Справа №2-а-67/10
іменем України
15 лютого 2010 року. Володимирецький районний суд Рівненської області
під головуванням судді Іванків О.В.,
за участю секретаря судового засідання Кладько Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, -
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 звернулись до суду з адміністративним позовом, в якому просили визнати протиправною відмову відповідача виплатити їм щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірах, передбачених ст..48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та стягнути в їх користь вказану допомогу. В судовому засіданні представник позивачів підтримав позовні вимоги, подав заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивачів.
Представник відповідача проти позову заперечив, в письмових запереченнях зазначив, що розмір допомоги на оздоровлення, яка виплачується позивачам як постраждалим від аварії на ЧАЕС, обчислюється у відповідності до діючого законодавства, зокрема Постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», інших нормативних актів. Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не передбачено видатків на виплату допомоги на оздоровлення у більших розмірах, у зв'язку з чим просив відмовити в задоволенні позову, справу розглянути й його відсутності.
Дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Так, судом встановлено, що позивачі є особами, постраждалими від наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії і перебувають на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області, що підтверджується оглянутими в суді посвідченнями із вкладками встановленого зразка. Також встановлено, що позивач ОСОБА_4 є інвалідом першої групи, позивачі ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_3 є інвалідами другої групи, захворювання яких пов'язано із наслідками аварії на ЧАЕС, позивачі ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_2, ОСОБА_1 є інвалідами третьої групи, захворювання яких пов'язано із наслідками аварії на ЧАЕС. Вказані групи інвалідності, що встановлені позивачам, підтверджуються довідками МСЕК, оглянутими в судовому засіданні, копії яких долучено до справи.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 мають право на отримання щорічної одноразової допомоги на оздоровлення.
Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам другої групи в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, інвалідам третьої групи - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Частиною 5 ст. 48 вищенаведеного Закону передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Згідно ч. 7 ст. 48 вищенаведеного Закону розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
У відповідності до ст..71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
У відповідності із підпунктом 11) пункту 28 р.П. Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. №107-У1 ст..48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було викладено в новій редакції, згідно з якою одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 положення пункту 28 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до п. 6 резолютивної частини цього рішення, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Вказане рішення набуло чинності з 22.05.2008 року.
Таким чином, з 22.05.2008 року відновлено в повному обсязі дію ст..48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка діяла до внесення змін, у зв'язку з чим нарахування та виплата щорічної допомоги на оздоровлення в 2009 році має здійснюватись згідно з положенням вказаного Закону
Посилання відповідача на ту обставину, що призначення і виплата допомоги здійснюється на підстав положень Постанови Кабінету Міністрів №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не приймаються судом до уваги, оскільки дана постанова є підзаконним нормативним актом. Виходячи із загального пріоритету законів над підзаконними нормативними актами, а також у відповідності до ст..9 КАС України, застосуванню підлягають положення закону.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не приймаються до уваги. Суд вважає необхідним визначити, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб'єктами владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, не приймається до уваги. Так, у справах «Кечко проти України» та «Бурдов проти Росії» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За таких обставин та з урахуванням вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд приходить до висновку, що відмова управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації виплатити позивачам щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік, в розмірі кратному розміру мінімальної заробітної плати, виходячи із її розміру на момент виплати, є незаконною, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.9, 11, 17, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати відмову управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації виплатити позивачам ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_2 щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірах, встановлених ст..48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною .
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації в користь позивачів компенсацію за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2009 рік в наступних розмірах:
ОСОБА_4 - в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат,
ОСОБА_3 - в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат,
ОСОБА_5 - в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат,
ОСОБА_6 - в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат,
ОСОБА_8 - в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат,
ОСОБА_10 - в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат,
ОСОБА_1 - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,
ОСОБА_9 - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,
ОСОБА_7 - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,
ОСОБА_2 - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої чинним законодавством України на час виплати.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуюча:
Повний текст постанови оголошено 19 лютого 2010 року