджується рішенням Комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 26.04.2019 №04/06 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 , в якому зазначено, що заявник не надав документи, видані архівними установами: довідку про заробітну плату, копії документів про проведення атестації робочих місць, копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність) (арк.спр.61-62).

При вирішенні питання щодо правомірності не зарахування до пільгового стажу позивача, що дає йому право на отримання пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV ,періоду його роботи з 04.09.1989 по 31.12.1997 з вищезазначених підстав, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось судом, відповідно до ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи особи, є трудова книжка.

Згідно п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383), для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, - уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

В п. 1 Порядку № 637 закріплено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; пунктом 20 Порядку № 637 також передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Таким чином, основним та достатнім документом (за наявності відповідних записів в ній), що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Лише у випадку, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Суд зазначає, що надана позивачем трудова книжка містить належним чином здійснені записи щодо його роботи у період з 04 вересня 1989 року по 13 березня 2006 року оцинкувальником, зокрема у спірний період 04.09.1989 - 31.12.1997 у ПАТ «Луганський трубний завод».

Записи про цей період роботи засвідчені відповідними печатками підприємства, отже відповідають вимогам пунктів 2.2, 2.4 п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29 липня 1993 року № 58.

Згідно із пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).

Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи у трудовій книжці. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом №1788(статті 13, 62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Відповідач не заперечує, що посада, на якій працював у спірний період позивач, віднесена до Списку № 1.

Трудова книжка позивача містить записи про проведення атестації: наказом по підприємству від №88к від 30 березня 1994 року підтверджено атестацію робочого місця позивача за Списком № 1; наказом 39 від 18 травня 2000 року повторною атестацією робочого місця позивача підтверджено право за Списком №1 (арк.спр.13).

Судом встановлено, що разом з заявою про призначення пенсії від 04.03.2019 відповідачу надавалась уточнююча довідка, що визначає право на пенсію на пільгових умовах, від 25.09.2012 за період з 04.09.1989 по 30.03.1999 про те, що позивач працював повний робочий день оцинкувальником в ПАТ «Луганський трубний завод».

Записами у трудовій книжці підтверджується робота позивача у період з 04.09.1989 по 31.12.1997 на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, і інші документи в даному випадку не повинні додатково вимагатися, а зазначені періоди відповідач повинен був зарахувати до пільгового стажу при призначенні позивачу пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при зверненні позивача до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою від 04.03.2019 було надано всі необхідні документи для зарахування періоду роботи з 04.09.1989 по 31.12.1997 на посаді оцинкувальника ПАТ «Луганський трубний завод» до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, що протиправно не було здійснено і винесено оскаржуване рішення.

Фактично зазначені обставини свідчать про необґрунтованість рішення суб'єкта владних повноважень, що є недотриманням вимог, визначених пунктом 3 частини другої статті 2 КАС України, та є підставою для його скасування.

Відповідно, позовні вимоги позивача в частині визнання рішення Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27 травня 2019 року №6 протиправним та його скасування є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог про зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 31.12.1997 по 03.06.2006 додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) суд зазначає, що рішення відповідача №6 від 27.05.2019 стосується виключно періоду роботи позивача з 04.09.1989 по 31.12.1997, вмотивовано виключно підставами для відмови в призначенні пенсії за вказаний період, як то відсутність архівних документів. При цьому, у рішенні стосовно періоду роботи позивача з 31.12.1997 по 03.06.2006 не зазначено та не надано оцінку наявності чи відсутності підстав для зарахування за вказаний період по одному року за кожний рік стажу роботи відповідно до вимог ст.24 Закону № 1058, не зазначено про зарахування чи не зарахування періоду, про який просить позивач - 31.12.1997 по 03.06.2006 додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботу, а відповідну оцінку можливості врахування до стажу роботи періоду у зазначений спосіб повинен надавати саме відповідач з огляду на його дискреційні повноваження щодо вирішення питань про призначення пенсій, а суд не може самостійно обчислювати пільговий стаж позивача, перебираючи на себе повноваження органу ПФУ.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним): визнати протиправним та скасувати рішення Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 та зобов'язати Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

Також суд зауважує, що обрання такого способу захисту порушеного права позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а, в яких, зокрема, зазначено, що «..Повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах».

Правову позицію, що вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, у зв'язку з чим належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, висловлено Верховним Судом у постанові від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 (реєстраційний номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 72694515).

Відповідно до абзацу 2 частини 4статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при подачі цього позову було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27 травня 2019 року №6 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язати Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (місце знаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, селище міського типу Білокуракине, вулиця Історична, будинок 81, код ЄДРПОУ 41246789) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) від 04 березня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (місце знаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, селище міського типу Білокуракине, вулиця Історична, будинок 81, код за ЄДРПОУ 41246789) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Захарова