Постанова від 16.12.2009 по справі 2а-1279/09

Справа №2а-1279/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2009 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу в Дніпропетровській області в складі:

головуючого - судді Прасолова В.М.

при секретарі - Горбуновій Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради про визнання бездіяльності неправомірною, покладення зобов'язання, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради(далі за текстом “Управління”), в якому просить: визнати бездіяльність Управління у проведенні перерахунку та виплати боргу з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку отримувала на доньку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, у період з травня 2007 року по липень 2009 року протиправними; зобов'язати Управління провести перерахунок суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 травня 2007 року по 1 серпня 2009 року відповідно до прожиткового мінімуму, в розмірі 13968 грн. 38 коп. та сплатити цю суму; зобов'язати Управління проводити виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в подальшому у розмірі прожиткового мінімуму до травня 2010 року.

В обґрунтування позову наводить наступне. Працювала в компанії "Філіпс" на посаді торгового представника, з січня 2007 року пішла у декретну відпустку, і перебуває на обліку в Управлінні та отримує соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку на доньку ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2. В період часу з травня 2007 року по липень 2009 року отримала 3257,62гривні/57,90грн.+99,72грн.+101Д6грн.+103,41 х Зміс+107,73грн.+110,88грн+13 0,00 х 19 міс./, допомоги по догляду за дитиною. З таким розміром нарахованої та виплаченої допомоги згода, вважає його незаконним та таким, що підлягає перерахунку з наступних підстав. Нарахування та сплата допомоги у період з травня 2007 року по липень 2009 року проводилась Управлінням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 "Деякі питання призначення і виплат допомоги сім'ям з дітьми ", ст.ст. 56 ч.2 п.3, 71 п.7 Закону України " Про державний бюджет на 2007 рік" якими було призупинено дію ст. 43 Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та встановлено обмеження суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-х річного віку, яку було встановлено у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та п.25 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до досягнення законодавчих актів України", яким взагалі виключено ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Однак рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року у справі № 1-29/2007 за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України / конституційності положень/ статей 29,36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 статті 71, статей 98,101,103,111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" / справа про соціальні гарантії громадян/ визнано такими, що не відповідають Конституції України зокрема абзац третій частини другої статті 56 та пункт 7 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" та такими, які втратили чинність. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 1-28/2008 за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України / конституційності/ окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61,62,63,66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України / конституційності/ положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4,6-22,24-100 розділу II Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" /справа щодо предмета та змісту закону Про Державний бюджет "України", визнано такими, що не відповідають Конституції України/с неконституційними/, положення статті 67 розділу І ,пунктів 2-4,6-8,10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22,24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Статтею 43 Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Згідно ст. 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" затверджено на 2007 рік для працездатних осіб наступний розмір прожиткового мінімуму : з 1 січня - 525 гривень, з 1 квітня - 561 гривня, з 1 жовтня - 568 гривень. Згідно ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік для працездатних осіб наступний розмір прожиткового мінімуму з 1 січня -633 гривні, з 1 квітня - 647 гривень, з 1 липня - 649 гривень, з 1 жовтня - 669 гривень. Згідно ст. 54 Закону України "Про державний бюджет на 2009 рік" установити прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Відповідно до ч.2 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесення змін до діючих законів не допускається звуження змісту та обсягів існуючих прав і свобод. Відповідно до статті 17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включаються розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку, в період з травня 2007 року по липень 2009 року потрібно було здійснювати відповідно до ст. 43 Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та ст. 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" та ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік в зв'язку з чим її розмір у вище вказаний період мав складати. За 2007 рік: за травень 2007 р. - вересень 2007 р. по 561 грн.; за жовтень 2007 р. - грудень 2007 р. по 568 грн. За 2008 рік: Січень 2008 р.- березень 2008 р. по 633 грн.; за квітень 2008 р. - червень 2008 р. по 647 грн. за липень 2008 р. - серпень 2008 р. по 649 грн.; за вересень 2008 р. - грудень 2008 р. по 669 грн. За 2009 рік: за січень 2009 р. - липень 2009 р. по 699 грн. Не донарахована та не сплачена сума з виплати допомоги по за період з 01.05.2007 року по 01.08.2009 року становить 13943,38 грн., виходячи з розрахунку 17226 грн, /561 грн. х 5міс. + 568 грн. х 3 міс.+ 633 грн. х 3 міс.+ 647 грн. х 3 міс.+ 649 грн. х 3міс. + 669грн. х 3міс. + 699грн. х 7міс./ 3257,62грн. /57,90грн. + 99,72грн. + 101Д6грн. + 103,41 х 3міс + 107,73грн. + 110,88грн + 130,00 х 19 міс. Фактично отримано 3257 грн. 62 коп. Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Управлінні згідно ст.ст.5,10,11 ЗУ "Про місцеве самоврядування в України " є виконавчим органом місцевого самоврядування. Згідно з ст. 54 вищевказаного закону сільська, селищна, міська, районна у місті ( у разі її створення) рада в межах затвердженої нею структури І штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Відділи управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.

