12 березня 2010 року Володимирецький районний суд Рівненської області
під головуванням судді Котик Л.О.
за участю секретаря судового засідання Басик Г.Т.
позивачка не з'явилася
представника відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володимирецькоїї районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд, -
ОСОБА_1 звернулася до Володимирецького районного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Володимирецькоїї районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною, зобов'язання нарахувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 березня 2008 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по даний час.
В поданій заяві просила суд: визнати протиправною відмову відповідача щодо не призначення та виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з подвійного розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6-ти років, як дитині, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи за період з 1 березня 2008 року по 31 грудня 2009 року; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 березня 2008 року по даний час. Справу розглядати у її відсутності
Від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, в яких вказано, що позивачу допомога по догляду за дитиною призначена відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”. Покликаючись на ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 95 Конституції України, ст. 4 Бюджетного кодексу України, вказує, що видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України; положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Закону про Державний бюджет України. Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації забезпечує виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України в законі про Державний бюджет на відповідний рік. Просить відмовити у задоволенні позву, справу розглядати за відсутності представника відповідача.
Розглянувши заяву та доводи викладені відповідачем в запереченні, дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити частково, виходячи із слідуючого:
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, остання є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що стверджується довідкою № 7048 від 15.12.2009 року, виданою Володимирецькою селищною радою..
Позивачу призначена допомога по догляду ща дитиною, згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” .
Відповідно до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (в редакції, що діяла в 2007 році), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом . Дію статті 43 зупинено на 2007 рік - згідно із Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Стосовно ж виплати допомоги по догляду за дитиною у 2008році, то Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI були внесені зміни до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, а зокрема була виключена ст. 43 названого закону, яка передбачала виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 названі вище зміни внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Згідно Прикінцевих положень розділ II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI діє по 31 грудня 2008 року. Порядок і розмір виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2009 році регулюється Законом України « Про державний бюджет на 2009 рік» № 835-VІ від 26.12.2008 року. Зміни до даного Закону не вносилися, його положення не конституційними не визнавалися, а отже вимоги заявниці щодо нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною з 1.01.2009 року по 1.08.2009 р. є безпідставними
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статей відповідних законів, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вищеназваних рішень, а зокрема 09.07.2007 року та відповідно 22.05.2008року.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, в ідповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-V та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 р. № 107-VІ. Становив в період: з 01.10. по 31.12. 2007р. - 470грн.; з 22.05. по 30.06.2008р. - 538грн.;з 01.07. по 30.09.2008р.-540грн.; з 01.10 по 31.12.2008р. - 557грн..
Отже починаючи з 01.03.2008 року позивач набула право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення не трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Згідно із довідками управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації №№ 115\02-04 від 03.02.2010 року № 297 від 14.12.2009 року у період з лютого 2008 року по грудень 2009 року позивач отримала щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2886,90 грн., що є значно меншим ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Позивачка звільнена від сплати судового збору на підставі п. 18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, а відтак, у суду відсутні підстави для застосування вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 задоволити частково.
2. Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації щодо не призначення та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6-ти років, за період з 1 березня по 31 грудня 2009 року.
3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністарції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6-ти років, за період з 1 березня по 31 грудня 2009 року з врахуванням здійснених виплат у зазначені періоди.
4. У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: