Постанова від 23.12.2009 по справі 2а-733/09

Справа №2а-733/09

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2009 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу в Дніпропетровській області в складі:

головуючого - судді Бондар Я.М.

при секретарі - Джемерчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, який згодом змінила, до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, в якому просила визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради з відмови у здійсненні перерахунку виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради здійснити перерахунок та стягнути на її користь недоплату допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за 2007 рік - 4272, 66 грн., за 2008 рік - 4923 грн., за січень-травень 2009 року - 2135 грн., а також зобов'язати відповідача виплачувати їй належний розмір державної допомоги у вигляді прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років до 26.09.2009 року.

В обґрунтування позову навела наступне. Вона має дочку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1. Починаючи з 2006 року отримувала державну допомогу на по догляду за дитиною до 3-х років, із розміром якої протягом 2007-2009 років вона не погоджується, оскільки нарахування були проведені відповідачем відповідно до ст.56 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та аналогічним законом про держбюджет на наступний рік.

Позивач вважала, що відповідач нарахував ці суми допомоги на дитину невірно, оскільки згідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається не менше встановленого законом прожиткового мінімуму. Згідно до ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років встановлений у розмірі: з 01.04.2007р. -463,00грн.; з 01.10.2007р.-470,00грн, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" з 01.01.2008р. - 526 грн., з 01.04.2008р. - 538 грн., з 01.07.2008 р.- 540 грн.

В червні 2009 року позивачка отримала відмову на своє звернення до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради про доплату державної допомоги до прожиткового мінімуму, оскільки згідно до ст.56 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007р." допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховується - у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередніх 6 місяців, але не менш 90,00грн. для не застрахованих осіб та менш 23% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, у порядку, встановленому КМ України. У Конституції Україна проголошена демократичною, соціальною, правовою державою), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст.21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів, або внесення змін до чинним Законів не може бути звужений (ст.22). Метою і особливістю Закону про державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших Законів України, які передбачають фінансові зобов'язання Держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій. Отже, при прийнятті Закону про державний бюджет України мають бути дотримані принципи соціальної, правової Держави, верховенства права, забезпечена соціальна стабільність, а також, збережені пільги, компенсації і гарантії, заробітна плата та пенсії для забезпеченні права кожного на достатній життєвий рівень (ст.48 Конституції України). Оскільки предмет Закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими Законами України. Згідно рішенню Конституційного суду України від 09.07.2007р. №6-РП/2007/справа 1-29/2007р. визнано, що абзац 3 частини другої ст.56 ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007р." щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не відповідає Конституції України (є не конституційним). Відповідач відмовив позивачці у здійсненні перерахунку та донарахуванні та виплати даної допомоги, тому вона вирішила подати заяву про стягнення недоплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в судовому порядку.

В судовому засіданні позивач підтримала свій позов у повному обсязі, обґрунтувала його посиланням на Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», оскільки вона є незастрахованою особою.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала та підтримала свої письмові пояснення, згідно до яких виплата допомоги, передбаченої Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" провадиться за рахунок коштів державного бюджету. Таким чином, головним розпорядником бюджетних коштів по КФКІВК 2511050 (субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми) є Міністерство праці та соціальної політики України. Відповідно до вимог частини 2 статті 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про державний бюджет країни на відповідний рік. Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних застрахованих осіб, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності, а саме в період з 1 квітня 2007 по 9 липня 2007, оскільки позивачка посилається на рішення Конституційного Суду України у справі № 6-рп/2007 яке набрало чинності лише 09.07.2007 та не має зворотної дії у часі. Крім того дія вказаного рішення Конституційного Суду України припинена разом із втратою чинності Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", тобто 31.12.2007. Прикінцевими положеннями Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме - розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 01.01.2006 - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму. При цьому Прикінцевими положеннями вказаного вище Закону Кабінету Міністрів України доручалося розробити і затвердити порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. 11.01.2007 Постановою Кабінету Міністрів України № 13 затверджено "Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування". Згідно з вищевказаною Постановою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму. Допомога із врахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї призначається на шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Відповідно до пункту 4.3 розділу 4 "Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 (який набрав чинність 01.01.2007) розрахунок розміру та визначення термінів надання конкретних видів допомоги здійснюються в автоматичному режимі шляхом застосування спеціального програмного забезпечення, в якому вже попередньо автоматично зазначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому, управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради здійснювало позивачці виплати у розмірах, визначених чинним законодавством. Управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради є органом, який приймає документи від одержувачів соціальних допомог та здійснює перерахування на особові рахунки одержувачів суми соціальних допомог, і аж ніяк не встановлює чи визначає розмір самої соціальної допомоги. Міністерство праці та соціальної політики України, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечує перерахування через місцеві органи праці та соціального захисту населення грошові кошти, передбачені в державному бюджеті для виплати зокрема допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. Проведення виплати допомоги у підвищених розмірах відповідно до вимог рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 можливе лише тільки у разі внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та збільшення видатків 2007 року на виплату вказаної державної допомоги. Рішенням Конституційного Суду України у 2008 році не визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до інших законодавчих актів України" що регламентують розміри виплати у 2008 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

На підставі ст. 86 КАС України, оцінивши безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно досліджені у судовому засіданні докази, суд вважає встановленими наступні обставини.

Позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - дочку ОСОБА_3, що встановлено свідоцтвом про народження, копія якого є в матеріалах справи.

Відповідачем видавалося розпорядження про призначення вказаного виду допомоги, визначення та перерахунок розміру цієї допомоги, що встановлено розпорядженнями, які оглянуті судом в особовій справі позивачки, наданої представником відповідача. Так, позивачка отримує допомогу на дочку ОСОБА_2 - з 2006 року.

Позивачка зверталася до відповідача з проханням перерахувати суму допомоги, на що їй було 02.06.2009 року відмовлено, що встановлено відповіддю (а.с. ).

Встановленим фактам та обставинам відповідають такі правовідносини, які регулюються Конституцією України, ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України "Про місцеве самоврядування", Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007 по справі №1-29/2007.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Прикінцевими положеннями Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме - розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 01.01.2006 - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних застрахованих осіб, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинено дію на 2007 рік дія ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та пункт 3 розділу 8 цього ж Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007 по справі №1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України: п.14 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 р.", абзац третій частини другої ст. 56 цього ж Закону. Відповідно до п.5 Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 -рп/2007 по справі №1-29/2007, рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Частиною другою ст.152 Конституції України закріплено принцип, за яким закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

У відповідності до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений у 2007 році: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 ЦК України, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Станом на січень - липень 2007 року розмір вказаної допомоги регулювався названими вище положеннями Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік". Враховуючи, що вказані положення Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року визнано неконституційними, суд приходить до висновку, що визначаючи розмір допомоги, належить керуватися вимогами Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", який станом на січень - липень 2007 року вже був таким, що набрав чинності. При цьому суд також враховує, що правовими наслідками вказаного Рішення Конституційного Суду України є поновлення дії Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", який в частині розміру допомоги був фактично зупинений у січні - липні 2007 року названими положеннями Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", а відповідно і поновлення прав та обов'язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання цього закону.

Таким чином позивачці допомога за догляду за дитиною до досягнення нею 3 років повинна була сплачуватися відповідачем: у січні - березні 2007 року по 434 грн., у квітні - вересні по 463 грн. 00 коп. щомісячно; у жовтні - грудні 2007 року у розмірі по 470 грн. 00 коп. щомісячно. Відповідачем за вказаний період сплачена допомога у меншому розмірі (а.с. ).

Згідно ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", всі види допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, призначаються і виплачують і виплачують органи соціального захисту. Відповідно до ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування", принципом здійснення місцевого самоврядування є законність. Статтю 11 цього ж закону передбачено, що виконавчими органами районних у містах рад є їх управління. До відання виконавчих органів належить , відповідно до ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування", вирішення відповідно до законодавства питань про надання допомоги. Відповідно до п. 3.10 "Положення про управляння праці та соціально захисту населення виконкому Саксаганської районної ради", затвердженого рішенням Саксаганської районної у місті ради від 28 квітня 2006 року №12/2, відповідач забезпечує, відповідно до законодавства, призначення громадянам державних соціальних допомог. З урахуванням наведеного, суд вважає, що відмова відповідача про перерахунок сум допомоги за 2007 рік є протиправною, такою що не відповідає вимогам закону, а тому позивачка обґрунтовано звернулася за захистом свого порушеного права і відповідача слід зобов'язати перерахувати та сплатити недоплачену суму державної допомоги.

Разом з тим, позовні вимоги в частині зобов'язання стягнути з відповідача недоплачені суми допомоги не є у компетенції адміністративного суду, який не наділений правом на призначення та визначення розміру виплати допомоги замість суб'єкту владних повноважень, ці дії відносяться до виключної компетенції відповідача, тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Підстав для перерахунку державної допомоги за період 2008 - 2009 років відсутні, тому позовні вимоги задоволенню в цій частині не підлягають.

Позовні вимоги про зобов'язання у подальшому проводити нарахування та виплату відповідачем зазначених державних допомог у відповідності до чинного законодавства також не підлягає задоволенню, оскільки всі державні органи Конституцією України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі ст. 94 КАС України за рахунок місцевого бюджету належить стягнути на користь позивачки судові витрати по сплаті державного мита 3,40 грн.

Керуючись ст.ст.46,92,152 Конституції України, ст.5 ЦК України, ст.ст.1,3,5,14,15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.ст.4,11,34 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст.56,71,62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007 по справі №1-29/2007, ст. ст. ст. 6, 10, 11, 86, 94, 99, 100, 128, 158, 161, 162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради - задовольнити частково.

Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі, що не відповідає вимогам закону - протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради призначити, донарахувати і виплатити ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом про державний бюджет України на 2007 рік.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок місцевого бюджету - 3,40 грн. державного мита.

В решті позовних вимог відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яку може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Суддя Бондар Я.М.