У судовому засіданні позивачка позов підтримала повністю, підтвердивши доводи, викладені у позові. Зверталася до Управління з проханням перерахувати виплачені суми. Змінювати, уточнювати, доповнювати позов, подавати додаткові докази не бажає.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час та місце слухання справи належно повідомлявся. При цьому подав письмові заперечення проти позову, згідно виплати допомоги, передбаченої Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" провадиться за рахунок коштів державного бюджету. Таким чином, головним розпорядником бюджетних коштів по КФКіВК 2511050 (субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми) є Міністерство праці та соціальної політики України. Відповідно до вимог частини 2 статті 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про державний бюджет країни на відповідний рік. Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних застрахованих осіб, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Вважає, що позивачкою пропущено строк позовної давності, а саме в період з 1 січня 2007 по 9 липня 2007, оскільки позивачка посилається на рішення Конституційного Суду України у справі № 6-рп/2007 яке набрало чинності лише 09.07.2007 та не має зворотної дії у часі. Крім того дія вказаного рішення Конституційного Суду України припинена разом із втратою чинності Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", тобто 31.12.2007. Прикінцевими положеннями Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме - розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 01.01.2006 - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму. При цьому Прикінцевими положеннями вказаного вище Закону Кабінету Міністрів України доручалося розробити і затвердити порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. 11.01.2007 Постановою Кабінету Міністрів України № 13 затверджено "Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування". Згідно з вищевказаною Постановою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму. Допомога із врахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї призначається на шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Відповідно до пункту 4.3 розділу 4 "Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 (який набрав чинність 01.01.2007) розрахунок розміру та визначення термінів надання конкретних видів допомоги здійснюються в автоматичному режимі шляхом застосування спеціального програмного забезпечення ASOPD, в якому вже попередньо автоматично зазначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому, управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради здійснювало позивачці виплати у розмірах, визначених чинним законодавством. Управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради є органом, який приймає документи від одержувачів соціальних допомог та здійснює перерахування на особові рахунки одержувачів суми соціальних допомог, і аж ніяк не встановлює чи визначає розмір самої соціальної допомоги. Проведення виплати допомоги у підвищених розмірах відповідно до вимог рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 можливе лише тільки у разі внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та збільшення видатків 2007 року на виплату вказаної державної допомоги. Рішеннями Конституційного Суду України не визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", що регламентують розмір виплатив казаної допомоги в 2008,2009 році.

У судовому засіданні безпосередньо досліджені наступні письмові докази: свідоцтво про народження(а.с.9), довідка про сплачені суми(а.с.10), відповідь(а.с.11-12), положення(а.с.35-36), договір(а.с.42-43), трудова книжка(а.с.44).

На підставі ст. 86 КАС України, оцінивши безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно досліджені у судовому засіданні докази, суд вважає встановленими наступні обставини.

Позивачка ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину - ОСОБА_2, що встановлено свідоцтвом (а.с.9).

Позивачка на час народження дитини не працювала, що встановлено договором(а.с.42-43), трудовою книжкою(а.с.44).

Позивачці в 2007 році сплачені наступні суми названого виду допомоги: за травень 57 грн. 90 коп., за червень 99 грн. 72 коп., за липень 101 грн. 16 коп.; за серпень - жовтень по 103 грн. 41 коп.; за листопад 107 грн. 73 коп.; за грудень 110 грн. 88 коп. За січень 2008 року - липень 2009 року позивачці допомога сплачена у сумі по 130 грн. 00 коп. щомісячно що встановлено довідкою(а.с.10).

На звернення позивачки про перерахунок сплачених сум допомоги Управління 30 липня 2009 року відмовило, що встановлено відповіддю(а.с.11-12).

Встановленим фактам та обставинам відповідають такі правовідносини, які регулюються Конституцією України, ЦК України, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про місцеве самоврядування", Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Законом України “Про державний бюджет України на 2009 рік”, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007 по справі №1-29/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. № 10 - рп/2008 по справі №1-28/2008.

Згідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист в випадках, передбачених законом. Згідно до ч.3 ст. 46 Конституції України, види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Згідно до ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються права, і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту. Відповідно до ст.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", громадяни України , в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на допомогу у випадках, та на умовах, передбачених цим законом на іншими законами України. Одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми є, відповідно до ст.3 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. Згідно ст. 14 цього ж Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного нею віку виплачуються щомісяця з дня призначення допомоги по день досягнення вказаного віку включно. Особам, які працюють на умовах трудового договору, на підприємствах, в установах, організаціях, допомога призначається на підставі витягу з наказу роботодавця про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У разі працевлаштування або виходу на роботу зазначена допомога виплачується особі, яка продовжує догляд за дитиною.

Судом встановлено, що позивачка у зв'язку з народженням нею дитини, починаючи з травня 2007 року по даний час має право на отримання вказаного виду допомоги.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Прикінцевими положеннями Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме - розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 01.01.2006 - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних застрахованих осіб, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинено дію на 2007 рік дія ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та пункт 3 розділу 8 цього ж Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007 по справі №1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України: п.14 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 р.", абзац третій частини другої ст. 56 цього ж Закону. Відповідно до п.5 Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007 по справі №1-29/2007, рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Частиною другою ст.152 Конституції України закріплено принцип, за яким закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 ЦК України, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Станом на травень - червень 2007 року розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку регулювався п.14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким було зупинено дію на 2007 рік дія ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та пункт 3 розділу 8 цього ж Закону. Враховуючи, що вказане положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано 9 липня 2007 року неконституційним, суд приходить до висновку, що визначаючи розмір допомоги належить керуватися вимогами Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми", який станом на травень - червень 2007 року набрав чинності.

У відповідності до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений у 2007 році: на квітень - вересень у сумі 463 грн. 00 коп.; на жовтень - грудень у сумі 470 грн. 00 коп.

Таким чином відповідачці допомога за догляду за дитиною до досягнення нею 3 років повинна була сплачуватися відповідачем у 2007 році: за травень - вересень у сумі 463 грн. 00 коп.; за жовтень - грудень у сумі 470 грн. 00 коп. а усього належало сплатити - 3725 грн. 00 коп. Відповідачем за вказаний період сплачена допомога у сумі 786 грн. 70 коп.

Згідно ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", всі види допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, призначаються і виплачують і виплачують органи соціально захисту. Відповідно до ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування", принципом здійснення місцевого самоврядування є законність. Статтю 11 цього ж закону передбачено, що виконавчими органами районних у містах рад є їх управління. До відання виконавчих органів належить , відповідно до ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування", вирішення відповідно до законодавства питань про надання допомоги. Відповідно до п. 3.10 "Положення про управляння праці та соціально захисту населення виконкому Саксаганської районної ради", затвердженого рішенням Саксаганської районної у місті ради від 28 квітня 2006 року №12/2, відповідач забезпечує, відповідно до законодавства, призначення громадянам державних соціальних допомог.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що Управління у 2007 році сплачувало зазначений вид допомоги позивачці в розмірі, що не відповідає закону.

Тому бездіяльність Управління в здійсненні перерахунку та доплати позивачці допомоги є протиправною, такою що не відповідають вимогам закону, а тому позивачка обґрунтовано звернулася за захистом свого порушеного права. Недоплачена за 2007 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 2938 грн. 30 коп.(3725 грн. 00 коп. - 786 грн. 70 коп.).

Позивачка, яка отримувала допомогу мала можливість дізнатися про її порушене право починаючи з червня 2007 року, звернулася до суду 1 грудня 2008 року, тобто з порушенням встановленого ч.2 ст.99 КАС України річного строку. Враховуючи, що позивачка скористалася своїм правом досудового вирішення спору, рішення про відмову у цьому було прийнято відповідачем 30 липня 2009 року, суд, відповідно до ч.4 ст.99 КАС України, вважає, що позивачка не порушила строку звернення до суду.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2008 рік встановлений: з 1 січня 2008 року - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн. Згідно п. 23 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", частина перша ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладена в редакції, яка передбачає виплату вказаного виду допомоги у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 по справі №1-28/2008 вказане положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не визнано неконституційним, тому суд вважає, що у 2008 році допомога позивачці визначалася та сплачувалася в розмірі, який відповідає вимогам закону. Таким чином відповідач, сплачуючи позивачці в 2008 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв в межах законодавства і прав позивачки не порушив.

У 2009 році вказана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці сплачувалася у відповідності до змін до частини першої ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", внесених п. 23 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", тобто відповідач діяв у межах закону.

Тому підстав для стягнення з відповідача грошових сум допомоги за 2008 -2009 роки, для покладення на відповідача обов'язку виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років для дитини, суд не вбачає.

Вимога позивачки покласти на Управління обов'язок виплачувати в подальшому в певному розмірі, суперечить Кодексу адміністративного судочинства України, так як відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства, зокрема, є захист прав фізичних осіб від порушень з боку органів державної влади, а у судовому засіданні не встановлено, що в майбутньому права позивачки при виплаті допомоги будуть порушені Управлінням. Також суд враховує, що згідно ст. 162 КАС України, суд не наділений правом приймати рішення про визначення правил поведінки на майбутнє.

Вислухавши позивачку, дослідивши докази, суд на підставі ст.10 КАС України, відповідно до якої усі учасники адміністративного процесу є рівними, та ст.11 КАС України, у відповідності до якої розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, у межах позовних вимог, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

На підставі ст. 94 КАС України з відповідача належить стягнути на користь позивачки судові витрати по сплаті державного мита у сумі 59 грн. 50 коп.

Керуючись ст.ст.46,92,152 Конституції України, ст.257 ЦК України, ст.ст.1,3,5,14,15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.ст.4,11,23,34 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст.56,71,62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", п.23 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007 по справі №1-29/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 по справі №1-28/2008, ст. ст. ст. 6, 10, 11, 86, 94, 99, 100, 128, 158, 161, 162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з травня 2007 року по липень 2009 року - протиправною.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради здійснити перерахунок сплаченої ОСОБА_1 в травні 2007 року - липні 2009 року суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що не відповідає вимогам закону.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради сплатити ОСОБА_1 недоплачену за травень 2007 року - липень 2009 року державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 7464 грн. 38 коп.

В інший частині у задоволенні позову - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради судові витрати по оплаті державного мита у сумі 59 грн. 50 коп. за рахунок місцевого бюджету Саксаганського району м. Кривого Рогу.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яку може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення постанови або в разі проголошення резолютивної частини - протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий суддя: В.М. Прасолов